©istockphoto.com/Brasil2 Czy pobieranie plików z internetu można podciągnąć pod tzw. dozwolony użytek? To zależy m.in. od tego, czy pobieraną treścią jest muzyka, film, książka czy program komputerowy. Nie jest też bez znaczenia, co zrobimy ze skopiowaną treścią.
więcej20-02-2012, 11:31, mm,
© Nilesh Bhange - fotolia.com Czy mogę pożyczyć komuś płytę, nie naruszając prawa autorskiego? Mogę, bo pozwala mi na to tzw. dozwolony użytek osobisty. Można się spotkać z opinią, że dozwolony użytek obejmuje także pobieranie plików z sieci, ale jak jest naprawdę? Dziennik Internautów spytał o to prawników, przedstawiamy jedną z uzyskanych odpowiedzi.
więcej17-02-2012, 14:51, Marcin Maj,
Sara Robinson Dotrzymywanie określonych terminów podatkowych jest bardzo ważne, gdyż zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z negatywnymi dla podatnika konsekwencjami. Ale właściwe liczenie terminów przyda się również dla kontrolowania prawidłowości działania organów podatkowych. Fiskus ma np. 5 lat na dochodzenie należności podatkowej. Później można bronić się przed płaceniem, podnosząc zarzut przedawnienia.
więcej15-02-2012, 10:48, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
© Nilesh Bhange - fotolia.com Czy ACTA coś zmieni i czy polskie prawo karne przewiduje sankcje za ściąganie plików? Wobec ostatnich wydarzeń i ogólnego przekazu, iż "ACTA wprowadzi cenzurę w sieci", trzeba usystematyzować fakty i obalić mity narosłe wokół ściągania plików, w szczególności plików muzycznych pobieranych z internetu.
więcej31-01-2012, 12:32, Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy,
©istockphoto.com/remsan Obok legalnych manifestacji przeciwko ACTA i zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie ratyfikacji porozumienia mogliśmy ostatnio obserwować także liczne ataki na rządowe strony internetowe - ich blokowanie, zmienianie zawartości czy nawet ujawnianie poufnych danych. Mec. Monika Brzozowska wyjaśnia kwestie odpowiedzialności i sankcji za tego typu działania.
więcej31-01-2012, 11:30, Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy,
hidesy @ istockphoto.com Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a Twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.
więcej19-01-2012, 09:00, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Sara Robinson Zarzut w postępowaniu egzekucyjnym to najszerszy ze środków zaskarżenia podjętych czynności egzekucyjnych przez organ. Ale jest jednocześnie ograniczony w czasie. Na skorzystanie z tego środka obrony mamy tylko 7 dni.
więcej18-01-2012, 11:21, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
©istockphoto.com/RichVintage Studencie, jeżeli otrzymujesz stypendium, pamiętaj, że nie zawsze musisz zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej kwoty. Stypendium naukowe jest zwolnione od podatku dochodowego. Podobnie stypendium socjalne. Zwolnieniu do 3 800 złotych podlega również stypendium wypłacone przez fundację lub stowarzyszenie.
więcej16-01-2012, 22:40, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Podatek liniowy czy skala podatkowa? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa? Przedsiębiorca co roku, do 20 stycznia, może zmienić formę opodatkowania. Powinien dokładnie obliczyć, która jest dla niego najbardziej opłacalna, bo następna okazja trafi się... za rok.
więcej16-01-2012, 22:37, Katarzyna Rola-Stężycka, Agata Szymborska-Sutton – Tax Care,
Sara Robinson Każdy z nas musi pamiętać o kilku, a czasem nawet kilkunastu terminach zapłaty podatku rocznie. Łatwiej jest, gdy wpłata dotyczy systematycznie wpłacanych kwot, np. na VAT czy podatek dochodowy. Jednak są czynności, które zdarzają się zupełnie sporadycznie, a również rodzą obowiązek zapłaty podatku w określonym terminie. Tax Care przygotował zestawienie najczęściej płaconych podatków i terminy ich płatności, co powinno ułatwić poruszanie się w gąszczu ustawowych terminów.
więcej15-01-2012, 21:19, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
29 europejskich państw sprawdziło łącznie 562 strony internetowe oferujące pożyczki. Najczęstszą nieprawidłowością było nieinformowanie pożyczkobiorców o koszcie kredytu. Pokazujemy, na co należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję o pożyczce.
więcej15-01-2012, 13:37, paku,
© Antonio Nunes - fotolia.com Przy rosnących cenach w europejskich kurortach narciarskich oraz osłabieniu polskiej złotówki zagraniczny wyjazd na narty stał się zdecydowanie droższy. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach związanych z wymianą waluty.
więcej10-01-2012, 08:41, komunikat prasowy,
Sara Robinson Główny atut podatku liniowego? Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarabia kilkadziesiąt tysięcy, czy kilka milionów złotych, zapłaci podatek według takiej samej, 19-proc. stawki. Nie jest to jednak rozwiązanie opłacalne dla firm, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych.
więcej04-01-2012, 21:01, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
©fotolia.com Wycena startupów jest ciekawym zagadnieniem, głównie ze względu na charakterystyczne cechy młodych spółek. Skromna historia przedsiębiorstwa często połączona z jego innowacyjnością stwarza nie lada wyzwanie dla każdego analityka, ponieważ każda z metod wyceny w przypadku startupów niesie ze sobą pewne trudności.
więcej03-01-2012, 22:00, Aleksandra Tarka, Fitz Roy,
Sara Robinson Osoby, które pracowały w tym roku za granicą, choć Polska pozostaje ich głównym miejscem zamieszkania, muszą wykazać uzyskane w innym kraju dochody w składanym zeznaniu. Zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwolą jednak uniknąć obciążenia podatkiem w kraju od dochodów uzyskanych za granicą.
więcej03-01-2012, 21:56, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,