Branża logistyczna w Polsce rozwija się wyjątkowo dynamicznie. W głównej mierze wynika to ze szczególnego położenia naszego kraju na mapie Europy. Linie poprowadzone z północnego zachodu na południowy wschód i z południowego zachodu na północny wschód mapy kontynentu, przecinają się w okolicach Łodzi. Oznacza to, że przez Polskę przechodzi wiele tranzytów w każdym możliwym kierunku. Za sporą część logistyki odpowiadają rodzime firmy, które potrzebują wykwalifikowanych kierowców. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby zostać jednym z nich i jakie wady oraz zalety ma taka praca.
Kierowcą ciężarówki jeżdżącej z przyczepą lub z naczepą może zostać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. To właśnie ich zdobycie jest najbardziej problematycznym elementem pracy kierowcy, wymaga bowiem sporych nakładów finansowych.
Część pracodawców może także wymagać doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o szczególnie trudne trasy międzynarodowe. Są one długie i wymagają przystosowywania się do specyficznych warunków czy oznaczeń drogowych, jakie spotykamy na terenie poszczególnych krajów Europy. Bardzo ważna w zawodzie kierowcy jest także umiejętność zarządzania swoim czasem. Wytyczne dotyczące godzin spędzonych za kółkiem są bardzo restrykcyjne i kierowca musi bezwzględnie się do nich stosować, jednocześnie dowożąc towar na czas.
Nie ma takiej profesji, w której istniałyby tylko dobre albo tylko złe strony. W większości przypadków to, czy dany zawód nam odpowiada, zależy od naszych osobistych zdolności i preferencji. Do niewątpliwych zalet pracy w zawodzie kierowcy w logistyce należą zarobki, które często przekraczają 10 tys. zł. Jest to również zawód z przyszłością, gwarantujący stabilne zatrudnienie – jeśli nie w tej, to w innej firmie.
Do wad zaliczyć można czas spędzony poza domem. Pod tym względem najbardziej wymagające również są trasy międzynarodowe. Częstym modelem jest pozostawanie w trasie od poniedziałku do piątku, czy też zjeżdżanie do domu tylko na jeden tydzień z całego miesiąca. Są jednak osoby, którym ten system nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz wolą go od standardowej pracy po 8 godzin dziennie, zwłaszcza że mają dodatkowo możliwość zwiedzania świata.
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez zawodowych kierowców. To właśnie ich kompetencje są kluczowe z perspektywy firmy logistycznej. Trzeba oczywiście prawidłowo zaplanować trasę, ale to nie od logistyka czy spedytora, ale właśnie od kierowcy zależy, czy wywiąże się on z zadania. Jest to szczególnie istotne w absolutnie kluczowym sektorze produktów świeżych i chłodzonych.
Przed współczesnymi kierowcami otwierają się dodatkowo ciekawe ścieżki rozwoju, związane z nowymi technologiami, takimi jak ekologiczne paliwa, ciężarówki elektryczne, czy nawet pojazdy częściowo autonomiczne.
Wielość firm logistycznych sprawia, że nie do końca wiemy, która z nich jest godna zaufania. Zamiast polegać na ślepym trafie, lepiej do rekrutacji podejść z głową. Ofert szukaj wyłącznie na ogólnopolskich, sprawdzonych portalach, takich jak GoWork.pl.
Poza ofertami pracy dla kierowców w branży logistycznej we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w całej Polsce, znajdziesz tutaj również niezwykle cenne oceny i opinie, wystawione firmom przez pracowników oraz przez kontrahentów. W ten sposób łatwo zweryfikujesz, które przedsiębiorstwo zapewnia najlepsze warunki.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|