Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska to dokument, który reguluje kwestie majątkowe między osobami, które chcą zawrzeć związek małżeński. Zwyczajowo, w chwili zawarcia małżeństwa pomiędzy stronami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystko, co nabędą w trakcie trwania małżeństwa, będzie ich wspólną własnością. Intercyza tworzy odmienną sytuację, w której może powstać ograniczona lub rozszerzona wspólność majątkowa, rozdzielność lub rozdzielność z wyrównaniem dobór. Dokument podpisuje się przed notariuszem i ma formę aktu notarialnego. Sprawdź, kiedy podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej będzie dobrym krokiem.

Korzyści wynikające z zawarcia intercyzy

Warto pamiętać, że intercyzę da się podpisać zarówno przed, jak i w czasie trwania związku małżeńskiego. Można ją w dowolnym momencie zmienić lub rozwiązać (powstanie ustawowa wspólność majątkowa). Do notariusza muszą stawić się obie strony, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Małżonkowie muszą być zgodni w kwestii sporządzenia umowy. Na spotkaniu wymagany jest dowód tożsamości, a w przypadku podpisania po zawarciu prawnego związku, skrócony akt małżeństwa. Co ważne, jeżeli narzeczeni podpiszą intercyzę, a do ślubu nie dojdzie, umowa będzie nieważna. Do najważniejszych zalet intercyzy należą:

Kiedy warto podpisać intercyzę?

  • zabezpieczenie majątku jednej ze stron w razie długów lub bankructwa drugiego,

  • samodzielne dysponowanie częścią majątku - każdy z małżonków ma swoją, autonomiczną własność,

  • majątek sprzed zawarcia małżeństwa, a także nabyty w wyniku dziedziczenia pozostają indywidualnymi własnościami,

  • ochrona interesów małżonków w przypadku prowadzenia biznesów.

Umowa małżeńska może być również zabezpieczeniem na wypadek ewentualnego rozwodu i ułatwia proces podziału majątku. Często na podpisanie dokumentu decydują się osoby, które już przed wstąpieniem w związek małżeński miały swoje firmy lub oczekują na znaczny spadek. Dzięki intercyzie aktywa są zabezpieczone przed teoretycznym podziałem majątku. Przed podpisaniem intercyzy warto umówić się na konsultację z prawnikiem. Adwokat Łódź pomoże w zrozumieniu, jakie konsekwencje ma podpisanie dokumentu, co warto uwzględnić w umowie, czy szczegółowo wyjaśni, jaki wpływ ma składniki majątku przy podziale.

Czego nie obejmuje intercyza?

Zgodnie z zapisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego intercyza wyłącza:

  • przedmioty majątkowe, otrzymane z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny,

  • świadczenia otrzymane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała/wywołanie rozstroju zdrowia/zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

  • prawa niezbywalne, przysługujące tylko jednej osobie,

  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom.

Warto pamiętać, że intercyza obniża zdolność kredytową, a także nie pozwala na wspólne rozliczanie podatku. Może obejmować zarówno kwestie związane z rozdzielnością majątkową, alimentami, spłatą długów czy określać, jakie inwestycje będą małżonkowie realizować i w jakim zakresie.

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Useme