Plagiat pakosińsko-gruziński. Rok później

20-01-2015, 08:38
Listy Czytelników

Pisząc w styczniu ubiegłego roku o kontrowersjach związanych z książką "Georgialiki" autorstwa Katarzyny Pakosińskiej, obiecaliśmy poinformować o rozstrzygnięciu sporu pomiędzy Wydawnictwem Pascal a twórcami bloga Oblicza Gruzji. Spodziewaliśmy się, że nieszybko do tego dojdzie, ale nie myśleliśmy, że to potrwa aż tyle.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Kontrowersje wokół

Fot. Artur Bińkowski (CC BY-ND 2.0)

Obszerny opis sytuacji można znaleźć w artykule pt. Kontrowersje wokół "Georgialików", czyli metoda "kopiuj-wklej" w praktyce. Tutaj przypomnijmy tylko, że autorzy Oblicz Gruzji - Anna Janicka-Galant i Artur Bińkowski - znaleźli w "Georgialikach. Książce pakosińsko-gruzińskiej" treści ze swego bloga oraz z wielu innych źródeł, m.in. z Wikipedii. Żaden z "zapożyczonych" fragmentów nie został podpisany. Według Wydawnictwa Pascal, które wydało rojącą się od plagiatów książkę, stało się tak... przez pomyłkę.

Burzliwe negocjacje pomiędzy wydawnictwem a twórcami bloga zakończyły się dopiero niedawno, o czym Artur Bińkowski poinformował nas e-mailem. Dla zainteresowanych sprawą zamieszczamy go poniżej:

Na początku grudnia 2014, już po naszym powrocie do Polski, podpisaliśmy z Wydawnictwem Pascal porozumienie. Dotyczy ono wykorzystania (bez naszej wiedzy i zgody) w książce "Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska" materiałów naszego autorstwa opublikowanych w serwisie Oblicza Gruzji. Do porozumienia udało się dojść bez angażowania machiny sądowej.

Na mocy porozumienia Wydawnictwo Pascal wypłaciło nam kwotę zaspokajającą nasze roszczenia oraz przeprosiło nas za zaistniałą sytuację na swoim profilu FB (23 grudnia 2014) i pod opisem książki (15 stycznia 2015).

Wydawnictwo zobowiązało się również do usunięcia fragmentów naszego autorstwa z kolejnych wydań książki "Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska" Katarzyny Pakosińskiej, jednakże w międzyczasie dowiedzieliśmy się, że książka ta nie będzie więcej wznawiana.

W trakcie przedłużających się negocjacji zrezygnowaliśmy z zapisów obligujących Wydawnictwo do wycofania książki ze sprzedaży. Dlaczego? Bo Wydawnictwo Pascal sprzeciwiło się zawarciu w porozumieniu takich zapisów, argumentując to tym, że książki już nie sprzedaje (poinformowało nas o tym w maju 2014, jeszcze przed ostatecznym uzgodnieniem porozumienia), a egzemplarze książki dostępne w sprzedaży stanowią własność dystrybutorów i księgarni, więc Wydawnictwo nie może ich ze sprzedaży wycofać. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie zaapelowanie do dystrybutorów i księgarni, by rozważyli pójście w ślady Wydawnictwa Pascal i wycofali książkę "Georgialiki" ze swoich sieci dystrybucyjnych.

Miejmy nadzieję, że sprawa ta nauczy wydawców (z Wydawnictwem Pascal na czele) bardziej wnikliwego sprawdzania tekstów zgłaszanych im do publikacji.


UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.