Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Workhome.pl, DodatkowaPraca.com - internauci się jednoczą, sąd umarza jedną sprawę

10-06-2013, 09:00

Opisywane na naszych stronach serwisy Workhome.pl i DodatkowaPraca.com to temat ciągle aktualny. Internauci czujący się pokrzywdzonymi zaczynają się jednoczyć. Sprawa jednej osoby została już umorzona. Ja tymczasem zastanawiam się, czy właściciel obu serwisów oskarży mnie o zniesławienie, co rzekomo powinno już nastąpić.

W styczniu tego roku Dziennik Internautów opisywał praktyki serwisu WorkHome.pl, który rzekomo oferował pracę, ale zawarcie umowy następowało poprzez samą rejestrację w serwisie. Po tej rejestracji internauta mógł się przekonać, że warunki umowy są bardzo surowe, a zrezygnowanie z niej wiąże się z karą umowną w wysokości kilkuset złotych. Prawnicy komentujący sprawę dla DI mieli poważne wątpliwości co do regulaminu.

Kilka miesięcy później pojawił się nowy serwis działający w podobny sposób - DodatkowaPraca.com. W porównaniu do WorkHome.pl jego regulamin miał pewne poprawki, ale ogólny model działania był podobny. Ponadto obydwa serwisy były prowadzone przez tego samego przedsiębiorcę, Adriana Oleszczuka z Warszawy, który najpierw kierował firmą pod nazwą Volsoft, a potem pod nazwą Vindi.

Umorzona sprawa z e-Sądu

O tym wszystkim już wiecie, jeśli czytaliście Dziennik Internautów. Jak te sprawy potoczyły się dalej? Mamy tu kilka nowych wątków.

Po pierwsze okazało się, że Adrian Oleszczuk próbował korzystać z e-Sądu, aby uzyskać nakaz zapłaty przeciwko co najmniej jednej osobie. Ta osoba wystosowała sprzeciw, dołączając do niego również kopie tekstów z Dziennika Internautów. Sprawa trafiła więc do "zwykłego" sądu.

Z kopii pisma, jakie otrzymaliśmy, wynika, że Adrian Oleszczuk został wezwany do uzupełnienia pozwu w sposób odpowiedni dla postępowania nieelektronicznego. Sąd poinformował o tym Adriana Oleszczuka, ale ten nie uzupełnił pozwu w terminie i sprawa została umorzona. Najwyraźniej z jakichś powodów właściciel WorkHome.pl nie mógł albo nie chciał takiej sprawy sądowej.

Poniżej kopia pisma sądowego dotyczącego tej sprawy. Niektóre dane zostały zamazane w taki sposób, jak życzyła sobie osoba pokazująca nam to pismo.

zdjęcie

Pan Adrian Oleszczuk w rozmowie z Dziennikiem Internautów sam twierdził, że "machnął ręką" na WorkHome.pl. Niezależnie od tego zapowiadał pozwanie kilku osób i najwyraźniej jest mocno przekonany co do swojego kolejnego przedsięwzięcia, jakim jest DodatkowaPraca.com.

DodatkowaPraca.com - internauci się jednoczą

Niestety wokół DodatkowaPraca.com również narastają problemy. Prasa już pisała o tym serwisie (nie tylko Dziennik Internautów). Poza tym osoby niezadowolone ze współpracy z Panem Oleszczukiem zaczynają się jednoczyć. W serwisie Facebook powstała już strona "Uwaga na dodatkowapraca.com", którą jak dotąd polubiło 186 osób.

Wspomniana strona zaleca składanie skarg na firmę Pana Oleszczuka do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota w Warszawie. Autorzy strony twierdzą też, że prawnik z doświadczeniem przyjrzał się regulaminowi dodatkowapraca.com. Ciekawie będzie zobaczyć, czy prokuratura coś zrobi w tej sprawie.

Internauci zbierali też siły w serwisie WspolnyPozew.com, ale funkcjonująca tam grupa została usunięta na jakiś czas ze względu na treści obraźliwe.

Będę oskarżony o zniesławienie?

Pan Adrian Oleszczuk zapowiadał też oskarżenie mnie o zniesławienie z art. 212 Kodeksu karnego. Nie informował mnie o tym bezpośrednio, ale pisał o oskarżeniu w e-mailu do dziennikarki jednej z regionalnych gazet, która opisywała serwis DodatkowaPraca.com. Było to pod koniec kwietnia, a e-mail mówił, że postępowanie przeciwko mnie już się toczy. 

Sonda
Czy Twoim zdaniem autor tego tekstu popełnił przestępstwo opisując praktyki DodatkowaPraca.com?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Przyznam, że nie podoba mi się, iż Pan Adrian Oleszczuk informuje o uruchomieniu wobec mnie jakiegoś postępowania, podczas gdy najwyraźniej takie postępowanie nie jest prowadzone. Ja przynajmniej nic o tym nie wiem.

Jeśli rzeczywiście zostanę oskarżony o zniesławienie, chętnie przedstawię sądowi swój punkt widzenia. Nie czuję, bym kogoś zniesławił, opisałem jedynie praktyki określonego przedsiębiorcy. Zrobiłem to z jedną tylko intencją - aby każda osoba korzystająca z serwisów Workhome.pl i DodatkowaPraca.com miała świadomość, jak one działają i co czai się w regulaminach. Czy to nie powinno być przedsiębiorcy na rękę?

Ciekawe jest to, że Pan Adrian Oleszczuk zapowiadał oskarżenie o zniesławienie, nie próbując nawet wysyłać do naszej redakcji sprostowania.

Swoją drogą - DodatkowaPraca.com to nie jedyny serwis, który groził mi odpowiedzialnością prawną za samo opisywanie jego praktyk. Jest jeszcze Profescon.pl, który również warto poznać.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl


Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik