Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najpopularniejsze kursy online - jaki wybrać?

27-01-2022, 08:25

Jedną z niezaprzeczalnych zalet Internetu jest jego obszerność i mnogość ofert, które przed nami otwiera. Niestety, to także największa trudność - skąd wiedzieć, które szkolenia i kursy są cokolwiek warte?

Poświęcając czas i pieniądze na edukację na kursach online chcielibyśmy mieć pewność ich poziomu. Najczęściej zaczynamy te kursy aby uzyskać konkretne umiejętności czy przygotować się do nowej pracy. Jest kilka rzeczy, które należy brać pod uwagę dokonując wyboru.

Najpopularniejsze kursy online - jaki wybrać?

Czego i dlaczego chcemy się uczyć?

To podstawowe pytanie, od którego należy zacząć. Część z nas decyduje się na kursy online po to żeby podnieść kwalifikacje, co niezbędne jest do otrzymania awansu czy starania się o nową pracę. Częstym zachowaniem jest także zapisywanie się na takie zajęcia jako pierwszy krok do przebranżowienia. W przypadku kursów zawodowych najistotniejsze powinno być dla nas to, czy jednostka która je przeprowadza jest renomowana, i czy jest nam na przykład w stanie wystawić certyfikat ukończenia szkolenia, który respektowany będzie przez pracodawców. Miarę poziomu kursu możemy także ocenić przez pryzmat osób, które go prowadzą - jeśli to praktycy i eksperci z wieloletnim doświadczeniem, możemy spodziewać się wyższego poziomu.

Nieco inne podejście do tematu będziemy mieć wtedy, kiedy kurs online ma dotyczyć naszego hobby. Zapisując się na kurs dekorowania tortów czy szydełkowania nie będziemy tak silnie zainteresowani otrzymaniem certyfikatu czy egzaminem, ale nastawimy się na praktyczne umiejętności które można wynieść z kursu, i jakość jego prowadzenia. W obu przypadkach warto zwracać uwagę na to, czy prowadzący zapewniają materiały w formie pdf, z którym można korzystać po ukończeniu kursu.

A skąd wiedzieć, który z wielu setek kursów wybrać dla siebie? Podpowiedzią może być obserwowanie trendów, zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i spisy najpopularniejszych kursów.

Najpopularniejsze kursy online zawodowe

W dobie pracy online pojawiło się całkiem sporo zawodów, które wykonywać można w całości zdalnie. Jest to duża szansa dla osób, które pragną zmienić karierę zawodową i skierować ją na inne tory. Zawodów tych można bowiem uczyć się także poprzez szkolenia online. Wśród takich kursów dominują szkolenia dla przyszłych pracowników biurowych, sekretarek czy kadrowych. Zdalnie można także odbyć podstawowy kurs dla księgowych, a również przyuczać się do zawodu rekrutera. Niektóre z organizacji oferujących takie kursy pomagają także w późniejszym znalezieniu pracy lub informują jak najprościej założyć własny biznes.

Dość popularnym kierunkiem migracji osób przebranżawiających się jest branża IT. Wbrew popularnym mitom, nie jest to wyłącznie dziedzina dla osób z inżynierskim wykształceniem. Całkiem sporo kursów umożliwia w ciągu kilku miesięcy zdobycie podstawowych kompetencji umożliwiających ubieganie się o pracę na stanowisku np. testera oprogramowania. Są też dużo bardziej podstawowe kursy dla osób codziennie używających w pracy komputera, ale chcących podnieść efektywność swojej pracy, np. poprzez biegłe opanowanie Microsoft Excel.

Niezależnie od branży, w której pracujemy dobrym i popularnym kierunkiem rozwoju będą kursy obejmujące tzw. kompetencje miękkie. To szkolenia psychologiczne, mające na celu podniesienie naszej asertywności, umiejętności pracy w grupie, zdolności komunikacyjne. Mogą też obejmować niezwykle ważne w dzisiejszych czasach zdalnych spotkań umiejętności autoprezentacji. Warsztaty z wystąpień publicznych to hit wśród pracowników, którzy muszą sami prowadzić lub uczestniczyć w spotkaniach wideo. Prowadzący je eksperci uczą nie tylko jak konstruować scenariusz i wypowiadać się przed kamerą, ale także jak zaangażować uczestników spotkania i uczynić je interesującym.

Kursy online z certyfikatem często organizowane są przez te same instytucje, które wcześniej (lub równolegle) organizują je także w sposób stacjonarny - oznacza to, że certyfikat uzyskany zdalnie jest równoważny z tym, który tradycyjnie otrzymywało się na ukończenie kursu. Przed rozpoczęciem zajęć w danej szkole warto się jednak upewnić, czy certyfikat który dany kurs kończy jest akceptowany przez naszego obecnego czy przyszłego pracodawcę.

Kursy dla hobbystów - czyli rozwój osobisty po godzinach

Nie samą pracą człowiek żyje, a prócz niej wielu z nas ma hobby które pozwala się zrelaksować. Może mamy jakieś marzenia z dzieciństwa, które czekają na realizację? Kursy online mogą pozwolić nam pobierać lekcje od pedagogów z dużym doświadczeniem, uczących np. rysunku, śpiewu czy aktorstwa. Aktor znany z telewizji udzielający nam porad - to możliwe i osiągalne dla każdego.

Wiele takich kursów prowadzonych jest przez pasjonatów różnych dziedzin, dzięki czemu mamy pewność że zdobywamy wiedzę od kogoś, kto sam już "przerobił" materię na wiele sposobów. Dodatkowo, zapisując się na kurs grupowy dostajemy szansę na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i zbudowanie z nimi relacji.

Sporo kursów związanych z nietypowymi umiejętnościami czy rzadkimi zainteresowaniami prowadzonych jest w języku angielskim: daje to możliwość doszlifowania języka i poznania osób mieszkających na całym świecie - kilka korzyści przy jednej okazji. Tego typu kursy poruszają tematy związane prawie ze wszystkim, co tylko może nam przyjść do głowy.

Darmowe kursy online - czy warto z nich korzystać?

W Internecie dostępne są zarówno kursy prowadzone przez wieloletnich instruktorów, jak i osoby o nieco mniejszym stażu. Część z nich udostępnia podstawowe kursy lub pierwsze lekcje za darmo, po to aby umożliwić przyszłym uczniom sprawdzenie, czy sposób prezentacji i tematyka zajęć im odpowiada.

Darmowy kurs nie będzie raczej oferował certyfikatu, jest natomiast dobrym rozwiązaniem na początek, aby w ogóle sprawdzić czy taka forma edukacji nam odpowiada. Kursy językowe online często umożliwiają wykorzystanie kilku lekcji próbnych, co jest istotne szczególnie dla początkujących.

Szkolenia i kursy online https://tutore.eu

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag szkolenia onlinetag nolstag kursy onlinetag AWPtag Amin12
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031