Leah-Anne Thompson - Fotolia.com W okresie świątecznym nierzadko prezenty dajemy nie tylko najbliższym, ale także złodziejom. W czasie zakupowego szaleństwa zapominamy bowiem o podstawowych zasadach korzystania z karty płatniczej. Jeśli chcemy mieć spokojne święta, to powinniśmy zawsze zasłaniać wprowadzany PIN i przyglądać się bankomatom, z których korzystamy.
więcej21-12-2011, 08:50, Jarosław Sadowski, Expander,
Porady
Rido / Shutterstock Tydzień przedświąteczny, który niebawem się rozpocznie, to czas najbardziej intensywnych zakupów. Tym, którzy jeszcze nie zdążyli kupić prezentów dla swoich najbliższych, a planują zrobić to przez internet, przypominamy kilka zasad, które mogą uchronić przed niepotrzebnym stresem oraz rozczarowaniem.
więcej18-12-2011, 15:30, redakcja,
Leah-Anne Thompson - Fotolia.com Przedświąteczne zakupy dla wielu osób to prawdziwy koszmar. A można przecież zrobić je wygodniej, nierzadko taniej i przez internet. Trzeba tylko zachować rozsądek i dokładnie sprawdzić internetowego sprzedawcę, żeby nie okazało się, że paczka dojdzie z niekompletnym prezentem lub dopiero po świętach.
więcej14-12-2011, 12:33, paku,
© Sven Bähren - Fotolia.com Prezenty zamawiane przez internet, paczki, kartki z życzeniami - co zrobić, gdy nie dojdą na czas? Czy można oddać nietrafiony prezent bez względu na kraj zakupu? Jak płacić bezpiecznie? Najważniejsze porady dla kupujących w sieci przygotowały wspólnie: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskie Centrum Konsumenckie.
więcej11-12-2011, 21:18, ECK Polska,
Chce.to Przed świętami oblężenie przeżyją nie tylko hiper- i supermarkety, ale również rodzime sklepy internetowe i serwisy aukcyjne. Polacy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni jednak zachować czujność.
więcej30-11-2011, 23:47, aws,
jillclardy Już niedługo rozpocznie się gorączka świątecznych zakupów. W tym roku zapewne kolejne osoby przekonają się, że bardzo wygodne jest wyszukiwanie i kupowanie prezentów w internecie. Expander ostrzega jednak, aby nie zapomnieć przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
więcej23-11-2011, 11:40, Jarosław Sadowski, Expander,
Pieniądze
© NatUlrich - Fotolia.com Zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych są codziennością dla, odpowiednio, 80 i 68 proc. internautów - wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jednocześnie rośnie zaufanie Polaków do płacenia za zakupy online poprzez systemy płatności internetowych. Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci - informuje PayU. Nadal jednak spora grupa ma obawy przed korzystaniem z płatności internetowych.
więcej05-09-2011, 20:28, PayU,
© NatUlrich - Fotolia.com Płacąc kartą za zakupy w internecie, możemy liczyć na pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy, jeśli sklep nie wywiąże się z umowy. W sytuacji gdy zapłacimy przelewem, sami będziemy musieli dochodzić swoich praw.
więcej26-08-2011, 12:33, Jarosław Sadowski, Expander,
Porady
Maxx-Studio / Shutterstock Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyny, składając stosowne oświadczenie na piśmie w określonym przez ustawodawcę terminie.
więcej22-07-2011, 15:00, Kancelaria Prawna Skarbiec,
© istockphoto.com Handel detaliczny w sieci rozwija się dynamicznie. Obecnie 3% wszystkich zakupów w Polsce odbywa się w internecie. Eksperci szacują, że za kilka lat udział ten podwoi się. Wciąż jednak wiele osób stroni od zakupów w sieci w obawie przed oszustwem. Aby zmniejszyć to ryzyko, operatorzy serwisów aukcyjnych oraz platform sklepowych wprowadzają tzw. programy ochrony kupujących.
więcej11-07-2011, 12:28, Łukasz Piechowiak, Bankier.pl,
Pieniądze Cofnięty licznik czy powypadkowe auto-składak to nierzadko spotykana diagnoza po przeglądzie używanego samochodu, sprowadzonego z zagranicy. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego trafia wiele skarg na nieuczciwych sprzedawców z Niemiec czy Holandii. Na ich podstawie powstała lista podpowiedzi, jak uniknąć haczyków i nie dać się naciągnąć.
więcej30-05-2011, 15:59, ECK Polska,
©istockphoto.com/photographeer Zakupy przez internet stają się coraz popularniejsze. Badanie GemiusReport "E-commerce w Polsce oczami internautów, 2010/2011" wskazuje, że z roku na rok przybywa chętnych, którzy korzystają z oferty sklepów w sieci. Odsetek kupujących online w 2010 roku wzrósł rok do roku do 74 proc. Aby zaufanie do e-commerce mogło być jeszcze większe, Sferis - jeden z dwóch laureatów konkursu "Bezpieczny e-sklep" - radzi, jak uniknąć zagrożeń w trakcie transakcji w globalnej sieci.
więcej28-05-2011, 12:16, kg,
Leah-Anne Thompson - Fotolia.com Zakupy przez internet są tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne. Jednak wielu konsumentów nie ma do nich zaufania. W minionym roku 28 proc. Polaków dokonało zakupu przez internet od krajowego sprzedawcy. E-zakupy w zagranicznych sklepach są jeszcze mniej popularne - w 2010 r. spróbowało ich tylko 2 proc. z nas. Eksperci z Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) wyjaśniają, jak sprawdzić uczciwość sprzedawcy i dlaczego nie warto bać się kupowania w internecie.
więcej26-05-2011, 20:48, ECK Polska,
Trzeci odcinek „Płacę / nie płacę” to okazja do poznania podstaw bezpieczeństwa i praw konsumenta podczas zakupów.
więcej10-05-2011, 23:10, PATRONAT MEDIALNY,
Pieniądze
Joerg Habermeier - Fotolia.com Popularność zakupów przez internet rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że przyciągają one uwagę przestępców, co z kolei jest chętnie nagłaśniane przez różne media, budujące w ten sposób fałszywy obraz zwiększonego ryzyka transakcji finansowych w sieci. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich procedur pieniądze, którymi płacimy w internecie, są znacznie bezpieczniejsze niż pieniądze schowane w tradycyjnym portfelu.
więcej29-04-2011, 19:25, redakcja,
©istockphoto.com/photographeer Dzięki zróżnicowanym metodom płatności zakupy przez internet są zazwyczaj wygodne i szybkie – wystarczy kilka kliknięć, by opłacić towar lub usługę, po czym pozostaje tylko poczekać na dostawę do domu. Zgodnie z założeniami „Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce 2011-2013” polskie społeczeństwo w 2013 roku ma w większości przypadków rozliczać się bez użycia gotówki. Warto zatem zadbać również o to, by zakupy online były bezpieczne, co zależy od obydwu stron transakcji.
więcej29-04-2011, 18:45, redakcja,
Wciąż znaczna liczba sklepów i serwisów nie korzysta z systemów obsługujących elektroniczne instrumenty płatnicze, uważają przedstawiciele firm obecnych na rynku płatności internetowych w Polsce, szacując, że może nawet chodzić o 50% podmiotów w Polsce. Tymczasem internauci są coraz bardziej wymagający, oczekując od internetowych zakupów nie tylko oszczędności finansowych, ale także szybkości i jakości obsługi, na co ogromny wpływ ma wygodny i bezpieczny system umożliwiający płatności za zakupy.
więcej29-04-2011, 18:13, redakcja,
© BVI Media - Fotolia.com Oferując m.in. iPhone'a 4 za 700 zł, skupili na sobie uwagę wielu internautów. Dotychczasowe doświadczenia nakazywały podchodzić do oferty tego typu sklepów z dużą ostrożnością, do czego staraliśmy się przekonać Czytelników DI. Jak się okazuje, opisywany sklep już nie działa lub przenosi się do innego dostawcy hostingu.
więcej
© istockphoto.com W internecie, gazetach czy telewizji napotykamy coraz więcej ofert, usług, produktów, za które płatności pobierane są za pomocą Premium SMS-ów. Wielu przedsiębiorców nie zawsze wystarczająco jasno informuje o cenie SMS-a, czasem umożliwia zapłatę różnymi kanałami, co z kolei ma wpływ na zróżnicowane ceny za tę samą ofertę. Wtedy też najłatwiej o pomyłkę klienta lub czasem także celowe wprowadzenie go w błąd. Dlatego użytkownicy nowych technologii, którzy korzystają z nowych form regulowania płatności, powinni nie tylko bardzo uważnie przeglądać wspomniane oferty, ale również znać stosowane numeracje i koszty Premium SMS-ów.
więcej16-04-2011, 16:58, redakcja,
Thomas Kohler Karty kredytowe mają dwa oblicza. Umiejętnie wykorzystane ułatwiają racjonalne zarządzanie pieniędzmi, poprawiają finansową płynność i dają namacalne profity. Jeśli kredytówki użyje się nieodpowiednio, może to być pierwszym stopniem na drodze do pułapki zadłużenia.
więcej09-04-2011, 21:34, Michał Kisiel,
-