Dzięki zróżnicowanym metodom płatności zakupy przez internet są zazwyczaj wygodne i szybkie – wystarczy kilka kliknięć, by opłacić towar lub usługę, po czym pozostaje tylko poczekać na dostawę do domu. Zgodnie z założeniami „Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce 2011-2013” polskie społeczeństwo w 2013 roku ma w większości przypadków rozliczać się bez użycia gotówki. Warto zatem zadbać również o to, by zakupy online były bezpieczne, co zależy od obydwu stron transakcji.
Najpopularniejsze formy rozliczeń za transakcje dokonane w internecie, oprócz przesyłki za pobraniem, to płatności:
Nie każda ze wspomnianych wyżej form płatności umożliwia zapłatę za każdy towar. Za pomocą SMS-ów Premium można zapłacić za produkty lub usługi, których koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Co więcej, nie każdy sklep czy serwis aukcyjny obsługuje wszystkie dostępne na polskim rynku metody płatności. Należy także pamiętać, że z różnymi formami płatności wiążą się nie tylko różne ograniczenia czy prowizje, ale przede wszystkim zagrożenia, których strony transakcji powinny być świadome i wiedzieć, jak im zapobiegać, m.in. znając przebieg procesu zapłaty za pomocą danego instrumentu.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę dwóch metod płatności: kartą płatniczą oraz wirtualną portmonetką. Płatności za pomocą e-przelewów oraz Premium SMS-ów zostały omówione wcześniej w osobnych artykułach: E-przelewy, czyli jak wygodnie i bezpiecznie płacić za zakupy w internecie oraz Premium SMS - jak uniknąć wyłudzenia
Karty płatnicze to w praktyce stosunkowo wygodne narzędzie do regulowania płatności, które całkiem szybko przeniknęło ze świata tradycyjnych zakupów do zakupów dokonywanych przez internet. Jednak wielu Polaków wciąż z nieufnością podchodzi do transakcji wykonywanych kartą. Jak pokazuje przykład z biurem podróży Orbis, rozliczenia plastikiem mogą przynieść także nieoczekiwane korzyści. W ubiegłym roku Polskę zelektryzowała wieść o upadłości tego znanego biura podróży. Osoby, które zapłaciły na poczet przyszłych wycieczek za pomocą kart kredytowych lub debetowych, uchroniły się w ten sposób przed utratą pieniędzy, bowiem w przypadku upadłości biura podróży i odwołania imprezy można złożyć reklamację w banku i powołać się na nieotrzymanie opłaconej usługi (tzw. opcja chargeback). W ten sposób odzyskamy swoje pieniądze, co może nie być takie proste, jeśli zapłacimy gotówką.
Co istotne w przypadku kart, w ustawie o elektronicznych instrumentach płatniczych jest zapis, że posiadacza karty obciążają operacje dokonane z użyciem utraconej karty płatniczej do czasu zgłoszenia wydawcy jej utraty, do kwoty stanowiącej równowartość w złotych 150 euro. Ograniczenie to nie dotyczy operacji, do których doszło z winy posiadacza lub użytkownika, a w szczególności gdy nie dopełnił on obowiązków. Jeśli karta jest dodatkowo ubezpieczona, to jej właściciel nie odpowiada również za transakcje na mniejsze kwoty, wykonane przez złodzieja.
Podsumowując, wspomniane wyżej zabezpieczenia nie dotyczą sytuacji, gdy właściciel karty ujawni przestępcy PIN, czyli kod dostępowy. Może to się zdarzyć np. podczas wyjmowania gotówki z bankomatu – przestępca może podejrzeć wprowadzany PIN za pomocą odpowiednich urządzeń zamontowanych na bankomacie czy też po prostu zobaczyć wprowadzany kod przez ramię, także podczas płacenia kartą w sklepie. Warto zatem pamiętać, by za każdym razem uniemożliwić osobom postronnym podejrzenie PIN-u. Uważnie przyglądajmy się bankomatom, czy nie zainstalowano na nich jakichś podejrzanych urządzeń oraz przykrywajmy klawiaturę podczas wprowadzania kodu dostępu.
Dobra wiadomość w przypadku zakupów dokonywanych kartą przez internet jest taka, że nie musimy podawać kodu PIN. Do zapłaty kartą w sieci wystarczą informacje, które są na niej nadrukowane (bez konieczności posiadania samego „plastiku”): imię i nazwisko posiadacza karty, data ważności i numer karty oraz trzycyfrowy kod znajdujący się na odwrocie karty znany jako CCV2/CVC2. Przestępcy mogą je poznać, bądź to kradnąc fizycznie kartę, bądź uzyskując dostęp do informacji na niej zawartych, np. poprzez ataki typu phishing, które wcześniej opisywaliśmy, a które nie wymagają kontaktu fizycznego przestępcy z ofiarą i jej kartą.
Interesującym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji w internecie oraz lepszą kontrolę wydatków, dostępnym w niektórych polskich bankach są karty przedpłacone. Karty takie przypisane są do osobnych kont, na które użytkownik może w każdej chwili przelać ze swojego głównego konta tyle pieniędzy, ile akurat potrzebuje, by zapłacić za towar lub usługę. W przypadku przejęcia numeru i danych takiej karty przez przestępców jej właściciel ryzykuje jedynie kwotą, która została na nią przelana w celu dokonania transakcji, a nie pieniędzmi dostępnymi w ramach głównego konta bankowego czy limitu karty kredytowej. Do kart przepłaconych stosuje się również zapisy ustawy wcześniej przedstawione. Warto w związku z tym pamiętać, że na kontach przypisanych do tych kart nie powinno się trzymać wolnych środków.
Karty przedpłacone (pre-paid) oferowane są na razie przez kilka banków w Polsce. Dzięki temu, że zachowują cechy standardowych kart płatniczych, czyli są wydawana w formie plastikowej karty, można z nich korzystać praktycznie tak samo, jak z kart kredytowych czy debetowych, czyli do płatności przez internet lub telefon, a także do wypłaty gotówki w bankomatach oraz zapłaty w terminalach w tradycyjnych sklepach.
Wirtualne karty płatnicze działają na podobnej zasadzie do kart przedpłaconych. By móc skorzystać z tych metod płatności, najpierw trzeba zasilić przyporządkowane im konta. To oczywiście nieco wydłuża proces zapłaty za produkt, jednak z drugiej strony zwiększa bezpieczeństwo środków zgromadzonych na naszym głównym koncie lub karcie kredytowej z wyższym, niż potrzebne w danej chwili, limitem.
Opisywane w tej części metody służą wyłącznie do płatności dokonywanych przez internet lub telefon. Ponieważ nie wyjmiemy za ich pomocą pieniędzy z bankomatu ani nie zapłacimy za zakupy w sklepie. Wirtualne karty nie muszą mieć fizycznej postaci.
W przypadku kart wirtualnych wystarczy, by użytkownik znał numer, datę ważności oraz kod CCV2/CVC2 takiej karty. Zapamiętanie tych danych może jednak sprawiać trudność wielu osobom, dlatego też część banków udostępnia wirtualne karty także w fizycznej postaci. Nie znajdziemy na nich jednak ani charakterystycznego dla tradycyjnych kart paska magnetycznego, ani chipu.
Wirtualne karty płatnicze mają przypisane limity wysokości pojedynczych transakcji, zależnie od banku, który je wydaje. Są to zwykle kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jedną z ich wad jest jednak brak opcji „chargeback”, czyli zwrotu pieniędzy za niewyświadczoną usługę. Oznacza to, że w opisanym wyżej przypadku upadłości Orbisu klienci nie otrzymaliby z powrotem pieniędzy za wycieczkę, na którą nie pojechali z winy tego biura.
By móc korzystać z elektronicznej portmonetki, najpierw należy założyć konto w wybranym serwisie. E-portmonetki działają na podobnych zasadach, jak karty przedpłacone oraz wirtualne - w razie potrzeby zapłaty za transakcję przelewamy na nie odpowiednią kwotę pieniędzy. Co więcej, w odróżnieniu od wirtualnych i przedpłaconych kart, do elektronicznych portmonetek możemy także „podpiąć” swoją kartę płatniczą. Dzięki temu swoimi danymi finansowymi dzielimy się tylko raz – z dostawcą portmonetki, natomiast nie musimy ich potem ujawniać w procesie transakcji z różnymi kontrahentami - wystarczy tylko wskazać odbiorcę pieniędzy i formę rozliczenia oraz zapewnić środki na koncie e-portmonetki lub karcie.
Jak już wspomniano wyżej, ich podstawową zaletą jest to, że umożliwiają płacenie bez konieczności ujawniania podczas transakcji danych osobowych i finansowych właściciela konta. Co więcej, elektroniczne portmonetki umożliwiają swoim użytkownikom błyskawiczne transfery pieniężne, także transgraniczne, za pomocą adresów e-mail, a także SMS-ów.
Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że proces autoryzacji transakcji powinien odbywać się na stronie centrum autoryzacyjnego, a nie na stronie sklepu. Można to sprawdzić, obserwując pasek adresu, w którym podczas tego procesu powinien znajdować się adres WWW strony należącej do licencjonowanej przez NBP firmy, specjalizującej się w rozliczaniu transakcji przeprowadzanych za pomocą kart (patrz artykuł Płatności internetowe: Agenci rozliczeniowi i systemy rozliczeń w Polsce)
Stronę wynikową – podsumowanie transakcji - zawsze warto sobie wydrukować lub zapisać w postaci PDF. Taki dokument może służyć jako podstawa reklamacji.
Coraz częściej karty płatnicze (zarówno kredytowe, jak i debetowe) zawierają
jeszcze jedno zabezpieczenie – technologię 3D Secure (3DS). W przypadku
transakcji 3DS wymagane jest potwierdzenie transakcji dodatkowym hasłem w
serwisie internetowym banku, który wydał kartę. Oznacza to dodatkową czynność
do wykonania i wydłużenie procesu zakupu, bowiem po wprowadzeniu danych z karty
płatniczej kupujący przekierowywany jest do serwisu bankowości elektronicznej
swojego banku, gdzie po zalogowaniu musi wprowadzić jeszcze hasło
zabezpieczające transakcję. Sposób płatności 3D Secure, jeśli został poprawnie
przeprowadzony, przenosi odpowiedzialność za oszukańcze transakcje na wydawcę karty.
Sprawdzenie i korekta merytoryczna artykułu:
Tomasz Koźliński – główny specjalista w Departamencie Systemu Płatniczego NBP,
Konrad Szylar – specjalista w Departamencie Systemu Płatniczego NBP.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|