POK-i to gwarancja bezpiecznych zakupów w sieci

Łukasz Piechowiak, Bankier.pl 11-07-2011, 12:28

Handel detaliczny w sieci rozwija się dynamicznie. Obecnie 3% wszystkich zakupów w Polsce odbywa się w internecie. Eksperci szacują, że za kilka lat udział ten podwoi się. Wciąż jednak wiele osób stroni od zakupów w sieci w obawie przed oszustwem. Aby zmniejszyć to ryzyko, operatorzy serwisów aukcyjnych oraz platform sklepowych wprowadzają tzw. programy ochrony kupujących.

Program Ochrony Kupujących (POK) to najprostszy sposób na to, aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Naturalnie każdy kupujący, nawet jeżeli nie jest objęty POK-iem, może zgłosić sprawę na policję oraz administracji serwisu aukcyjnego, ale tylko POK daje realną szansę na rekompensatę za powstałą szkodę.

POK zapewnia kupującemu rekompensatę w określonej kwocie w przypadku, gdy zapłacił za towar, którego nie otrzymał, lub otrzymał towar, który znacznie różni się od opisu przedstawionego przez sprzedawcę. W tym wypadku w pierwszej kolejności kupujący musi skontaktować się ze sprzedawcą w celu wyjaśnienia sprawy. Być może niedostarczenie zakupu lub przesłanie wadliwego towaru to kwestia, którą można załatwić polubownie. Dopiero gdy okaże się, że sprzedawca nie chce naprawić powstałej szkody, kupujący może skorzystać z POK-u, pod warunkiem że spełni wymagania określone w regulaminie.

Przykładowo, w serwisie Allegro.pl kupujący może liczyć na 10 tys. zł zadośćuczynienia, uwzględniając koszt wysyłki do 100 zł, pod warunkiem że kupujący skorzystał z funkcji Płacę z Allegro za zakupy. Z kolei w serwisie eBay i innych objętych systemem płatności PayPal transakcja ubezpieczona jest do pełnej kwoty, przy czym wysokość jednorazowej płatności może wynieść maksymalnie 10 tys. dolarów. Należy też pamiętać, że w serwisach/sklepach, które umożliwiają dokonanie płatności w ramach PayPal zwrot pieniędzy nastąpi tylko w przypadku niedostarczenia towaru. Pełna ochrona, skutkująca wypłatą zadośćuczynienia - również w przypadku gdy przysłany towar różni się od opisu aukcji - dotyczy tylko tych kupujących, którzy dokonali zakupu w serwisie eBay.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Bankier.pl, w artykule Łukasza Piechowiaka pt. POK-i to gwarancja bezpiecznych zakupów w sieci


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy