Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak mówić 'nie'? Najważniejsze wskazówki dotyczące asertywności

06-12-2023, 12:27

Asertywność jest kluczowym elementem w skutecznej komunikacji. Pozwala nam wyraźnie i bezpośrednio wyrażać nasze myśli, uczucia i potrzeby, jednocześnie szanując prawa innych osób. Asertywność jest szczególnie ważna, gdy chcemy powiedzieć "nie". Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Jak mówić 'nie'? Najważniejsze wskazówki dotyczące asertywności

Rozumienie asertywności

Asertywność to zdolność do wyrażania naszych potrzeb i granic w sposób bezpośredni, uczciwy i odpowiedni. Nie chodzi o bycie agresywnym ani o wprowadzanie innych w konsternację. Chodzi o bycie pewnym siebie i wyrażanie swojego stanowiska w spokojny i zdecydowany sposób.

Jak mówić "nie" asertywnie

Umiejętność asertywnego mówienia "nie" może pomóc Ci wybrnąć z sytuacji, które byłyby dla Ciebie niekorzystne, kłopotliwe lub niekomfortowe. Zwykłe "nie" powiedziane w odpowiedni sposób może Ci zaoszczędzić zaangażowanie w sprawy, które inaczej zabrałaby Ci mnóstwo czasu lub spowodowaly dużo kłopotu czy stresu. Poniżej 5 najważniejszych zasad, które pomogą Ci być asertywnym. 

1. Bądź jasny i zdecydowany

Gdy mówisz "nie", ważne jest, abyś był bezpośredni i stanowczy. Unikaj niejasności lub wymijających odpowiedzi, które mogą wprowadzić innych w błąd. Staraj się używać neutralnego tonu – nie agresywnego i nie prześmiewczego. Nie staraj się też zbywać osoby, której odmawiasz. Poświęć jej odpowiednią ilość uwagi. 

2. Wyjaśnij swoje powody

Kiedy mówisz "nie", pomaga wyjaśnienie, dlaczego tak jest. Nie musisz dawać długiego wyjaśnienia, ale krótkie wyjaśnienie może pomóc innym zrozumieć twoje stanowisko. Staraj się być szczery i nie brnąć w stronę kłamstw, ponieważ możesz stracić wiarygodność i zantagonizować rozmówcę, gdy wykryje, że kłamiesz.

3. Używaj techniki "ja"

Skupienie się na "ja" w komunikacji jest zasadniczym elementem asertywności, który pomaga w wyrażaniu uczuć i potrzeb bez osądzania lub krytykowania drugiej osoby. Kiedy mówimy "ja czuję" lub "ja myślę", prezentujemy nasze własne doświadczenia i perspektywy, nie narzucając ich nikomu innemu.

Z drugiej strony, gdy mówimy "ty powinieneś" lub "ty zawsze", łatwo może to być odebrane jako oskarżenia lub generalizacje, które mogą prowadzić do konfliktu. Tego typu komunikacja często sprawia, że druga osoba czuje się atakowana i może reagować obronnie, co z kolei utrudnia konstruktywną rozmowę.

Używanie "ja" zamiast "ty" pomaga w tworzeniu atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia, gdzie każda strona jest słyszana i jej perspektywa jest szanowana. Daje to możliwość wyrażenia swoich myśli i uczuć bez urażania czy oskarżania drugiej osoby, co zwiększa szanse na pozytywne rozwiązanie problemów.

4. Szanuj prawa innych

Podczas wyrażania swojego stanowiska, pamiętaj, że inni mają takie samo prawo do wyrażania swojego punktu widzenia. Ważne jest, aby szanować ich prawa, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. Ważne jest też, aby wysłuchać drugą osobę, dać jej czas na wyrażenie swojego stanowiska. Czasami może okazać się, że jednak twoje nie przerodzi się w „tak”, gdy lepiej poznasz stanowisko danej osoby.

5. Praktykuj asertywność

Asertywność jest umiejętnością, której można się nauczyć. Praktykowanie mówienia "nie" w różnych sytuacjach pomoże ci zrozumieć, jak to robić skutecznie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić i odpowiadanie wszystkim negatywnie w każdej sytuacji również może być problematyczne.

Mówienie „nie” to nie jest oczywiście jedyny sposób na praktykowanie asertywności. Pokaż, że szanujesz perspektywę drugiej osoby, słuchając aktywnie i potwierdzając zrozumienie. To też jest element asertywności. Asertywność można również praktykować w grupach wsparcia i podczas specjalistycznych treningów asertywności.

Unikanie konfliktów

Mówienie "nie" może prowadzić do konfliktów, jeśli nie zostanie to zrobione odpowiednio. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć konfliktów:

1. Słuchaj innych

Zamiast skupiać się na tym, co chcesz powiedzieć, zacznij od słuchania innych. Pozwoli to zrozumieć ich punkt widzenia i pomoże ci lepiej wyrazić swoje "nie". Kiedy słuchamy, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć perspektywę drugiej osoby. To może pomóc uniknąć nieporozumień, które często prowadzą do konfliktów.

Słuchanie pozwala nam lepiej empatyzować z innymi. Kiedy pokazujemy, że jesteśmy w stanie zrozumieć i docenić uczucia innej osoby, jest mniej prawdopodobne, że dojdzie do konfliktu. Słuchanie innych daje nam możliwość uczenia się od nich. Może to prowadzić do lepszych rozwiązań problemów, co z kolei pomoże uniknąć konfliktów.

2. Szanuj różnice

Nie musisz zawsze zgadzać się z innymi, ale ważne jest, aby szanować ich punkt widzenia. Pokazanie szacunku dla innych pomaga uniknąć konfliktów. Próba wymuszenia takiego samego stanowiska na innych osobach może doprowadzić do tego, że będziesz postrzegany jako osoba zbyt dominująca, albo nawet „tyran”.

3. Używaj technik negocjacji

Negocjacje mogą pomóc rozwiązać różnice zamiast prowadzić do konfliktów. Używaj technik negocjacyjnych, takich jak aktywne słuchanie, wyrażanie swojego stanowiska i szukanie rozwiązań kompromisowych.

4. Szukaj porozumienia

Zamiast skupiać się na tym, co was dzieli, szukaj tego, co was łączy. Może to pomóc znaleźć porozumienie, nawet jeśli nie zgadzasz się na wszystko.

Pamiętaj, że mówienie "nie" to część bycia asertywnym. Chociaż może to być trudne, jest to kluczowe dla zdrowych relacji i efektywnej komunikacji. Praktykowanie asertywności pomoże ci lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach i budować silniejsze, bardziej satysfakcjonujące relacje.

Powyższe porady prawdopodobnie nie wyczerpują całkowicie tematu asertywności, ale dają już one ogólny ogląd, jak postępować w trudnych sytuacjach i jak wejść na drogę bycia asertywnym. 

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *