Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Już niedługo rozpocznie się gorączka świątecznych zakupów. W tym roku zapewne kolejne osoby przekonają się, że bardzo wygodne jest wyszukiwanie i kupowanie prezentów w internecie. Expander ostrzega jednak, aby nie zapomnieć przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Co roku zwiększa się liczba Polaków dokonujących zakupów przez internet. Sprzyja temu zwłaszcza okres przedświąteczny, kiedy poszukujemy prezentów dla swoich bliskich. W internecie znacznie szybciej i przy mniejszym wysiłku możemy znaleźć coś wyjątkowego. Niestety nie zawsze wiemy, jak bezpiecznie za takie zakupy zapłacić.

Jedną z najpopularniejszych w Polsce form płatności w internecie są specjalne przelewy bankowe. W odróżnieniu od standardowego przelewu nie musimy wypełniać formularza, wpisywać do niego numeru konta odbiorcy ani oczekiwać, aż sprzedawca otrzyma pieniądze. Taka płatność polega bowiem na tym, że ze strony internetowej sklepu jesteśmy przenoszeni na stronę swojego banku. Tam po zalogowaniu się pojawia się już wypełniona formatka przelewu z wpisaną kwotą i numerem rachunku sklepu. Wystarczy zaakceptować ją hasłem jednorazowym i pieniądze już po chwili trafiają sprzedawcy.

Expander ostrzega, że nigdy nie należy podawać swoich bankowych loginów i haseł do logowania się na innych stronach internetowych niż strona banku. Hasła wpisujemy więc dopiero, gdy po dokonaniu zakupu zostaniemy przeniesieni na stronę banku. Dodatkowo, decydując się na tego rodzaju płatność, należy pamiętać o tym, że sklep otrzyma nasze pieniądze, jeszcze zanim wyśle towar. Warto więc z tego rozwiązania korzystać jedynie w sklepach znanych i cieszących się dobrą opinią.

Większe bezpieczeństwo daje nam natomiast płatność kartą. W przypadku gdy nie otrzymamy zamówionego towaru lub będzie się on znacząco różnił się od opisu na stronie sprzedawcy, możemy złożyć w banku reklamację. Bank może nam pomóc w takiej sytuacji, ale tylko pod warunkiem, że zapłaciliśmy kartą. Przepisy regulujące takie płatności pozwalają bowiem na dokonanie tzw. obciążenia zwrotnego. W praktyce oznacza ono, że pieniądze od nieuczciwego sprzedawcy wracają do poszkodowanego klienta.

Czytaj także: Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?

Niezależnie jednak od formy płatności, zanim dokonamy zakupów w danych sklepie internetowym, warto poszukać opinii na jego temat. Dodatkowo nie warto zwlekać z zakupami do ostatniej chwili. Tuż przed świętami przesyłek jest bowiem tak dużo, że kurierzy nie nadążają z ich dostarczaniem. Lepiej więc dokonać zamówienia wcześniej, aby nie okazało się, że prezent dotrze dopiero po świętach.

Jarosław Sadowski
analityk firmy Expander
www.expander.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik