Zasięgnięcie po pomoc adwokata w sytuacji ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest często najlepszą decyzją jaką można podjąć. Adwokat nie tylko doradzi nam w sprawach wysokości odszkodowań czy zadośćuczynień, ale będzie także reprezentantem przed sądem. Wybór prawnika może być kluczowy dla wygranej i otrzymania zapłaty w odpowiedniej wysokości, ponieważ alternatywa dla adwokata – ubezpieczyciele, często obniżają wartość zadośćuczynień, przez co możemy doświadczyć uczucia niesprawiedliwości.
Odszkodowanie jest wypłacane za poniesione szkody materialne, które można precyzyjnie wyliczyć, zadośćuczynienie natomiast jest związane ze szkodami niematerialnymi, a fizycznymi i psychicznymi. Zadośćuczynienie nie może być zatem precyzyjnie wycenione ze względu na swój niematerialny charakter, dlatego też często jest ono zaniżane przez ubezpieczycieli.
W jakich wypadkach można się ubiegać o odszkodowanie i zadośćuczynienie?
O takie formy rekompensaty możemy się ubiegać, gdy zostanie nam wyrządzona szkoda materialna lub krzywda niematerialna. Adwokat z Opola dzieli się sytuacjami, z jakimi miał do czynienia w procesach o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Wypadek drogowy – w sytuacji, gdy jesteśmy ofiarą wypadku drogowego możemy ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone mienie np. samochód, sprzęt elektroniczny oraz szkody materialne jak koszty leczenia, a także o zadośćuczynienie za ból fizyczny i traumy psychiczne powstałe w wyniku wypadku.
Błąd lekarski – w sytuacji, gdy doświadczyliśmy błędu lekarskiego możemy ubiegać się o zadośćuczynienie i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, dodatkowe leczenie oraz ból fizyczny i psychiczny powstały wskutek błędu.
Wypadek przy pracy – zadośćuczynienie i odszkodowanie przysługują nam, gdy wskutek niedopatrzeń lub niezastosowania się do zasad BHP ze strony pracodawcy ulegniemy wypadkowi.
Utrata dobytku – o odszkodowanie można się także ubiegać, gdy nasz dobytek został uszkodzony lub zniszczony np. w sytuacji zalania mieszkania przez sąsiadów z góry.
Jak wyznaczana jest wysokość odszkodowań i zadośćuczynień?
Wyznaczanie wysokości odszkodowania jest prostym procesem, rekompensata uwzględnia szkody materialne z tytułu np. zniszczonego samochodu. Zadośćuczynienie natomiast nie bazuje na materialnych szkodach, więc jego wyznaczanie jest bardziej skomplikowane. Wysokość zadośćuczynienia jest wyznaczana na podstawie kilku aspektów.
Stopień uszczerbku na zdrowiu – trwałe sparaliżowanie lub amputacja będą wyżej wyceniane niż złamanie czy skręcenie.
Długość leczenia i rehabilitacji – im dłuższe leczenie oraz rehabilitacja, tym wyższe zadośćuczynienie.
Trwały ból psychiczny – wszelkie traumy i lęki spowodowane sytuacją również będą brane pod uwagę.
Niekorzystne rokowania – jeśli skutki wydarzenia będą ograniczały możliwość znalezienia pracy przez poszkodowanego lub jego samodzielnego życia, można liczyć na wyższą kwotę zadośćuczynienia.
Wszystkie te czynniki wpływają na wysokość przyznanego zadośćuczynienia. Ocena wysokości tego świadczenia nie może być oceniana według jednego, konkretnego wzorca, gdyż każdy człowiek inaczej doświadcza ból, łatwiej lub trudniej pokonuje blokady psychiczne, dlatego każde zadośćuczynienie jest wyliczane specjalnie dla poszkodowanego.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie stanowią rekompensatę, o którą warto walczyć. Adwokat może pomóc w otrzymaniu odszkodowania, które będzie na tyle wysokie, że będzie w stanie pokryć koszty leczenia. Zadośćuczynienie niestety nie sprawi, że ból i trauma zniknie, ale możne stanowić pewien rodzaj złagodzenia tych uczuć. Zadośćuczynienie i odszkodowanie mogą stanowić źródło bardzo dużej sumy pieniężnej dlatego warto zainwestować w adwokata, który poprowadzi naszą sprawę w dobry sposób.
Foto: Canva Pro, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*