Jak bezpiecznie kupować świąteczne prezenty w sieci

30-11-2011, 23:47

Przed świętami oblężenie przeżyją nie tylko hiper- i supermarkety, ale również rodzime sklepy internetowe i serwisy aukcyjne. Polacy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni jednak zachować czujność.

Nowe sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, e-handel jest coraz popularniejszy. Według październikowych badań TNS OBOP niemal co drugi Polak (47%) korzystający z internetu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dokonał zakupów w sieci. Wizja atrakcyjnej ceny i zamiany zatłoczonego sklepu na wygodną kanapę i kubek kawy sprawiają, że Polacy zrealizują w sieci przynajmniej część swoich świątecznych zakupów.

To zainteresowanie e-zakupami zauważają również cyberprzestępcy, którzy bez wątpienia spróbują zarobić na świątecznej gorączce zakupowej. Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami związanymi z zakupami w internecie, radzą eksperci firmy ESET:

 1. Dbaj o aktualizacje
  Zanim zaczniesz buszować w sieci w poszukiwaniu najlepszej oferty, zatroszcz się o to, aby Twój komputer był należycie zabezpieczony. Pobierz aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki i programu antywirusowego. Wyeliminujesz w ten sposób luki, które mogłyby posłużyć złośliwym programom do przeniknięcia na dysk Twojego komputera.

 2. Wybieraj zaufane sklepy i solidnych sprzedawców
  Wybieraj sklepy z dobrą opinią – możesz posiłkować się raportami znanych serwisów. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek przy płatności lub dostawie wybranego towaru. Kupując w serwisie aukcyjnym, wybieraj sprawdzonych sprzedawców z dobrymi ocenami i wieloletnią historią sprzedaży. W razie wątpliwości wybierz opcję płatności przy dostawie.

 3. Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom
  Zasada „zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe” obowiązuje również w internecie. Najnowszy telefon, laptop czy tablet za połowę ceny to albo pułapka, albo pomyłka.

 4. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem
  Zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego, na której chcesz złożyć zamówienie, szyfruje transakcje protokołem SSL - na początku adresu strony powinno się pojawić https lub shttp, a w przeglądarce powinien widnieć symbol kłódki lub klucza. Standard SSL oznacza, że przesyłane podczas transakcji informacje, takie jak dane adresowe lub dane karty kredytowej, są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je wykraść.

 5. Ostrożnie z promocjami
  Bądź ostrożny wobec promocyjnych ofert wysyłanych na Twoją skrzynkę mailową lub profil w serwisie społecznościowym. Link zawarty w takiej wiadomości może kierować do strony infekującej złośliwym programem. Pamiętaj o korzystaniu z pakietu bezpieczeństwa typu Internet Security, który w razie wykrycia zagrożenia zablokuje komunikację z serwisem internetowym i ochroni Twój komputer przed infekcją.

 6. Nie kupuj przez publiczne hotspoty
  Zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego Ci komputera, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, unikaj kawiarenek internetowych i bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli korzystasz z domowej sieci bezprzewodowej, wyłącz rozgłaszanie SSID oraz zadbaj, by była ona zabezpieczona protokołem WPA2-PSK.

 7. Nie podawaj zbyt szczegółowych danych
  Niektóre oszustwa polegają na wykradaniu danych użytkowników sieci. Jeśli zamówienie na książkę wymaga podania np. numeru PESEL, zrezygnuj z transakcji.

 8. Kontroluj swoje konto
  W okresie świątecznym i po nim powinieneś dokładnie kontrolować wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast poinformuj o tym swój bank.

Źródło: ESET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031