Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wysokość okna dachowego, jego szerokość oraz miejsce montażu mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania okna, ale i warunków panujących w oświetlanym wnętrzu. Podpowiadamy, jak ustalić wysokość okna połaciowego oraz prawidłowo usytuować je w pomieszczeniu, aby poddasze stało się maksymalnie wygodne i funkcjonalne.

Na jakiej wysokości montuje się okna dachowe?

Jak prawidłowo dobrać szerokość i wysokość okna dachowego? 

Przy wyborze okien dachowych warto mieć na uwadze, iż rozmiar okna zdecyduje o ilości światła, która będzie napływała do pomieszczenia. Wielkość oraz ilość okien połaciowych należy w związku z tym każdorazowo dostosować do wielkości pomieszczenia, które oświetlać będą wybierane okna na poddasze, a także charakteru tego wnętrza. Przyjmuje się, że okna dachowe zainstalowane w pokoju powinny mieć łączną powierzchnię nie mniejszą niż 10% powierzchni podłogi tego pomieszczenia. Wysokość okna dachowego powinna być zatem tak dobrana, by całkowity rozmiar okna gwarantował należyte doświetlenie wnętrza. Należy przy tym jednak pamiętać, by wysokość okna dachowego zapewniała również optymalny widok przez okno, uwzględniała wysokość ścianki i nie stanowiła przeszkody w aranżacji wnętrza. Natomiast szerokość okna dachowego najkorzystniej jest dopasować do szerokości rozstawu krokwi w dachu, ponieważ taki wybór przyczyni się do ułatwienia prac montażowych. 

Sprawdź też: https://roofliteplus.pl/produkty/okna-dachowe/

Na jakiej wysokości zamontować okno połaciowe? 

Okno dachowe musi być zamontowane na odpowiedniej wysokości, którą podpowiadają obowiązujące przepisy. Jak przypominają eksperci marki RoofLITE+ w artykule: Na jakiej wysokości zainstalować okno dachowe?, podczas montażu okna połaciowego na kondygnacji położonej poniżej 25 m nad wysokością terenu, okno dachowe musi być tak zamontowane, by odległość pomiędzy górną krawędzią wewnętrznej strony dolnej ościeżnicy a podłogą wynosiła minimum 85 cm. Jeżeli natomiast okna dachowe są montowane na kondygnacji o większej wysokości, minimalną wysokością dla dolnej ościeżnicy, jaką należy przyjąć, jest 1,1 m. 

Reguły te nie dotyczą okien dachowych wychodzących na loggie, tarasy bądź galerie. RoofLITE+ to znany w całej Europie producent nowoczesnych okien dachowych do wszystkich rodzajów wnętrz, który słynie ze świetnej jakości produktów, a także wyjątkowo przystępnych cen. Specjaliści RoofLITE+ informują również, iż zgodnie z normą DIN5034-1, niezależnie od wysokości kondygnacji, na której będzie usytuowane okno dachowe, górna krawędź przeszklenia tego okna nie powinna być niżej niż 220 cm nad podłogą. Gwarantuje to optymalny poziom doświetlenia wnętrza i maksymalny komfort użytkowania okna zamontowanego w dachu. We wspomnianym poradniku zostały opisane również zasady dotyczące montażu okien z nawiewnikami. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając miejsce instalacji okien dachowych? 

Wysokość okna i jego szerokość determinują również to, jak wiele miejsca zajmą okna w przestrzeni pokoju i wpływają na możliwości zagospodarowania tej przestrzeni. Kiedy wybieramy miejsce instalacji okna dachowego i jego rozmiar, warto zatem pamiętać również o tym, by okno finalnie dało się wygodnie obsługiwać, a miejsce jego instalacji zwiększało funkcjonalność pokoju. Warto m.in. zostawić pod oknem miejsce na instalację grzejników, oświetlić oknem newralgiczne miejsca np. biurko czy blat roboczy w kuchni, a także unikać montowania okien bezpośrednio nad łóżkiem. Należy też upewnić się, że okno dachowe będzie można swobodnie zamykać i otwierać. Taką gwarancję dają okna dachowe marki RoofLITE+, które są wyposażone w dolne wygodne otwieranie, dzięki czemu ich obsługa nie nastręcza trudności. 

 

Foto: Adobe Stock, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E