Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak skutecznie ćwiczyć konwersacje w języku angielskim z lektorem AI?

20-11-2024, 21:28

Wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji na rynek konsumencki zaczyna wpływać w pozytywny sposób na wiele aspektów naszego życia, jednym z nich może być właśnie sprawniejsza nauka języka angielskiego online. W niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób możemy skutecznie wykorzystać narzędzie jakim jest lektor AI w polepszaniu naszych umiejętności konwersacyjnych w języku obcym.

Zaraz, zaraz… ale zapytacie na początku – czym właściwie jest lektor AI? Jest to nic innego jak partner do konwersacji, bądź nauki języka obcego, który do złudzenia przypomina nauczyciela z krwi i kości. „Mózg i serce” takiego lektora napędzany jest technologią, którą nazywamy generatywną sztuczną inteligencją. No, dobrze – to gdzie skorzystać z usług takiego lektora? Tak się składa, że na polskim rynku pojawiło się już tego typu rozwiązanie, ale nie uprzedzajmy faktów. Na początek parę słów o tym, jak skutecznie korzystać z takiego narzędzia.

Jak skutecznie ćwiczyć konwersacje w języku angielskim z lektorem AI?

Zacznijmy może od uporania się z bardzo często pojawiającym się pytaniem. Kiedy właściwie powinniśmy zacząć mówić w języku obcym? Odpowiedź jest prosta: od razu! Wszak stare porzekadło głosi – im wcześniej tym lepiej. Czy w takim razie lektor AI pomoże nam w tym przedsięwzięciu już na niskich poziomach językowych? Tak, zdecydowanie – aczkolwiek bardzo pomaga, jeżeli podchodzimy do tego w świadomy sposób. Wirtualny lektor ma to do siebie, że pomoże nam we wszystkim o co go poprosimy. Musimy tylko wiedzieć, o co właściwie chcemy go poprosić. I na tym polega cała sztuka. Jeżeli chcemy skutecznie ćwiczyć konwersacje nawet na niskich poziomach językowych, musimy prosić naszego lektora AI o to by pomógł nam w odpowiedni sposób.

W przypadku niższych poziomów językowych warto poprosić wirtualnego lektora by odegrał z nami scenki sytuacyjne. Przykładowo, niech przyjmie rolę recepcjonisty w hotelu, a my będziemy starali się dokonać formalności związanych z zameldowaniem się. Co więcej, możemy poprosić lektora AI by w toku rozmowy pośrednio wymusił na nas użycie słownictwa, które wcześniej poznaliśmy w trakcie normalnych zajęć językowych.

A może w trakcie swojego kursu angielskiego online poznałeś/aś nowe struktury gramatyczne w postaci Past Simple lub Present Perfect Simple? Poproś wirtualnego lektora by tak poprowadził rozmowę, aby konieczne było użycie tych konkretnych czasów. Dodatkowo, możesz nadmienić, że chcesz by sztuczna inteligencja poprawiała Twoje błędy gramatyczne i udzielała szczegółowych wyjaśnień.

Co w takim układzie z wyższymi poziomami kompetencji językowej? Czy tacy uczniowie też mogą skorzystać na współpracy z lektorem AI? Jak najbardziej. Ciekawym przykładem użycia wirtualnego lektora do doskonalenia swoich umiejętności konwersacyjnych, może być poproszenie go o poprowadzenie dyskusji lub sporu na jakiś ciekawy lub złożony temat. AI może też zaproponować Ci jakiś dylemat moralny do rozwiązania w języku angielskim. Chcesz porozmawiać z lektorem AI na temat jakiegoś artykułu, który znalazłeś/aś w sieci? Wklej jego treść do czatu lektora i zacznij ożywioną dyskusję.

Jest jeszcze parę wskazówek, które pozwolą nam maksymalnie skorzystać z dobrodziejstwa jakim jest wirtualny lektor. Dla części z Was pewnie będą to truizmy, ale są one niezmiennie prawdziwe na wszystkich etapach nauki języka obcego.

Po pierwsze, systematyczność. Nie ma nic ważniejszego w nauce niż systematyczność i tak samo tyczy się to pracy z wirtualnym lektorem – ćwiczenie sytuacji w języku obcym, dyskutowanie na określone tematy, ćwiczenie użycia słownictwa itd. Wszystko to powinno być robione systematycznie, bowiem zwiększa to retencję naszej wiedzy na temat danego języka. Nasz mózg po prostu lubi zapamiętywać te rzeczy, które powtarzamy często, bowiem wydają mu się przydatne. Trening czyni mistrza!

Po drugie, prowadzenie własnych notatek. Zapisujmy to słownictwo lub poznane zwroty, z których chcielibyśmy umieć skorzystać. Posiadając taką listę możemy potem poprosić lektora AI by przećwiczył z nami to czego wcześniej próbowaliśmy się nauczyć.

Po trzecie, fiszki. Niby trochę oczywiste, ale to jest naprawdę skuteczne narzędzie. Fiszki możemy wykorzystać na dwa sposoby. Możemy sobie na nich umieszczać słownictwo, które poznaliśmy na przykład w trakcie tradycyjnej lekcji angielskiego online. Takie słownictwo po pewnym czasie sobie zapamiętamy, a następnie możemy testować już właściwe jego użycie w różnym kontekście w trakcie rozmowy z lektorem AI. Bądź też vice versa, wirtualny lektor może nam również w trakcie konwersacji zaproponować jakieś frazy, które dodamy sobie potem do naszych fiszek.

Na koniec zapewne nasuwa Wam się pytanie – gdzie mogę skorzystać z dobrodziejstw tego nowego narzędzia? Tak się składa, że jedną z pierwszych szkół językowych online w Polsce, która integruje użycie lektora AI wraz z nowoczesną metodyką nauczania jest eLingwista. Jeżeli chcesz skorzystać ze wszystkich rozwiązań wymienionych w niniejszym tekście, eLingwista posiada w swojej ofercie angielski online wraz z Fiszkoteką oraz lektorem AI.

Autor: Bartosz Piekarski

Ilustracja: DALL-E

Treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *