Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wszywka alkoholowa Katowice - jak Esperal wzbudza awersję do alkoholu

01-07-2022, 13:28

Wielu uzależnionych od alkoholu mieszkańców Śląska zastanawia się nad tym, czy w ich województwie dostępne są metody wspomagające terapię choroby alkoholowej. Odpowiedzią na ich potrzeby jest wszywka alkoholowa w Katowicach. Jej podskórne zaszycie umożliwia wzmocnienie efektów dotychczas podejmowanych oddziaływań terapeutycznych. Wspomaga proces odstawienia alkoholu etylowego, ponieważ przed zabiegiem konieczne jest zachowanie trzeźwości przynajmniej przez dobę. Jednocześnie stanowi silną motywację zewnętrzną do walki z nałogiem, podtrzymując uzależnionego w stanie trzeźwości. Podczas stosowania Esperalu świadomie unika on spożywania alkoholu, chcąc zachować dobre samopoczucie i zdrowie.

Wszywka alkoholowa w Katowicach implementowana jest w śląskiej filii Centrum Medycznego Galmedic. W placówce zabieg wszycia Esperalu poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta – jego badaniem i wywiadem medycznym. Lekarz poznaje oczekiwania i potrzeby pacjenta, a chory podejmuje dobrowolną decyzję o poddaniu się zabiegowi. Tym samym potwierdza znajomość konieczności stosowania się do zaleceń lekarskich. Wśród nich podstawowym jest powstrzymywanie się od spożywania alkoholu etylowego w jakiejkolwiek formie i dawce przez cały okres terapii z użyciem Esperalu. Połączenie etanolu i substancji czynnej zawartej w leku może skutkować wystąpieniem nagłej reakcji organizmu przypominającej ostre zatrucie alkoholowe. To właśnie nieprzyjemnych objawów tej reakcji obawiają się „zaszyci” nałogowcy. Ich lęk stanowi zazwyczaj wystarczająco silną motywację do długotrwałego podtrzymywania abstynencji. Raz wszyta wszywka alkoholowa może być skuteczna nawet przez rok.

Substancja czynna wszywki – disulfiram

Wszywka alkoholowa w Katowicach dostępna jest w większości aptek pod nazwą Disulfiram WZF. Lek produkują Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, jest on zatem całkowicie bezpieczny i legalny, dopuszczony do obrotu farmaceutycznego w Polsce. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram, organiczny związek chemiczny, inhibitor enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że jego obecność w organizmie człowieka wpływa znacząco na zaburzenie procesu wytwarzania tego enzymu wątrobowego. On zaś jest konieczny dla prawidłowego przebiegu trawienia alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach dehydrogenaza aldehydowa bierze czynny udział w metabolizmie etanolu do aldehydu octowego. Następnie przekształca toksynę w kwas octowy, a ostatecznie do nietoksycznej postaci dwutlenku węgla i wody. Jej brak zaburza szlak metaboliczny alkoholu etylowego w wątrobie, co prowadzi do kumulacji aldehydu octowego w organizmie i nagłych reakcji chemicznych zachodzących w organizmie.

Jak działa Esperal?

wszywka alkoholowa Katowice

Mechanizm działania wszywki alkoholowej opiera się na psychicznych mechanizmach zaistniałych w umyśle uzależnionego „zaszytego”. Już podczas wizyty kwalifikującej do rozpoczęcia zabiegu pacjent poznaje konsekwencje terapii awersyjnej. Opiera się ona bowiem na odczuciu awersji i wstrętu uzależnionego przed spożywaniem alkoholu etylowego. Dlaczego jednak używka, która dotychczas była źródłem rozluźnienia, staje się niepożądanym elementem codzienności? Wszystko przez znajomość skutków ubocznych jej połączenia z Esperalem.

Wszywka alkoholowa pozostaje nieszkodliwa i obojętna dla organizmu tych nałogowców, u których w krwiobiegu nie ma etanolu. Jeżeli osoba uzależniona zdecyduje się podjąć próbę przepicia Esperalu mimo zaleceń lekarskich, musi liczyć się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów zatrucia aldehydem octowym. Dochodzi do niego w wyniku kumulacji wymienionej toksyny w krwiobiegu człowieka. Nie zostaje ona strawiona do nieszkodliwej postaci, a jej rosnące stężenie powoduje wystąpienie tzw. reakcji disulfiramowej.

Chorzy mogą zatem zmagać się z zawrotami i bólami głowy, nudnościami, wymiotami, dusznościami, nadpotliwością, bezsennością, tachykardią, zaburzeniami pracy serca, nadciśnieniem, drgawkami i nasilonymi stanami lękowymi. Jednocześnie objawy te nie są odłożone w czasie, ale występują niemal natychmiast po dostarczeniu do krwiobiegu choćby śladowych ilości etanolu. Taka nagła reakcja organizmu trwa zwykle kilka godzin. Wówczas dochodzi do szeregu zmian biochemicznych i metabolicznych w funkcjonowaniu całego ustroju.

Wszywka alkoholowa w Katowicach – kwalifikacja do zabiegu

Przed przystąpieniem do zaszycia w Galmedic lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania, z jakimi może mieć do czynienia w przypadku pacjentów w różnym stanie zdrowia. Oceny ich potrzeb dokonuje podczas wizyty konsultacyjnej. Do zabiegu kwalifikuje się pacjentów, którzy wyrażają zgodę na jego przeprowadzenie i chęć współpracy z kadrą medyczną. Zwykle chcą oni zwiększyć efektywność innych oddziaływań terapeutycznych, przerwać ciąg alkoholowy lub dodatkowo zmotywować się do walki z nałogiem i utrzymania abstynencji. Głównym przeciwwskazaniem do wszycia Esperalu jest nadwrażliwość pacjenta na składniki leku oraz spożycie przez niego alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin poprzedzających zabieg. Chory poddawany „zaszyciu” musi być bowiem całkowicie trzeźwy. Jeżeli u nałogowca stwierdza się ponadto choroby układu krążenia i niektóre zaburzenia psychiczne (zwłaszcza epizody depresyjne i myśli samobójcze w przeszłości), również nie kwalifikuje się go do terapii awersyjnej z użyciem Esperalu.

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Wszywka alkoholowa w Katowicach w Centrum Medycznym Galmedic wszywana jest zainteresowanym pacjentom wyłącznie za ich zgodą. Jałowe tabletki z disulfiramem do wnętrza organizmu nałogowca wszywa chirurg. Lekarz oczyszcza skórę pacjenta, dezynfekuje ją i znieczula miejscowo. Cała procedura trwa zazwyczaj około 30 minut. Wszywkę alkoholową umieszcza się w warstwie podpowięziowej mięśnia pośladkowego. By dotrzeć do tego obszaru, specjalista posługuje się skalpelem. Wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, tuż nad jego pośladkiem. Prowadzi je w głąb skóry, a głębokość rany osiąga zazwyczaj kilka centymetrów.

Tuż po umieszczeniu określonej dawki Esperalu w ciele pacjenta lekarz przystępuje do zaszycia powstałej rany. Jest ona niewielka, ale w celu przyspieszenia i usprawnienia jej fizjologicznego procesu gojenia się na jej powierzchni stosuje się nici chirurgiczne. Za pośrednictwem szwów zbliża się do siebie brzegi rany i zszywa je. Nierozpuszczalne nici chirurgiczne lekarz usuwa z ciała chorego po upływie 14 dni od daty wykonania zabiegu. Nałogowiec może jednak opuścić placówkę w tym samym dniu, w którym wykonano „zaszycie” i wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Więcej o zabiegu wszywki alkoholowej w Katowicach dowiesz się na stronie https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Sama wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej, ale jest odpowiednio silnym motywatorem do walki z uzależnieniem. Zaleca się jej stosowanie wspólnie z innymi elementami kompleksowej terapii alkoholizmu, głównie psychoterapią. Esperal stopniowo uwalnia się do organizmu pacjenta przez okres kilku miesięcy, a nawet roku. Jego skuteczność zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz tolerancji alkoholu i leku. Zabieg można wielokrotnie powtarzać, jednak dopiero po ustaniu działania uprzednio wszytej dawki leku. Usunięcie Esperalu z wnętrza organizmu możliwe jest wyłącznie podczas interwencji chirurgicznej.

Ile kosztuje Esperal w Katowicach?

Koszt wszycia wszywki alkoholowej w Centrum Medycznym Galmedic różni się w zależności od wybranej przez pacjenta opcji pakietowej. Do wyboru ma on bowiem pakiet podstawowy z  konsultacją lekarską (650 zł), pakiet PLUS z konsultacją (850 zł) i pakiet MAX (2100 zł). Ostatni z wymienionych stanowi połączenie zabiegu wszycia Esperalu z uprzednią detoksykacją trwającą 12 godzin. Dodatkowa konsultacja z lekarzem kosztuje w placówce 200 złotych.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag wszywka alkoholowatag esperal


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031