Wspólne rozliczenie z małżonkiem to nie tylko wygoda, ale też korzyść finansowa. Nie wyklucza go brak dochodów jednego z małżonków. Gdy drugi małżonek uzyskuje wysokie dochody, przekraczające I próg podatkowy, korzyść ze wspólnego rozliczenia będzie tym większa, im wyższe dochody. Ale rozliczając się w ten sposób, zyskają też małżeństwa, w których uzyskany dochód małżonka jest niższy. Dla nich oznacza to 556 zł, które zostają im w kieszeni.
więcej23-03-2012, 19:50, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Sara Robinson Małżonkowie, którzy wspólnie przekazują wsparcie finansowe na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego, powinni zrobić to ze wspólnego rachunku. Ta opcja jest najbezpieczniejsza i pozwoli dokonać odliczenia od dochodu każdego z nich bez narażania na spór z fiskusem. Ale wystarczający powinien być też przelew z rachunku jednego małżonka, jeśli w tytule przelewu wystąpią wspólnie.
więcej21-03-2012, 11:45, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze Większość kwot niezbędnych do rozliczenia podatku podlega zaokrągleniu do pełnych złotych, jednak nie wszystkie. Podatnik powinien zatem wiedzieć, w jaki sposób ująć poszczególne wartości, aby nie narazić się fiskusowi, dokonując nierzetelnych obliczeń.
więcej21-03-2012, 11:28, Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski - Tax Care,
Pieniądze Jeśli nie możesz złożyć dokumentu do organu podatkowego w terminie, możesz nadać na poczcie, przesłać przez internet, a gdy jesteś za granicą - zostawić w urzędzie konsularnym. Dzięki temu termin będzie zachowany niezależnie od tego, kiedy wpłynie do organu.
więcej17-03-2012, 18:15, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Gdy z rocznego rozliczenia podatku wynika kwota do zwrotu, warto wcześniej złożyć zeznanie podatkowe. Dzięki temu pieniądze szybciej wrócą na nasze konto. Fiskus ma bowiem 3 miesiące na przekazanie nadpłaty, a termin ten liczony jest od dnia złożenia zeznania.
więcej07-03-2012, 12:41, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pitroczny.pl - podobnie jak kilka innych serwisów - umożliwia darmowe rozliczanie PIT-ów, pomaga też Organizacjom Pożytku Publicznego w zdobyciu 1% podatku.
więcej
Sara Robinson Dowodem złożenia PIT-a w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Aby je otrzymać, należy wysłać wypełniony wcześniej formularz interaktywny do systemu e-Deklaracje, używając programu Adobe Reader albo desktopowej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. Pokazujemy, jak krok po kroku wysłać zeznanie roczne na przykładzie PIT-37.
więcej26-04-2012, 23:05, aws,
Sara Robinson Projekt e-Deklaracje 2, prowadzony przez Ministerstwo Finansów, umożliwia złożenie drogą elektroniczną bez użycia podpisu kwalifikowanego deklaracji PIT-16A i PIT-19A, zeznań PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a także wniosku PIT-16. Pokazujemy, jak krok po kroku wypełnić formularz interaktywny na przykładzie PIT-37.
więcej26-04-2012, 23:05, aws,
Złożenie rocznego zeznania podatkowego to powszechny obowiązek, ciążący na podatnikach osiągających dochody. Wzorem lat ubiegłych można wypełnić stosowną deklarację podatkową w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego.
więcej23-02-2012, 11:43, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
© fotolia.com Obrót nieruchomościami to dość częsta praktyka w dzisiejszych czasach. Należy przy tym pamiętać, że trzeba zapłacić podatek. Wynosi on 19% uzyskanego dochodu. Rozliczenia dokonuje się w rocznej deklaracji. Obliczenie wartości zobowiązania na rzecz fiskusa uzależnione jest od momentu nabycia mieszkania, będącego przedmiotem transakcji. Od tego zależą warunki zwolnienia.
więcej22-02-2012, 16:23, Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care,
Pieniądze Znalazłeś błędy w złożonej deklaracji? Nie panikuj i złóż korektę. W tym celu wypełnij ponownie formularz i dołącz wyjaśnienia. W przypadku gdy zobowiązanie podatkowe okaże się wyższe niż początkowo, trzeba będzie zapłacić odsetki, ale będą one niższe niż w sytuacji, gdy błąd odkryje fiskus. Do tego nie poniesiesz odpowiedzialności karnej skarbowej.
więcej22-02-2012, 14:45, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze Podatnicy osiągający dochody zobowiązani są do 30 kwietnia złożyć wypełnioną deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego. Właściwość tę ustala się według miejsca zamieszkania. Co jednak w przypadku zmiany adresu, a wraz z nim przyporządkowania do konkretnego organu podatkowego? Złóż według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku.
więcej08-02-2012, 09:34, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Porady Deklarację PIT-4R pracodawcy są zobowiązani złożyć do ostatniego dnia stycznia. Deklaracja ta dotyczy zaliczek na podatek dochodowy, pobranych od pracownika w poprzednim roku podatkowym.
więcej27-01-2012, 07:30, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze
hidesy @ istockphoto.com Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a Twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.
więcej19-01-2012, 09:00, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Sara Robinson Każdy z nas musi pamiętać o kilku, a czasem nawet kilkunastu terminach zapłaty podatku rocznie. Łatwiej jest, gdy wpłata dotyczy systematycznie wpłacanych kwot, np. na VAT czy podatek dochodowy. Jednak są czynności, które zdarzają się zupełnie sporadycznie, a również rodzą obowiązek zapłaty podatku w określonym terminie. Tax Care przygotował zestawienie najczęściej płaconych podatków i terminy ich płatności, co powinno ułatwić poruszanie się w gąszczu ustawowych terminów.
więcej15-01-2012, 21:19, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
©istockphoto.com/RichVintage Studencie, jeżeli otrzymujesz stypendium, pamiętaj, że nie zawsze musisz zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej kwoty. Stypendium naukowe jest zwolnione od podatku dochodowego. Podobnie stypendium socjalne. Zwolnieniu do 3 800 złotych podlega również stypendium wypłacone przez fundację lub stowarzyszenie.
więcej16-01-2012, 22:40, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Sara Robinson Ryczałt kusi przedsiębiorców niskimi, nawet 3-proc. stawkami podatku i prostą księgowością. Powinny go jednak unikać firmy, które ponoszą duże koszty. Nie jest także korzystny dla przedsiębiorców z liczną rodziną.
więcej05-01-2012, 11:42, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
Sara Robinson Główny atut podatku liniowego? Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarabia kilkadziesiąt tysięcy, czy kilka milionów złotych, zapłaci podatek według takiej samej, 19-proc. stawki. Nie jest to jednak rozwiązanie opłacalne dla firm, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych.
więcej04-01-2012, 21:01, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
© Franz Pfluegl - Fotolia.com Podatnicy, którzy nie płacą w terminie podatków, muszą pamiętać, że ich dług wobec fiskusa będzie jeszcze większy. Od wczoraj obowiązuje nowa stawka odsetek od zaległości podatkowych. Wzrosła o 0,5 pkt proc., do 13,5%. Od początku roku oprocentowanie zaległości podatkowych wzrosło już o 1,5 pkt. proc.
więcej13-05-2011, 13:12, Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care,
Pieniądze
Ana Blazic Małżeństwa, które spóźnią się ze złożeniem PIT choćby o jeden dzień, tracą prawo do wspólnego rozliczenia rocznego podatku. Z takiego przywileju nie skorzystają również w przypadku korekty zeznania.
więcej29-04-2011, 12:00, Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care,
Pieniądze -