Joerg Habermeier - Fotolia.com Popularność zakupów przez internet rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że przyciągają one uwagę przestępców, co z kolei jest chętnie nagłaśniane przez różne media, budujące w ten sposób fałszywy obraz zwiększonego ryzyka transakcji finansowych w sieci. Tymczasem przy zachowaniu odpowiednich procedur pieniądze, którymi płacimy w internecie, są znacznie bezpieczniejsze niż pieniądze schowane w tradycyjnym portfelu.
więcej29-04-2011, 19:25, redakcja,
©istockphoto.com/photographeer Dzięki zróżnicowanym metodom płatności zakupy przez internet są zazwyczaj wygodne i szybkie – wystarczy kilka kliknięć, by opłacić towar lub usługę, po czym pozostaje tylko poczekać na dostawę do domu. Zgodnie z założeniami „Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce 2011-2013” polskie społeczeństwo w 2013 roku ma w większości przypadków rozliczać się bez użycia gotówki. Warto zatem zadbać również o to, by zakupy online były bezpieczne, co zależy od obydwu stron transakcji.
więcej29-04-2011, 18:45, redakcja,
Wciąż znaczna liczba sklepów i serwisów nie korzysta z systemów obsługujących elektroniczne instrumenty płatnicze, uważają przedstawiciele firm obecnych na rynku płatności internetowych w Polsce, szacując, że może nawet chodzić o 50% podmiotów w Polsce. Tymczasem internauci są coraz bardziej wymagający, oczekując od internetowych zakupów nie tylko oszczędności finansowych, ale także szybkości i jakości obsługi, na co ogromny wpływ ma wygodny i bezpieczny system umożliwiający płatności za zakupy.
więcej29-04-2011, 18:13, redakcja,
Przeciętny użytkownik Windowsa wie, że jest to platforma narażona na ataki szkodliwych programów różnego typu. Zwiększa się też liczba zagrożeń atakujących inne systemy operacyjne. Nawet laicy zabezpieczają dziś swoje komputery za pomocą rozwiązań typu Internet Security z automatycznie aktualizowaną bazą wirusów. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy z konieczności regularnego aktualizowania systemu operacyjnego i zainstalowanego na nim oprogramowania, w szczególności przeglądarek internetowych.
więcej27-04-2011, 08:52, redakcja,
© BVI Media - Fotolia.com Oferując m.in. iPhone'a 4 za 700 zł, skupili na sobie uwagę wielu internautów. Dotychczasowe doświadczenia nakazywały podchodzić do oferty tego typu sklepów z dużą ostrożnością, do czego staraliśmy się przekonać Czytelników DI. Jak się okazuje, opisywany sklep już nie działa lub przenosi się do innego dostawcy hostingu.
więcej
© Petrovich9 at istockphoto.com Chcąc zabezpieczyć się przed czyhającymi w sieci szkodnikami, nie musimy sięgać po płatne oprogramowanie. Z internetu możemy pobrać szereg darmowych aplikacji skutecznie zwalczających wirusy, trojany i inne zagrożenia. Ich zainstalowanie nie przysparza zbyt wielu trudności. Pokażemy to na przykładzie programów avast! Free Antivirus oraz Panda Cloud Antivirus.
więcej21-04-2011, 12:54, redakcja,
14% polskich firm kasuje dane cyfrowe metodą na "gwóźdź i młotek". 7% respondentów charakteryzuje się nieco większym stopniem wyrafinowania, używając do tych celów wiertarki - wynika z badań firmy Mediarecovery.
więcej
© arsenik - istockphoto.com Zagrożenia o cechach spyware, czyli gromadzące różne dane o użytkowniku i przesyłające je cyberprzestępcy, stały się ostatnio prawdziwą zmorą internetu. Najbardziej łakomym kąskiem są oczywiście loginy i hasła do serwisów finansowych, ale programy szpiegowskie nowej generacji nie gardzą żadną informacją, którą można spieniężyć na czarnym rynku. Narzędzia chroniące przed szkodnikami tego typu mogą być wartościowym dodatkiem do zainstalowanego przez nas oprogramowania antywirusowego. Wśród dostępnych w internecie darmowych aplikacji wyróżniają się Emsisoft Emergency Kit i Spybot – Search & Destroy. W artykule wyjaśniamy, jak się nimi posługiwać.
więcej04-05-2011, 19:27, redakcja,
© goldmund at istockphoto.com Wśród programów spędzających sen z powiek specjalistom ds. bezpieczeństwa poczesne miejsce zajmują rootkity. Zazwyczaj infekują one jądro systemu operacyjnego i potrafią skutecznie ukrywać szkodliwe procesy przed oprogramowaniem antywirusowym. Producenci pakietów zabezpieczających coraz częściej zaopatrują je w narzędzia do wykrywania tego typu zagrożeń. Udostępniają też osobne – zwykle darmowe i proste w obsłudze – aplikacje umożliwiające przeskanowanie komputera w poszukiwaniu rootkitów i oczyszczenie go z nich. W artykule pokazujemy, jak posługiwać się programami Sophos Anti-Rootkit i Gmer.
więcej04-05-2011, 19:39, redakcja,
©istockphoto.com/thomasd007 Firewall, czyli zapora sieciowa, to jeden z podstawowych programów, w który powinniśmy się zaopatrzyć, jeśli chcemy wykorzystywać nasz komputer do przeglądania internetu. Najważniejszą jego funkcją jest filtrowanie ruchu sieciowego, co w znacznej mierze utrudnia ataki z zewnątrz oraz przesyłanie informacji przez złośliwe oprogramowanie, które mogło zostać zainstalowane na komputerze. Powstało wiele sprawdzonych rozwiązań tego typu, także darmowych. Jednym z nich jest Comodo Personal Firewall 2011. W artykule przybliżymy sposób jego instalacji i podstawowej konfiguracji.
więcej20-04-2011, 09:15, redakcja,
© istockphoto.com W internecie, gazetach czy telewizji napotykamy coraz więcej ofert, usług, produktów, za które płatności pobierane są za pomocą Premium SMS-ów. Wielu przedsiębiorców nie zawsze wystarczająco jasno informuje o cenie SMS-a, czasem umożliwia zapłatę różnymi kanałami, co z kolei ma wpływ na zróżnicowane ceny za tę samą ofertę. Wtedy też najłatwiej o pomyłkę klienta lub czasem także celowe wprowadzenie go w błąd. Dlatego użytkownicy nowych technologii, którzy korzystają z nowych form regulowania płatności, powinni nie tylko bardzo uważnie przeglądać wspomniane oferty, ale również znać stosowane numeracje i koszty Premium SMS-ów.
więcej16-04-2011, 16:58, redakcja,
©istockphoto.com/blackred W czasach, gdy większość systemów nas otaczających opiera się na identyfikacji, rozsądne zarządzanie udostępnianiem naszych danych oraz skuteczna ich ochrona stają się kluczowymi czynnikami w utrzymaniu prywatności i bezpiecznym korzystaniu z dobrodziejstw internetu, takich jak m.in. korzystanie z bankowości internetowej, serwisów społecznościowych czy zakupy online. O wadze danych osobowych świadczy przede wszystkim ogromne zainteresowanie pozyskiwaniem tych informacji przez cyberprzestępców.
więcej14-04-2011, 16:55, redakcja,
Na spotkaniu na Węgrzech przedstawicielki Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zapewniły o pełnym poparciu dla współpracy w zakresie walki z cyberprzestępczością i zapowiedziały podjęcie kolejnych kroków.
więcej
©istockphoto.com/idesy Brazylijski portal z filmem pokazującym akcję ratunkową grupy osób, które przetrwały tsunami, był najczęściej blokowaną witryną w I kwartale 2011 r. Na drugim miejscu uplasowała się strona z nagraniem, które ma przedstawiać zwarcie prądu prowadzące do śmierci 15 osób. Trzecie miejsce przypadło witrynie, na której można rzekomo obejrzeć wyrzucenie z pracy funkcjonariusza policji w związku z jego działaniami w sieci.
więcej28 kwietnia br. BizTech Konsulting organizuje jednodniowe warsztaty prezentujące rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa elektronicznych transakcji i informacji firmy Nexus Technology – przeznaczonych dla sektora finansowego.
więcejMiesiąc temu cyberprzestępcy infekowali komputery poprzez świeżo odkrytą lukę w programach Adobe, osadzając szkodliwe pliki SWF w arkuszach kalkulacyjnych Microsoft Excela. Producent w miarę szybko załatał podatność. Twórcy złośliwych aplikacji opracowali tymczasem metodę wykorzystania dziury we Flashu za pośrednictwem... Microsoft Worda.
więcej
© goldmund at istockphoto.com Krajobraz zagrożeń czyhających na użytkowników w minionym kwartale zaskakuje swoją różnorodnością. W zestawieniu firmy BitDefender prym wiodą trojany wykorzystujące funkcję automatycznego uruchamiania nośników USB. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło jednak szkodników wspomagających piracką działalność, podszywających się pod antywirusy czy wyświetlających dokuczliwe reklamy.
więcej
©istockphoto.com/thomasd007 Wyspecjalizowane narzędzie analityczne o nazwie ARAKIS.pl zostało udostępnione firmom. Usługa została stworzona na bazie systemu ARAKIS, opracowanego przez NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Pozwala na tworzenie analiz trendów w zakresie propagacji ataków w polskich sieciach teleinformatycznych.
więcej
©istockphoto.com/edelmar Od kilku dni wielu użytkowników poczty internetowej odnajduje w swoich skrzynkach odbiorczych wiadomości, które mogą ich zaniepokoić. Nadawcy oznajmiają, że dany adres znalazł się wśród grupy kontaktów ujawnionych podczas cyberprzestępczego ataku na firmę Epsilon, dostawcę marketingowych baz danych. Wydarzenie to może być największym wyciekiem danych w historii.
więcej
© Petrovich9 at istockphoto.com Przed złośliwymi dokumentami PDF, które towarzyszą powiadomieniom wysyłanym rzekomo przez firmę Puremobile Inc., ostrzega polski zespół CERT. Otwarcie załącznika przy użyciu niezałatanego Adobe Readera powoduje zainfekowanie systemu klientem botnetu SpyEye.
więcej-