Chcąc zabezpieczyć się przed czyhającymi w sieci szkodnikami, nie musimy sięgać po płatne oprogramowanie. Z internetu możemy pobrać szereg darmowych aplikacji skutecznie zwalczających wirusy, trojany i inne zagrożenia. Ich zainstalowanie nie przysparza zbyt wielu trudności. Pokażemy to na przykładzie programów avast! Free Antivirus oraz Panda Cloud Antivirus.
reklama
Z prostej niegdyś aplikacji avast! Free Antivirus przekształcił się w rozbudowane narzędzie z aktualizowaną kilka razy dziennie bazą sygnatur wirusów, zaopatrzone w silnik antywirusowy używany także w komercyjnych rozwiązaniach firmy AVAST Software. Spośród nowości dodanych w najnowszej wersji na uwagę zasługuje zwłaszcza AutoSandbox, czyli maszyna wirtualna do bezpiecznego uruchamiania podejrzanych programów. Aplikacja jest przeznaczona do użytku domowego i ma polskojęzyczny interfejs. Można ją pobrać ze strony producenta (www.avast.com).
Po uruchomieniu pliku instalacyjnego zostaniemy poproszeni o wybranie języka. Decydujemy się na polski i klikamy „Dalej”.
W kolejnym kroku zaznaczamy opcję „Instalacja użytkownika”. Możemy również (ale nie jest to obowiązkowe) dołączyć do społeczności użytkowników tego programu, wyrażając zgodę na anonimowe przesyłanie do producenta pewnych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Swój wybór potwierdzamy, klikając „Dalej”.
Teraz możemy wybrać katalog docelowy. Instalator sam zaproponuje lokalizację plików programu, ale można ją zmienić. Kolejny raz klikamy „Dalej”.
W następnym kroku uzyskamy możliwość wyboru konfiguracji. Doradzamy poprzestać na domyślnych ustawieniach, instalując wszystkie możliwe osłony, monitorowanie zachowań, a także wtyczkę Web Reputation do oceny reputacji przeglądanych stron internetowych. Akceptujemy wybór, klikając „Dalej”.
Możemy także otrzymać propozycję zainstalowania przeglądarki Google Chrome. Nie jest to obowiązkowe, jeśli jednak nie mieliśmy z nią nigdy do czynienia, warto skorzystać z okazji i przetestować ten program.
Zanim rozpocznie się instalacja, będziemy mogli zweryfikować dokonane wcześniej wybory i poprawić je po kliknięciu przycisku „Wróć”.
Wybranie przycisku „Dalej” rozpocznie instalację, która potrwa kilka minut.
Komputer zostanie też szybko przeskanowany pod kątem obecności na nim szkodliwego oprogramowania.
Po pomyślnym zakończeniu instalacji otrzymamy stosowny komunikat. Ponowne uruchomienie komputera nie będzie konieczne. Jeśli program wykryje połączenie z internetem, od razu może też zaktualizować swoją bazę sygnatur wirusów.
Program jest darmowy, żeby jednak otrzymywać aktualizacje bazy wirusów, konieczna jest rejestracja. Możemy jej dokonać, klikając przycisk „Zarejestruj się teraz”.
Zostaniemy poinformowani o możliwości testowania programu przez 30 dni. W oknie, które nam się wyświetli, wybieramy „Zarejestruj”, rezygnując z płatnej opcji „Zaktualizuj”.
Rejestracji można dokonać także z poziomu aplikacji – wystarczy otworzyć interfejs i kliknąć „Zarejestruj program”. W formularzu rejestracyjnym, który nam się wtedy wyświetli, wpisujemy co najmniej swoje nazwisko i adres e-mail (reszta pól jest nieobowiązkowa). Następnie klikamy przycisk „Zarejestruj w celu uzyskania darmowej licencji”.
W taki oto sposób uzyskujemy w pełni sprawną przez najbliższy rok wersję antywirusa. Po wygaśnięciu rejestracji będzie ją można oczywiście powtórzyć.
Ta z kolei aplikacja należy do nielicznych darmowych rozwiązań działających w tzw. chmurze, co oznacza, że część jej procesów i zasobów jest przeniesiona na zewnętrzne serwery. Dzięki temu program zużywa mniej pamięci i mocy obliczeniowej. Podobnie jak opisane wcześniej rozwiązanie, Panda Cloud Antivirus jest przeznaczony do użytku domowego i posiada polskojęzyczny interfejs. Można go pobrać ze strony www.cloudantivirus.com prowadzonej przez firmę Panda Security.
Po uruchomieniu instalatora rozpocznie się pobieranie z internetu niezbędnych plików (ok. 20 MB).
Proces pobierania i wyodrębniania plików możemy prześledzić na ekranie.
Po jego ukończeniu zostaniemy poproszeni o wybór języka. Wskazujemy polski i klikamy przycisk „Dalej”.
W kolejnym kroku będziemy mogli wskazać lokalizację, w której zostanie zainstalowany program. Domyślnie instalator proponuje folder Program Files na dysku C. Aby wybrać inne miejsce docelowe, należy skorzystać z przycisku „Zmień”. Wraz z programem możemy zainstalować wtyczkę do przeglądarki – Panda Security Toolbar, nie jest to jednak obowiązkowe. Po zapoznaniu się z licencją należy kliknąć „Akceptuj i zainstaluj”.
Instalacja trwa kilka minut, a jej postęp można obserwować na ekranie.
Po zakończeniu należy jeszcze wskazać, że planujemy korzystać z bezpłatnej wersji programu, potwierdzając swój wybór kliknięciem w przycisk „Zakończ”.
Obsługa narzędzia jest banalnie prosta. Uruchamiamy je, klikając odpowiednią ikonę na pasku zadań (u dołu ekranu). Wybierając symbol lupy, uzyskamy możliwość przeskanowania naszego komputera. Program oferuje dwa tryby skanowania: szybkie oraz indywidualne. Pozostałe dwa symbole dają dostęp do raportów programu i plików umieszczonych w koszu.
Po kliknięciu na zębate kółko widoczne z prawej strony okna będziemy mogli m.in. zablokować funkcję automatycznego startu nośników, która przyczynia się mocno do rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania. Istnieje także możliwość „zaszczepienia” napędów USB.
Warto pamiętać, że oba opisane wyżej programy – avast! Free Antivirus i Panda Cloud Antivirus – przeznaczone są do użytku domowego. W przypadku zastosowań komercyjnych trzeba wykupić licencję na oprogramowanie w wersji Pro.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|