Twórcy szkodliwych stron wykorzystują niezdrową ciekawość użytkowników

redakcja 16-04-2011, 15:57

Brazylijski portal z filmem pokazującym akcję ratunkową grupy osób, które przetrwały tsunami, był najczęściej blokowaną witryną w I kwartale 2011 r. Na drugim miejscu uplasowała się strona z nagraniem, które ma przedstawiać zwarcie prądu prowadzące do śmierci 15 osób. Trzecie miejsce przypadło witrynie, na której można rzekomo obejrzeć wyrzucenie z pracy funkcjonariusza policji w związku z jego działaniami w sieci.

Najpopularniejsze przynęty cyberprzestępców
fot. PandaLabs - Najpopularniejsze przynęty cyberprzestępców
Z analizy laboratorium PandaLabs wynika, że 25 proc. stron jako wabik wykorzystywało filmy i zawartość multimedialną (zob. wykres po prawej stronie). 21,63 proc. szkodliwych witryn miało dostarczać instalatory i aktualizacje programów, 16,53 proc. zawierało cracki i generatory kluczy, a 16 proc. stanowiły adresy URL mediów społecznościowych.

Jak tłumaczy Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs, użytkownicy stale padają ofiarą złośliwych linków oferujących im ekscytujący film lub nowy odcinek ulubionego serialu. Technika ta stała się ulubioną bronią cyberprzestępców, ponieważ wymaga minimalnych nakładów i przyciąga dużą liczbę ofiar.

Piąte miejsce na liście najpopularniejszych przynęt zajęły e-booki (5,25 proc. przypadków), a na kolejnych pozycjach znalazły się strony umożliwiające pobieranie P2P i dające dostęp do treści dla dorosłych. Ranking zamykają witryny oferujące oprogramowanie, systemy operacyjne, gry wideo itp. (ogółem mniej niż 3 proc. przypadków).

>> Czytaj także: Użytkownicy social media nie sprawdzają linków pod kątem ich szkodliwości

- Nie ma sekretnych sposobów na sprawdzenie, czy dana strona jest bezpieczna, czy nie, a użytkownicy z coraz większym trudem je odróżniają. Od samej infekcji gorsze jest to, że można o tym fakcie nawet nie wiedzieć, jeśli na komputerze nie jest zainstalowane dobre oprogramowanie zabezpieczające - mówi Corrons.


Źródło: Panda Security
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy