Zasady udostępniania i ochrony swoich danych w internecie

redakcja 14-04-2011, 16:55

W czasach, gdy większość systemów nas otaczających opiera się na identyfikacji, rozsądne zarządzanie udostępnianiem naszych danych oraz skuteczna ich ochrona stają się kluczowymi czynnikami w utrzymaniu prywatności i bezpiecznym korzystaniu z dobrodziejstw internetu, takich jak m.in. korzystanie z bankowości internetowej, serwisów społecznościowych czy zakupy online. O wadze danych osobowych świadczy przede wszystkim ogromne zainteresowanie pozyskiwaniem tych informacji przez cyberprzestępców.

Od kilku lat ich działalność skupia się przede wszystkim na kradzieży poufnych danych oraz danych osobowych, które to otwierają im dostęp do naszych pieniędzy i kont, nie tylko bankowych.

Wśród najbardziej pożądanych przez przestępców informacji są:

 • loginy i hasła do kont bankowych, kont instytucji pośredniczących w płatności, platform aukcyjnych, kont klienta w sklepach internetowych, serwisów społecznościowych, skrzynek pocztowych, kont w grach online, komunikatorów
 • numery kart kredytowych oraz powiązane z nimi PIN-y
 • numery kont bankowych
 • adresy e-mail

By uzyskać podane wyżej przykłady poufnych danych, przestępcy nie tylko dokonują bezpośrednich prób wyłudzenia, typu phishing, ale niejednokrotnie wykorzystują także inne prywatne dane. Odpowiednio użyte przez atakującego pomagają w wyłudzeniach, oszukiwaniu ofiar, podszywaniu się pod ofiary, otwierają drzwi do naszego prywatnego świata.

Mowa tutaj m.in. o:

 • imionach i nazwiskach
 • datach urodzenia
 • numerach identyfikacyjnych, np. PESEL, rejestracjach samochodów
 • numerach polis ubezpieczeniowych
 • adresach zamieszkania
 • miejscach pracy
 • stanowiskach, które piastujemy w pracy
 • nazwiskach naszych przełożonych

Oczywiście powyższe dane są często niezbędne w korzystaniu z usług internetowych. Bez ich ujawnienia odpowiednim instytucjom nie moglibyśmy korzystać z internetowych kont bankowych, internetowy sklep nie mógłby przyjąć od nas zamówienia i nie wiedziałby, gdzie je wysłać, trudno byłoby szukać pracy przez internet, korzystać z serwisów społecznościowych, serwisów aukcyjnych, itd. Dlatego ujawnianie tych danych w pewnych sytuacjach jest konieczne. Rzecz w tym, by robić to z głową i nie wpaść w pułapkę złodziei danych.

 

Ujawniaj dane z głową

Warto sobie uzmysłowić, że w dobie ogromnej popularności serwisów społecznościowych rozwaga w ujawnianiu danych nabrała zupełnie innego, niezwykle ważnego wymiaru. Niejednokrotnie użytkownicy tych serwisów bez zastanowienia uzupełniają swoje publiczne profile o bardzo szczegółowe dane, w nadziei, że będą łatwiejsi do zidentyfikowania poprzez większą liczbę znajomych. Niestety, powinni przy tym pamiętać, że część z użytkowników tych serwisów to konta przestępców, czyhających na takie łakome kąski. Co istotne, przestępcy nie zbierają poufnych danych ręcznie - zazwyczaj wykorzystują w tym celu specjalne oprogramowanie, które szybko i na masową skalę przeczesuje zasoby internetu i gromadzi interesujące ich informacje.

Przykładowo zdarza się, że w swoim profilu udostępniamy szczegółowe informacje dotyczące naszego pracodawcy oraz informujemy, jakie panują między nami relacje biznesowe. Tymczasem coraz częściej przestępcy wykorzystują takie informacje, podszywając się w e-mailach pod zwierzchnika, jego przełożonego, albo inną nadrzędną instytucję, by poprosić nas o bardziej lub mniej poufne informacje. Dane te mogą stanowić dla nich bardzo ważny element w układance identyfikacyjnej, umożliwiając dostęp i przejęcie kolejnych potrzebnych do przestępstwa danych lub zwiększając wartość ich bazy z danymi, którą wystawiają na sprzedaż na tzw. "czarnym rynku".

Jako użytkownicy internetu powinniśmy zatem mieć świadomość ogromnej, wzrastającej z roku na rok wagi naszych danych. Wiedza na temat ich ochrony powinna stanowić dla nas jeden z ważniejszych aspektów korzystania z zasobów sieci WWW.

Poniżej klika porad, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie

 

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO OD STRONY TECHNOLOGICZNEJ

W codziennej pracy z komputerem oraz w internecie korzystaj tylko z konta z ograniczeniami, które w wielu przypadkach chroni Cię przed instalacją w systemie niepożądanych aplikacji szpiegujących, wykradających i przesyłających poufne dane cyberprzestępcom.

Zawsze dbaj o jak najszybsze instalowanie aktualizacji swojego systemu operacyjnego i oprogramowania - najlepiej w ustawieniach danych programów włącz opcję automatycznej aktualizacji. Pozwala to zmniejszyć liczbę luk, poprzez które przestępcy mogą wykraść Twoje dane.

Korzystaj z najnowszych wersji przeglądarek internetowych, które posiadają funkcję identyfikacji niebezpiecznych stron, próbujących zainstalować w systemie odwiedzającego szpiegowskie oprogramowanie lub podszywających się pod serwisy znanych instytucji finansowych i wyłudzających dane.

Podczas wypełniania internetowych formularzy czy logowania się na konta przy pomocy poufnych danych, zawsze sprawdzaj czy połączenie jest szyfrowane: na początku adresu strony powinien znajdować się ciąg znaków https:// a w pasku stanu lub adresu przeglądarki zamknięta kłódka, oznaczające bezpieczne połączenie.

 

OGRANICZ SWOJĄ WIDOCZNOŚĆ W INTERNECIE

●      Maksymalnie staraj się ograniczać liczbę osobistych informacji, które udostępniasz w Internecie, czy to podczas przekazywania danych w formularzach internetowych, w katalogach użytkowników różnych usług (np. komunikatorów), w profilach użytkowników serwisów społecznościowych, na kontach internetowych graczy, podczas korzystania z różnych usług internetowych, wypełniania formularzy i ankiet, rozmów na czatach, komunikatorach, grupach dyskusyjnych i forach, podczas blogowania, komentowania artykułów, itd.

●      Zawsze sprawdzaj politykę prywatności serwisów, w których zostawiasz jakiekolwiek swoje prawdziwe dane, która powinna informować o tym jak operator tego serwisu zamierza wykorzystać Twoje dane.

●      Będąc użytkownikiem serwisów społecznościowych zawsze korzystaj z opcji prywatności i ograniczania udostępnionych danych (każdy szanujący swoich użytkowników serwis takie opcje oferuje) tylko do wybranego grona osób, które dobrze znasz i którym możesz zaufać. Opcje takie dotyczą zwykle tego, kto i jakie z Twoich danych może oglądać na Twoim profilu oraz czy i dla kogo Twój profil jest dostępny w wyszukiwarce serwisu.

●      W serwisach społecznościowych wystrzegaj się dodawania twojego konta do listy kontaktów przez osoby, które mają ogromną liczbę internetowych znajomych przypisanych do ich kont oraz znajomych Twoich znajomych. Mogą to być konta przestępców, dla których jest to sposób na dotarcie do Twoich poufnych danych.

●      Nawiązując nowy kontakt, przyjaźń lub randkując przez internet nie pal się do zbyt wczesnego ujawnienia informacji o sobie. Lepiej jak najdłużej w takim związku pozostać osobą anonimową, a w międzyczasie przeszukać zasoby internetu pod kątem informacji i opinii na temat osoby, z którą rozwijasz właśnie znajomość. Z dystansem podchodź także do prawdziwości danych przekazanych Ci przez drugą stronę.

●      Nie udostępniaj publicznie osobistych fotografii, nagrań audio oraz wideo zawierających treści, które mogą ułatwić obcym osobom identyfikację. Większość serwisów umożliwia ograniczenie dostępu do Twoich danych tylko dla wybranych przez Ciebie osób. Jeśli jakiś serwis nie oferuje takiej opcji zrezygnuj z niego.

●      Wiele stron zachęca swoich użytkowników do wypełniania formularzy, w których to prosi o dużą liczbę osobistych informacji. Jeśli tylko nie jest to konieczne nigdy nie podawaj w takich formularzach żadnych dodatkowych informacji. Jeśli wprowadzenie tych danych jest wymagane przez operatora strony, a wypełnienie formularza nie wiąże się z Twoimi ważnymi biznesowymi relacjami, po prostu wprowadzaj dane nieprawdziwe.

●      Nie ufaj różnego rodzaju informacjom na odwiedzanych stronach, czy w otrzymanych e-mailach, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem wygranej i teraz pozostało Ci już tylko podać organizatorowi konkursu osobiste dane, by dopełnić formalności i odebrać nagrodę. To bardzo częsty sposób na kradzież poufnych danych, na który wiele osób niestety się nabiera.

●      Pamiętaj, że żadne banki, instytucje finansowe, czy też poważni dostawcy różnego rodzaju usług internetowych nie wysyłają do swoich klientów nieoczekiwanych e-maili z prośbą o aktualizację danych, zalogowanie się w związku z groźbą zawieszenia konta, czy też zmianę hasła. Jeśli dostałeś tego typu wiadomość na pewno jest to oszustwo i próba kradzieży danych.

●      Nigdy nie klikaj w podstawione Ci, w nieoczekiwanych e-mailach oraz wiadomościach na komunikatorach, odnośniki. Wchodząc na serwisy, w których masz swoje konta, zawsze uważnie wprowadzaj odnośnik w pasek adresu lub korzystaj z zachowanych przez Ciebie w przeglądarce zakładek, sprawdzając czy otwarta w ten sposób strona ma poprawny adres.

●      Logując się na swoim koncie bankowym zawsze sprawdź informację o ostatniej próbie logowania, czy odpowiada ona Twojemu logowaniu oraz dokładnie przejrzyj historię transakcji, szukając obciążeń lub uznań na koncie, o których nic nie wiesz.

●      Jeśli do skorzystania z danej usługi, pobrania programu operator strony żąda od Ciebie ujawnienia adresu e-mail, na który chce przesłać np. odnośnik aktywacyjny, podaj taki adres, którego nie wykorzystujesz do normalnej korespondencji.

●      Jeśli nie zobowiązuje Cię do tego prawo, nie umieszczaj na swoich stronach internetowych danych osobowych lub umieszczaj ograniczoną ich liczbę w taki sposób, by były nieczytelne dla programów przeszukujących internet i zbierających ze stron takie dane, np. podaj swój e-mail w postaci jan(małpa)kowalski.com

●      Wysyłając listy e-mail do większej liczby osób uszanuj ich prywatność i wprowadź ich adresy e-mail w polu: Ukryta kopia (BCC)

 

NAUCZ SWOJE DZIECI BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU

 1. Poinformuj swoje dzieci, by nigdy nie dzieliły się osobistymi informacjami na swój temat, ani na temat rodziny z obcymi, ani osobami, których nie znają zbyt dobrze.
 2. Zwróć uwagę na to, by Twoje dzieci odwiedzały tylko bezpieczne, znane Tobie strony internetowe oraz monitoruj czas, jaki Twoje dzieci spędzają w internecie.
 3. Stopniowo, w odpowiednim dla wieku Twoich dzieci oraz świadomości zagrożeń czasie przekazuj swoim dzieciom informacje na temat bezpiecznego korzystania z internetu i rozsądnego udostępniania danych osobowych, upewniając się, że rozumieją i stosują Twoje nauki.

 

Co zrobić, jeśli pomimo wszystko Twoje dane zostaną skradzione?

 1. Zabezpiecz dowody kradzieży: zrób zrzuty ekranu fałszywych stron, zachowaj ich adresy, wydrukuj kopie podejrzanych e-maili i nie usuwaj tych e-maili z programu pocztowego
 2. Poinformuj o kradzieży danych wszystkich operatorów Twoich kont, do których złodzieje mogą mieć dostęp, dzięki kradzieży
 3. Zablokuj konta, w których wykorzystywałeś skradzione dane
 4. Pozmieniaj wszystkie hasła w pozostałych usługach i na kontach, z których korzystasz online
 5. Jak najszybciej poinformuj o kradzieży danych policję

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag poradytag ochrona danychtag dane osobowetag BFISS
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy