Nowa luka we Flashu wykorzystywana za pomocą plików DOC

redakcja 12-04-2011, 12:41

Miesiąc temu cyberprzestępcy infekowali komputery poprzez świeżo odkrytą lukę w programach Adobe, osadzając szkodliwe pliki SWF w arkuszach kalkulacyjnych Microsoft Excela. Producent w miarę szybko załatał podatność. Twórcy złośliwych aplikacji opracowali tymczasem metodę wykorzystania dziury we Flashu za pośrednictwem... Microsoft Worda.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przechwycony przez ekspertów szkodliwy plik DOC ma wiele wspólnego z zainfekowanym arkuszem XLS, który cyberprzestępcy rozpowszechniali w ubiegłym miesiącu. Podobnie jak wtedy, w dokumencie osadzono plik SWF, który otwiera „tylne drzwi” do zainfekowanego komputera, co skutkuje kolejnymi infekcjami. Szkodnik działa „po cichu”, aby użytkownik nie zorientował się, że padł ofiarą ataku.

Jak wynika z opublikowanego wczoraj biuletynu bezpieczeństwa firmy Adobe, na atak podatne są:

  • Adobe Flash Player 10.2.153.1 i wcześniejsze wersje dla systemów Windows, Mac, Linux i Solaris,
  • Adobe Flash Player 10.2.154.25 i wcześniejsze wersje wtyczki zintegrowanej z przeglądarką Google Chrome,
  • Adobe Flash Player 10.2.156.12 i wcześniejsze wersje dla platformy Android,
  • biblioteka Authplay.dll wchodząca w skład oprogramowania Adobe Reader i Acrobat X (10.0.2), a także wcześniejszych wersji (10.x oraz 9.x) dla systemów Windows i Mac.

Innymi słowy, jak słusznie zauważają redaktorzy serwisu Niebezpiecznik.pl, przestępcy znaleźli sposób na sandboxa w oprogramowaniu Adobe – po prostu osadzają złośliwe pliki SWF w dokumentach Microsoft Office, a nie PDF-ach. Potwierdza to Roel Schouwenberg, ekspert z Kaspersky Lab, który mówi: Aby walka z zagrożeniami takimi, jak najnowsza luka w Adobe Flash, mogła być skuteczniejsza, producenci oprogramowania muszą dać nam możliwość wyłączania niektórych funkcji. Osobiście nie mam potrzeby przeglądania plików Flash osadzonych w Wordzie czy Excelu i to samo zalecam innym użytkownikom.

>> Czytaj także: Programy Adobe znów pod ostrzałem

Dlaczego cyberprzestępcy do przeprowadzania ataków wykorzystują akurat pliki Microsoft Office? Odpowiedź jest prosta: ponieważ łatwo je rozpowszechniać za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jak podaje Niebezpiecznik.pl, zainfekowane pliki o nazwie Disentangling Industrial Policy and Competition Policy.doc trafiły już nawet do wysokich rangą pracowników rządu USA.

Warto więc zachować ostrożność, otwierając otrzymane e-mailem dokumenty DOC. Jak wynika z raportu VirusTotal, zagrożenie wykrywa obecnie tylko kilka programów antywirusowych, kategoryzując je jako Trojan.Dropper (lub podobnie). Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.