ARAKIS.pl ostrzega przed zagrożeniami z sieci

redakcja 10-04-2011, 12:16

Wyspecjalizowane narzędzie analityczne o nazwie ARAKIS.pl zostało udostępnione firmom. Usługa została stworzona na bazie systemu ARAKIS, opracowanego przez NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Pozwala na tworzenie analiz trendów w zakresie propagacji ataków w polskich sieciach teleinformatycznych.

Jak zapewniają twórcy narzędzia, firmy korzystające z usługi ARAKIS.pl mogą aktywnie chronić się przed ewentualnymi atakami z zewnątrz, włączając w to ataki typu zero-day oraz APT (ang. Advanced Persistent Threat). Dzięki stale aktualizowanym graficznym raportom uzyskują one dostęp do informacji na temat stanu bezpieczeństwa styku własnej infrastruktury z siecią Internet.

Architektura usługi ARAKIS.pl opiera się na Sondach rozmieszczonych w sieciach teleinformatycznych użytkowników oraz module Centrum, który odpowiada za korelację i klasyfikację incydentów oraz graficzną prezentację wyników. Sonda systemu ARAKIS.pl połączona jest z systemem alarmowania, co umożliwia nie tylko wczesne wykrycie zagrożenia, lecz również szybkie poinformowanie o nim administratorów.

>> Czytaj także: CERT Polska wzorcowym zespołem bezpieczeństwa

Usługa ARAKIS.pl świadczona jest w modelu zarządzanych usług bezpieczeństwa MSS (ang. Managed Security Services). Polega na dzierżawie Sondy ARAKIS.pl wraz z logicznie wydzielonym profilem w module Centrum, który utrzymywany jest całodobowo przez inżynierów w infrastrukturze NASK. Dzięki takiemu podejściu klienci otrzymują innowacyjny system wczesnego ostrzegania o atakach sieciowych, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych.

ARAKIS.pl jest rozwiązaniem dla firm, które opierają swój biznes na działalności w internecie i chcą analizować trendy związane z propagacją ataków internetowych w Polsce. Korzystają z niej także korporacje posiadające rozbudowaną infrastrukturę teleinformatyczną, a w szczególności posiadające serwery usług publicznych narażone na ataki z zewnątrz.

Więcej informacji na stronie: www.nask.pl/run/n/arakis_pl


Źródło: NASK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag NASKtag cyberatakitag CERTtag BFISStag atakitag ARAKIS.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy