UE i USA o wzmocnieniu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

redakcja 15-04-2011, 20:19

Na spotkaniu na Węgrzech przedstawicielki Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zapewniły o pełnym poparciu dla współpracy w zakresie walki z cyberprzestępczością i zapowiedziały podjęcie kolejnych kroków.

Wczoraj w węgierskim mieście Gödöllo miało miejsce spotkanie na poziomie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych przedstawicieli Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Wspólnotę reprezentowały Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej, oraz Cecilia Malmström, odpowiedzialna w Brukseli za sprawy wewnętrzne, natomiast stronę amerykańską Janet Napolitano, sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

>> Czytaj także: UE zabezpiecza się przed cyberatakami

Sonda
Dbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Panie podkreśliły zaangażowanie obu stron w dalsze zacieśnianie współpracy w zakresie walki z zagrożeniami internetu oraz innych sieci cyfrowych. Zgodziły się na wzmocnienie transatlantyckiej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez zdefiniowanie spraw, którymi zająć się mają grupy robocze utworzone podczas szczytu UE-USA w listopadzie 2010 roku.

W ramach podejmowanych działań proponuje się m.in.:

  • rozszerzenie systemu reagowania na zdarzenia, którego kulminacją będą wspólne ćwiczenia pod koniec bieżącego roku;
  • zaangażowanie sektora prywatnego, dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa, a także inicjatywy mające zapewnić bezpieczeństwo dostawom wody czy energii elektrycznej, jak również stabilność działania internetu;
  • wspólne działania w zakresie walki z dziecięcą pornografią - współpraca z organizacjami i firmami zajmującymi się rejestrowaniem domen;
  • rozwinięcie Konwencji Rady Europy o Cyberprzestępczości.

Bez wspólnego działania tych dwóch potęg, zamieszkałych przez ponad 800 milionów osób, trudno wyobrazić sobie skuteczną walkę z globalnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że coraz więcej zagrożeń pochodzi z krajów rozwijających się, zwłaszcza z Afryki czy Chin. Bez zaangażowania kolejnych krajów walka z negatywnymi zjawiskami może stawać się coraz mniej skuteczna.

>> Czytaj także: Cyberprzestępcy wykorzystują falę tsunami w Japonii


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy