Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Śmierć bliskiej osoby jest wyjątkowo trudnym doświadczeniem w życiu każdej rodziny. Samodzielna organizacja pogrzebu stanowi nie tylko znaczne obciążenie emocjonalne, ale także przysparza trudności prawnych i administracyjnych. W związku z tym konieczne okazuje się skorzystanie z profesjonalnych usług pogrzebowych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co wchodzi w skład oferty specjalistycznych firm pogrzebowych.

Co wchodzi w skład usługi pogrzebowej

Jak przebiega transport zmarłego?

W pierwszej kolejności dom pogrzebowy zajmuje się odbiorem i transportem ciała zmarłego, dbając przy tym o poszanowanie jego godności. Przewóz musi odbywać się przeznaczonym do tego pojazdem spełniającym wszelkie normy sanitarne i bezpieczeństwa. Warto jednocześnie pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności w przypadku transportu zwłok z innego miasta oddalonego od miejsca pochówku o więcej niż 60 km.

Sam pojazd powinien być odpowiednio oznakowany oraz posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od przestrzeni przeznaczonej do przechowywania ciała. Dodatkowo wnętrze samochodu musi być wykonane z tworzywa ułatwiającego czyszczenie oraz posiadać stosowne zabezpieczenia, zapobiegające przesuwaniu się zmarłego.

Przygotowanie ciała do pochówku

Kompleksowe usługi pogrzebowe Katowice obejmują również przygotowanie ciała do pochówku, co pozwala na zmniejszenie bólu towarzyszącego uroczystościom pogrzebowym. Specjaliści rozpoczynają zabieg od balsamowania, który pozwala na opóźnienie rozkładu oraz ewentualną rekonstrukcję ciała. Wszystkie czynności przeprowadzane są z należytym szacunkiem i delikatnością.

Ponadto w zakres przygotowań wchodzi umycie oraz ubranie ciała w przygotowane przez rodzinę ubrania. W zależności od życzenia bliskich możliwe jest przeprowadzenie innych czynności kosmetycznych, takich jak ułożenie fryzury, obcięcie paznokci oraz poprawa kolorytu cery. W razie konieczności możliwe jest przeprowadzenie rekonstrukcji ciała. Etap ten jest szczególnie istotny w przypadku pochówku ofiar wypadków. W ten sposób możliwe jest przywrócenie korzystnego wyglądu osoby zmarłej, co ułatwia ostatnie pożegnanie.

Formalna organizacja uroczystości pogrzebowej

Domy pogrzebowe mogą zająć się także dopełnieniem wielu kwestii urzędowych. Mogą m.in. w imieniu rodziny ubiegać się o przyznanie zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS. Dodatkowo często stają się łącznikiem między żałobnikami a księdzem oraz zarządcą cmentarza. W ten sposób znacznie odciążają rodzinę zmarłego, pozwalając na spokojne przygotowania do pogrzebu oraz przeżywania żałoby.

Pracownicy domu pogrzebowego, po uzyskaniu stosownego upoważnienia, mogą sfinalizować konieczne formalnościami w szpitalu oraz uzyskać kartę zgonu i akt zgonu, niezbędne do sprawnej organizacji pochówku. W zakres usług wchodzi jednocześnie przygotowanie nekrologów i klepsydr, czyli publicznych informacji o śmierci i pogrzebie, które mogą być publikowane w prasie oraz umieszczane w przestrzeni publicznej. Firma pogrzebowa Sacrum, której pełną ofertę znajdziesz na stronie https://sacrumkatowice.pl/uslugi-pogrzebowe/, świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe na terenie Katowic, jak i całego kraju.

Przygotowanie tradycyjnego pogrzebu

Co wchodzi w skład usługi pogrzebowej?

Firmy pogrzebowe zajmują się także organizacją tradycyjnego pochówku w zgodzie z wybraną tradycją. Specjaliści nadzorują przebieg zarówno uroczystości o charakterze religijnym, jak i świeckim. W drugim przypadku często nawiązują współpracę z mistrzem ceremonii pogrzebowych. Dodatkowo dopełniają wszelkie kwestie administracyjne, cmentarne oraz kościelne. W ofercie domu pogrzebowego znajdziesz również różnego rodzaju trumny, niezbędne do tradycyjnego pochówku.

Pracownicy zakładu zadbają przy tym o zorganizowanie karawany, przewóz uczestników pogrzebu oraz oprawę. Często oferują wieńce, wiązanki i inne elementy podkreślające rolę spotkania oraz szacunek, jakim darzymy zmarłego. Specjaliści zajmują się następnie przewozem złożonych w kościele lub domu pogrzebowym kwiatów na cmentarz. Co więcej, odpowiadają za organizację oprawy muzycznej. Dokładny zakres usług można ustalić indywidualnie w zależności od preferencji bliskich.

Organizacja pochówku urnowego

Specjalistyczne domy pogrzebowe przeprowadzają także pochówek z kremacją. Pracownicy zakładu zaczynają od skompletowania dokumentacji oraz przygotowania ciała do ostatniego pożegnania, które odbywa się przed kremacją w domu pogrzebowym lub kaplicy przylegającej do krematorium. Warto jednocześnie podkreślić, iż bliscy mogą uczestniczyć i obserwować proces spopielania zwłok. Następnie prochy zostają umieszczone w uprzednio wybranej urnie.

Sama uroczystość pogrzebowa przebiega w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnego pochówku. W zależności od preferencji rodziny może mieć charakter religijny lub świecki. W przypadku uroczystości przeprowadzanej w obrządku katolickim rytuał rozpoczyna się w kościele, a następnie kończy na cmentarzu. Polskie prawo nakazuje bowiem pochowanie urny w ziemi lub umieszczenie jej w kolumbarium. Podczas uroczystości świecki następuje natomiast wspólne wspominanie zmarłego przez rodzinę i przyjaciół. Najczęściej ceremonia ma miejsce w siedzibie domu pogrzebowego.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik