Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cięcia sanitarne drzew - dla zdrowia roślin i bezpieczeństwa ludzi

26-04-2022, 13:55

Cięcia drzew wpływają pozytywnie na kondycję zdrowotną tych roślin. Przy okazji takie przycinanie uwzględnia też działalność człowieka na danym terenie i jego bezpieczeństwo. Usługi usuwania gałęzi drzew warto powierzyć specjalistom.

Zieleń – zwłaszcza w aglomeracjach miejskich – to korzyści dla mieszkańców. Podnosi ona estetykę danego miejsca, niweluje wrażenie betonowej pustyni, która nas otacza. Poza tym cień drzew pozwala lepiej znosić upały w mieście. Najcenniejszą funkcją drzew jest to, że produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. To właśnie dzięki drzewom lepiej się nam oddycha, także dlatego, że zmniejszają zanieczyszczenie powietrza. A to pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Zieleń obniża też stres, uspokaja i pozwala się relaksować. Dlatego, by uniknąć wycinek drzew, która kończy ich żywot, należy o nie dbać. Dotyczy to zarówno tych rosnących w centrum miasta, na podwórkach, jak i na prywatnych działkach w podmiejskich czy wiejskich terenach. 

Cięcia sanitarne drzew – dla zdrowia roślin i bezpieczeństwa ludzi

Przycinanie drzew – rodzaje

W zależności od przyczyny, z której powodu decydujemy się na przycięcie drzew, wyróżniamy parę rodzajów cięć. Jeśli chodzi o drzewa i krzewy, stosuje się cięcia pielęgnacyjne: prześwietlające (w celu przewietrzenia korony), korygujące (przycina się pędy wyrastające poza obrys korony), redukcyjne (przycina się większą część korony), odmładzające (odświeżenie starych drzew, które ma pobudzić je do wzrostu). Jest jeszcze cięcie sanitarne, o którym szerzej w dalszej części tekstu. Oprócz cięć pielęgnacyjnych są jeszcze cięcia techniczne. Polegają one tym, że usunięcie gałęzi czy pędów odbywa się ze względów na bezpieczeństwo człowieka. Wtedy to przycinane są suche gałęzie czy też te, które są zbyt długie i w związku z tym znajdują się za blisko okien budynków czy linii energetycznych i stanowią zagrożenie. Profesjonalne firmy wykonujące cięcia techniczne również dbają podczas nich o dobro drzew i starają się wykonywać zabiegi zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Cięcia pielęgnacyjne, jeśli chodzi o drzewa liściaste, można wykonywać przez cały rok. Jednak najlepszy czas to od listopada do marca. Niektóre zaś gatunki drzew poddaje się cięciu od czerwca do września.

Cięcia sanitarne – konieczna pielęgnacja drzew 

Jak już wcześniej wspomniano, do cięć pielęgnacyjnych zalicza się także cięcia sanitarne. One z kolei polegają na usuwaniu gałęzi czy konarów, które są nadłamane, chore lub martwe. Takie cięcie wpływa pozytywnie na zdrowie drzewa i na przykład zapobiega rozwinięciu się choroby. Cięcie tego typu wymaga szczególnej wiedzy od osób, które je przeprowadzają. Nie może ono uszkodzić drzewa i przykładowo jego  żywej tkanki. Po cięciu sanitarnym drzewo musi mieć możliwość odbudowy. 

Komu powierzyć cięcie konarów, pędów i gałęzi drzew

Jak już wcześniej wspomniano, cięcie konarów i gałęzi drzew wymaga wiedzy w temacie tego, jak to robić i kiedy. Ważne jest także zachowanie przy tej czynności zasad bezpieczeństwa i odpowiednie zabezpieczenia terenu. Fachowe cięcia drzew wymagają również specjalistycznego sprzętu  na przykład takiego do pracy na wysokości. Zatrudniając fachową ekipę, możemy też liczyć na to, że zostaną nam udzielone porady co do danego drzewa i zostanie wdrożone najbardziej optymalne rozwiązanie. 

Cięcia sanitarne to gest sprzyjający nie tylko drzewom, ale i nam – ludziom. Dzięki takiej pielęgnacji będziemy się cieszyć dobrodziejstwem, jakie nam dają. A bez drzew i innej roślinności życie dobrej jakości nie istnieje. Dbajmy więc o stare drzewa, bo dużo im zawdzięczamy.


Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag nolstag cięcia drzewtag Amin12tag ALH


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031