E-Deklaracje są coraz popularniejsze. Od początku roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad milion dokumentów elektronicznych - informuje Ministerstwo Finansów. To o 30% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.
więcej
© - istockphoto.com Czy to początek końca firmowych spotkań integracyjnych? Naczelny Sąd Administracyjny nie ma wątpliwości - każde spotkanie integracyjne to przychód pracownika. Nie ma znaczenia, z jakich atrakcji faktycznie skorzystał. A to oznacza, że udział w imprezie integracyjnej może nas kosztować nawet 256 zł - szacuje Tax Care.
więcej31-01-2012, 21:36, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Przekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia w VAT oznacza konieczność opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług. Wartość sprzedaży ustala się na podstawie prowadzonej ewidencji. Jeśli po utracie zwolnienia przedsiębiorca dalej sprzedawał bez VAT, powinien jak najszybciej naprawić błąd, bo konsekwencje są surowe.
więcej31-01-2012, 16:11, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze
© damircudic at istockphoto.com Prowadzenie działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu VAT, wiąże się z koniecznością posiadania statusu podatnika VAT. Gdy przedsiębiorca wybiera opodatkowanie swojej działalności, musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne i opłacić 170 zł. Gdy chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub dokonuje sprzedaży, która korzysta ze zwolnienia ze względu na przedmiot, nie musi rejestrować się na potrzeby VAT.
więcej30-01-2012, 14:46, Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care,
Pieniądze Deklarację PIT-4R pracodawcy są zobowiązani złożyć do ostatniego dnia stycznia. Deklaracja ta dotyczy zaliczek na podatek dochodowy, pobranych od pracownika w poprzednim roku podatkowym.
więcej27-01-2012, 07:30, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze
©istockphoto.com/blackred Przetarg na usługę udostępniającą archiwalne dane z serwisów aukcyjnych ogłosiła Izba Skarbowa we Wrocławiu. Wiadomo już, że zamówienie wzbudza wiele wątpliwości prawnych. Teraz sama Grupa Allegro przeanalizowała sprawę i doszła do wniosku, że może dojść do naruszenia prawa.
więcej
hidesy @ istockphoto.com Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a Twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.
więcej19-01-2012, 09:00, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Sara Robinson Zarzut w postępowaniu egzekucyjnym to najszerszy ze środków zaskarżenia podjętych czynności egzekucyjnych przez organ. Ale jest jednocześnie ograniczony w czasie. Na skorzystanie z tego środka obrony mamy tylko 7 dni.
więcej18-01-2012, 11:21, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
© fotolia.com Już nie do 15 a 31 stycznia osoby prawne mają czas na uregulowanie podatku od nieruchomości. Są to więc dwa tygodnie, w czasie których pieniądze mogą pracować na rzecz przedsiębiorcy a nie fiskusa.
więcej17-01-2012, 11:19, Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care,
Pieniądze Podatek liniowy czy skala podatkowa? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa? Przedsiębiorca co roku, do 20 stycznia, może zmienić formę opodatkowania. Powinien dokładnie obliczyć, która jest dla niego najbardziej opłacalna, bo następna okazja trafi się... za rok.
więcej16-01-2012, 22:37, Katarzyna Rola-Stężycka, Agata Szymborska-Sutton – Tax Care,
Sara Robinson Każdy z nas musi pamiętać o kilku, a czasem nawet kilkunastu terminach zapłaty podatku rocznie. Łatwiej jest, gdy wpłata dotyczy systematycznie wpłacanych kwot, np. na VAT czy podatek dochodowy. Jednak są czynności, które zdarzają się zupełnie sporadycznie, a również rodzą obowiązek zapłaty podatku w określonym terminie. Tax Care przygotował zestawienie najczęściej płaconych podatków i terminy ich płatności, co powinno ułatwić poruszanie się w gąszczu ustawowych terminów.
więcej15-01-2012, 21:19, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
©istockphoto.com/RichVintage Studencie, jeżeli otrzymujesz stypendium, pamiętaj, że nie zawsze musisz zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej kwoty. Stypendium naukowe jest zwolnione od podatku dochodowego. Podobnie stypendium socjalne. Zwolnieniu do 3 800 złotych podlega również stypendium wypłacone przez fundację lub stowarzyszenie.
więcej16-01-2012, 22:40, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
© maipan - fotolia.com Limity podatkowe odgrywają w polskim systemie podatkowym bardzo istotną rolę. To od nich zależy, jaką formę rozliczenia można zastosować, co w konsekwencji skutkuje sposobem prowadzenia ewidencji w celach rozliczeniowych, jak również wysokością samego zobowiązania podatkowego. Warto zatem pamiętać, że od 1 stycznia obowiązują nowe, wyższe kwoty limitów.
więcej15-01-2012, 17:57, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze
© damircudic at istockphoto.com Fakturę zwykle wystawia sprzedawca. Możliwe jest też tzw. samofakturowanie, czyli wystawienie faktury przez nabywcę towaru lub usługi. Konieczne jest w tym celu podpisanie umowy i zgłoszenie jej do urzędu skarbowego.
więcej15-01-2012, 15:17, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Porady Jest już dostępna nowa wersja programu e-pity do rozliczania podatku dochodowego PIT za 2011 r. Aplikacja umożliwia wypełnienie wszystkich najpopularniejszych PIT-ów, w tym PIT-37, przez osoby fizyczne lub prowadzące działalność gospodarczą oraz ich bezpieczne przesłanie do systemu e-deklaracje.gov.pl lub wydruk.
więcej
© damircudic at istockphoto.com Wystawienie faktury, która nie dokumentuje faktycznie wykonanej transakcji, to poważne problemy. Jeśli faktura zostanie przekazana, tzn. wprowadzona do obrotu prawnego, podatek w niej wykazany trzeba wpłacić na konto urzędu. Jednocześnie faktura taka nie daje prawa do odliczenia naliczonego w niej podatku.
więcej15-01-2012, 12:26, Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski - Tax Care,
Porady
© fotolia.com Właściciele mieszkań, którzy osiągają przychody z najmu, mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania w 2012 roku. Jeśli nie ponoszą dużych kosztów, opłacalny może być ryczałt. Jeśli natomiast spłacają kredyt mieszkaniowy czy planują remont, powinni rozważyć opodatkowanie na zasadach ogólnych.
więcej13-01-2012, 10:34, Bartosz Turek, Home Broker,
Pieniądze
Sara Robinson Interpretacja podatkowa to najbezpieczniejsze dla podatnika źródło informacji. Zastosowanie się do wydanej przez Ministra Finansów interpretacji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zarówno na gruncie podatkowym, jak i karnoskarbowym. W związku z nowelizacją Ordynacji Podatkowej, w razie rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych, można także wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.
więcej10-01-2012, 08:03, Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Ryczałt kusi przedsiębiorców niskimi, nawet 3-proc. stawkami podatku i prostą księgowością. Powinny go jednak unikać firmy, które ponoszą duże koszty. Nie jest także korzystny dla przedsiębiorców z liczną rodziną.
więcej05-01-2012, 11:42, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
Sara Robinson Główny atut podatku liniowego? Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarabia kilkadziesiąt tysięcy, czy kilka milionów złotych, zapłaci podatek według takiej samej, 19-proc. stawki. Nie jest to jednak rozwiązanie opłacalne dla firm, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych.
więcej04-01-2012, 21:01, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
-