Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na czym polega produkcja wiązek kablowych?

16-05-2022, 14:44

Wiązki kablowe to te elementy, które pomagają nam w codzienne funkcjonowanie, ale na które często nie zwracamy większej uwagi. W tym artykule omówimy, jak wykonuje się wiązkę kablową, zaczynając od zaprojektowania.

Na czym polega produkcja wiązek kablowych?

Czym są wiązki kablowe?

Wiązki kablowe to systemy okablowania, które wykorzystują kable do łączenia sprzętu elektronicznego, takiego jak komputery i systemy sterowania. Wiązki kablowe są ważną częścią przemysłu motoryzacyjnego. Służą do łączenia elementów elektrycznych z układem elektrycznym pojazdu. Wiązki są używane w wielu różnych typach pojazdów, w tym w samochodach, ciężarówkach i samolotach.

Projektowanie wiązki kablowej

Wiązki kablowe składają się z wielu części. Te części współpracują ze sobą, tworząc działający obwód, który umożliwia przepływ prądu przez produkt i pełnienie swojej funkcji. 

Pierwszym krokiem w projektowaniu własnej wiązki kablowej jest podjęcie decyzji, do czego ma służyć. To może wydawać się oczywiste, ale przed zaprojektowaniem ważne jest, aby wiedzieć, jaką funkcję lub cel ma spełniać wiązka przewodów. Załóżmy na przykład, że chcemy użyć nowej wiązki kablowej jako części systemu alarmowego w domu. Musimy zatem wiedzieć, dokąd zmierza alarm (np. drzwi frontowe) i co ma zrobić po uruchomieniu. 

Jak wygląda produkcja wiązek kablowych?

Proces produkcji wiązek kablowych w firmie PROFITECT rozpoczyna się od okablowania elektrycznego, które w zależności od zastosowania może być wykonane z miedzi, aluminium lub srebra. Druty są następnie lutowane razem pastą przewodzącą ciepło i pokrywane rurkami termokurczliwymi, aby chronić je przed uszkodzeniem.

Wiązki kablowe mogą być wykonane w różnych kształtach i rozmiarach w zależności od ich przeznaczenia. Niektóre popularne typy obejmują płaskie kable taśmowe, kable okrągłe i elastyczne obwody drukowane. Płaskie kable taśmowe są zwykle używane w zastosowaniach motoryzacyjnych, podczas gdy kable okrągłe są powszechne w sprzęcie telekomunikacyjnym. Płaskie kable taśmowe mają wiele rdzeni, które są otoczone materiałem izolacyjnym i pokryte płaszczem ochronnym, który z czasem chroni je przed zużyciem. Kable okrągłe zwykle zawierają jeden rdzeń otoczony materiałem izolacyjnym, ale nie mają nad nimi żadnej osłony ochronnej poza własnym rozmiarem średnicy. Elastyczne obwody drukowane to płaskie płytki drukowane, które wykorzystują elastyczne podłoże zamiast sztywnych płytek drukowanych, takich jak tradycyjne płytki drukowane.

Pierwszym krokiem w tworzeniu wiązki kablowej jest ułożenie wszystkich przewodów i zorganizowanie ich w grupy na podstawie ich przeznaczenia. Następnym krokiem jest umieszczenie każdej grupy we własnej plastikowej tubie, która ochroni je podczas transportu i przechowywania. Przed ostatnim krokiem jest spięcie wszystkich rurek razem za pomocą drucianych opasek lub rzepów.

Wiązki kablowe są wykonane z przewodów, które są skręcone wokół siebie, tworząc jedną całość. Przewody są następnie pokryte materiałem izolacyjnym i obudowane plastikiem dla ochrony. Druty te mają różne kolory w zależności od ich przeznaczenia. Na przykład przewody w kolorze niebieskim są używane do zasilania, a przewody w kolorze czarnym są używane do połączeń uziemiających.

Finalnym krokiem jest łączenie poszczególnych przewodów zgodnie z projektem przy pomocy specjalnych taśm. Cała konstrukcja stanowi już gotową wiązkę kablową.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag wiązki kablowetag kable