Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jakie elementy powinna zawierać szafa rack? Sprawdzamy

25-05-2022, 09:52

Szafy rack będą w pełni sprawdzać się w swojej roli, jeśli jako użytkownik, zadbasz o ich wyposażenie. W tym celu konieczny będzie zakup dodatkowych elementów, które wpłyną na znaczną poprawę funkcjonalności wybranego modelu szafy rack. O jakich dodatkach mowa? Które z nich są niezbędne i zwiększą wydajność pracy urządzeń?

szafa rack, komputery, kable

Bezpieczne szafy rackowe

Zadaniem każdej szafy rack jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich urządzeń, które znajdą się wewnątrz niej. Dodatkowo gwarantuje nam zapewnienie porządku w pomieszczeniu. Kolejną cechą dobrej szafy rack będzie wygoda z użytkowania i łatwy dostęp do zgromadzonego sprzętu w razie nagłej potrzeby.

Szafy powinny mieć trwałą obudowę, z tego względu są projektowane ze stalowej blachy. Najlepiej, jeśli drzwi są metalowe lub szklane. Jeśli planujesz znacznie obciążyć szafę, lepszym wyborem będzie model stojący niż wiszący.

Organizacja miejsca szafy rack

Bez czego szafa nie będzie mogła funkcjonować? Istotną rolę odgrywa panel rozdzielczy (być może spotkasz się także z nazwą patch panel lub krosownica). Jest miejscem zakończenia kabla, przez co znacznie ułatwia zarządzanie przewodami zgromadzonymi w schowku.

Utrzymanie porządku w szafach rack znacznie ułatwia zamontowanie w nich półek i szuflad, które ułatwią dostęp do wszystkich elementów w przypadku awarii lub konieczności podłączenia nowego sprzętu. Zanim przystąpisz do kompletowania całego zamówienia, upewnij się, że wybrany model nie posiada już niektórych elementów. W wielu sklepach znajdziesz szafy rack, które już zostały wyposażone w niezbędną wewnętrzną półkę.

Listwy zasilające do szafy rack

Stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej szafy rackowej. Ich rolą jest umożliwienie sprawnego zasilania wielu urządzeń jednocześnie. Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując listwę zasilającą? Kluczowa będzie liczba gniazd sieciowych (warto kupić ją nieco „na wyrost”, gdyż każde dodatkowe gniazdo może być na wagę złota w przyszłości). Ważna jest także długość kabla zasilającego. 

Niezbędne urządzenia chłodzące

Urządzenia znajdujące się w szafie rack generują znaczne ilości ciepła, które należy odprowadzić na zewnątrz. Utrzymanie odpowiedniej temperatury przekłada się bezpośrednio na większą wydajność pracy wszystkich sprzętów i zachowanie ich dłuższej żywotności.

Odpowiedni system wentylacji wpłynie nie tylko na redukcję ciepła, ale także zapewni prawidłową wilgotność powietrza. Panele wentylacyjne można dodatkowo wyposażyć w termostat, który zapewni utrzymanie pożądanej temperatury we wnętrzu szafy rack.

Zadbaj o pełne wyposażenie szafy rack

Wiesz już, że zakup schowka to nie wszystko. Jeśli zależy Ci na sprawnym, wydajnym i wieloletnim funkcjonowaniu sprzętu zamontowanego w szafie - zdecyduj się na zakup półek, szuflad, listw zasilających, krosownicy czy wentylatora. Warto postawić na modele produkowane przez renomowanych producentów. 

Urządzenia dobrej jakości znajdziesz m.in. w sklepie internetowym https://www.batna24.com/pl. Dzięki takiej decyzji nie tylko zachowasz żywotność urządzeń na dłużej, ale także zapewnisz wszystkim użytkownikom wygodę podczas konieczności serwisu lub wymiany urządzeń w szafie rackowej.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag szafa rack