Podatnicy, którzy uzyskali w ubiegłym roku dochód, zobowiązani są złożyć do urzędu skarbowego roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT. Mimo że obowiązek rozliczenia podatku dochodowego jest powszechny, warto pamiętać, że nie wszystkie dochody należy ująć w deklaracji.
więcej12-02-2012, 10:23, Elżbieta Węcławik, Adam Bujalski - Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Otrzymujesz pomoc finansową w postaci 1% podatku przekazywanego przez osoby rozliczające się z PIT? Możesz spać spokojnie - taka forma wsparcia nie jest darowizną i nie trzeba od niej płacić podatku. Gdy jednak pieniądze, które otrzymujesz, darczyńca sam wpłaca na Twoje konto w fundacji, może być konieczność zapłaty podatku.
więcej12-02-2012, 09:56, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Dotrzymanie określonych przez prawo podatkowe terminów jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku, gdy dotyczą one czynności związanych z prowadzonym postępowaniem podatkowym. Możliwość przywrócenia terminu stanowi niejako koło ratunkowe dla podatników, którzy nie dopełnili określonych czynności w wyznaczonym czasie. Ale na złożenie wniosku o przywrócenie terminu jest tylko 7 dni.
więcej10-02-2012, 21:50, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze
© - istockphoto.com W przypadku zaległości podatkowych, od uregulowania których uchyla się podatnik, organ podatkowy może powziąć kroki mające na celu odzyskanie swoich pieniędzy. Jednym z nich jest egzekucja kwoty należności bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika.
więcej10-02-2012, 21:20, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Podatnicy osiągający dochody zobowiązani są do 30 kwietnia złożyć wypełnioną deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego. Właściwość tę ustala się według miejsca zamieszkania. Co jednak w przypadku zmiany adresu, a wraz z nim przyporządkowania do konkretnego organu podatkowego? Złóż według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku.
więcej08-02-2012, 09:34, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Porady Chcesz otrzymywać pomoc finansową w postaci 1% podatku osób rozliczających się z PIT na leczenie lub rehabilitację kogoś bliskiego czy ratowanie zwierząt? Nie próbuj zakładać własnej fundacji, bo procedury są bardzo skomplikowane. Zdecydowanie łatwiej - choć i tu biurokracja jest spora - założyć subkonto w już działającej organizacji pożytku publicznego. Jest o co walczyć, bo z roku na rok kwoty przekazywane przez podatników na pomoc innym rosną.
więcej05-02-2012, 15:35, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
Pieniądze E-Deklaracje są coraz popularniejsze. Od początku roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad milion dokumentów elektronicznych - informuje Ministerstwo Finansów. To o 30% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.
więcejDeklarację PIT-4R pracodawcy są zobowiązani złożyć do ostatniego dnia stycznia. Deklaracja ta dotyczy zaliczek na podatek dochodowy, pobranych od pracownika w poprzednim roku podatkowym.
więcej27-01-2012, 07:30, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze
hidesy @ istockphoto.com Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, koszt uzyskania przychodu jest określony we wskazanych w ustawie kwotach. Ale uwaga, gdy dojeżdżasz do pracy np. środkami komunikacji miejskiej albo pociągiem i posiadasz imienny bilet okresowy, a Twoje wydatki na ten cel były wyższe niż wskazane w ustawie, możesz uwzględnić faktycznie wydaną kwotę.
więcej19-01-2012, 09:00, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Podatek liniowy czy skala podatkowa? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa? Przedsiębiorca co roku, do 20 stycznia, może zmienić formę opodatkowania. Powinien dokładnie obliczyć, która jest dla niego najbardziej opłacalna, bo następna okazja trafi się... za rok.
więcej16-01-2012, 22:37, Katarzyna Rola-Stężycka, Agata Szymborska-Sutton – Tax Care,
Sara Robinson Każdy z nas musi pamiętać o kilku, a czasem nawet kilkunastu terminach zapłaty podatku rocznie. Łatwiej jest, gdy wpłata dotyczy systematycznie wpłacanych kwot, np. na VAT czy podatek dochodowy. Jednak są czynności, które zdarzają się zupełnie sporadycznie, a również rodzą obowiązek zapłaty podatku w określonym terminie. Tax Care przygotował zestawienie najczęściej płaconych podatków i terminy ich płatności, co powinno ułatwić poruszanie się w gąszczu ustawowych terminów.
więcej15-01-2012, 21:19, Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care,
©istockphoto.com/RichVintage Studencie, jeżeli otrzymujesz stypendium, pamiętaj, że nie zawsze musisz zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej kwoty. Stypendium naukowe jest zwolnione od podatku dochodowego. Podobnie stypendium socjalne. Zwolnieniu do 3 800 złotych podlega również stypendium wypłacone przez fundację lub stowarzyszenie.
więcej16-01-2012, 22:40, Małgorzata Jawińska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
© maipan - fotolia.com Limity podatkowe odgrywają w polskim systemie podatkowym bardzo istotną rolę. To od nich zależy, jaką formę rozliczenia można zastosować, co w konsekwencji skutkuje sposobem prowadzenia ewidencji w celach rozliczeniowych, jak również wysokością samego zobowiązania podatkowego. Warto zatem pamiętać, że od 1 stycznia obowiązują nowe, wyższe kwoty limitów.
więcej15-01-2012, 17:57, Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka - Tax Care,
Pieniądze Jest już dostępna nowa wersja programu e-pity do rozliczania podatku dochodowego PIT za 2011 r. Aplikacja umożliwia wypełnienie wszystkich najpopularniejszych PIT-ów, w tym PIT-37, przez osoby fizyczne lub prowadzące działalność gospodarczą oraz ich bezpieczne przesłanie do systemu e-deklaracje.gov.pl lub wydruk.
więcej
© fotolia.com Właściciele mieszkań, którzy osiągają przychody z najmu, mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania w 2012 roku. Jeśli nie ponoszą dużych kosztów, opłacalny może być ryczałt. Jeśli natomiast spłacają kredyt mieszkaniowy czy planują remont, powinni rozważyć opodatkowanie na zasadach ogólnych.
więcej13-01-2012, 10:34, Bartosz Turek, Home Broker,
Pieniądze
Sara Robinson Interpretacja podatkowa to najbezpieczniejsze dla podatnika źródło informacji. Zastosowanie się do wydanej przez Ministra Finansów interpretacji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zarówno na gruncie podatkowym, jak i karnoskarbowym. W związku z nowelizacją Ordynacji Podatkowej, w razie rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych, można także wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.
więcej10-01-2012, 08:03, Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care,
Pieniądze
Sara Robinson Ryczałt kusi przedsiębiorców niskimi, nawet 3-proc. stawkami podatku i prostą księgowością. Powinny go jednak unikać firmy, które ponoszą duże koszty. Nie jest także korzystny dla przedsiębiorców z liczną rodziną.
więcej05-01-2012, 11:42, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
Sara Robinson Główny atut podatku liniowego? Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarabia kilkadziesiąt tysięcy, czy kilka milionów złotych, zapłaci podatek według takiej samej, 19-proc. stawki. Nie jest to jednak rozwiązanie opłacalne dla firm, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. złotych.
więcej04-01-2012, 21:01, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
Sara Robinson Osoby, które pracowały w tym roku za granicą, choć Polska pozostaje ich głównym miejscem zamieszkania, muszą wykazać uzyskane w innym kraju dochody w składanym zeznaniu. Zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwolą jednak uniknąć obciążenia podatkiem w kraju od dochodów uzyskanych za granicą.
więcej03-01-2012, 21:56, Iwona Cackowska, Elżbieta Węcławik - Tax Care,
Sara Robinson Do 20 stycznia przedsiębiorcy muszą postanowić, czy pozostają przy dotychczasowej formie opodatkowania, czy decydują się na inny sposób rozliczeń z fiskusem w 2012 roku. Tylko skala podatkowa pozwala na odliczenie od podatku ulgi na dzieci oraz korzystne rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie jest jednak wskazana dla firm, które dużo zarabiają.
więcej03-01-2012, 17:00, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care,
-