Ja również po 30 minutach wyrzuciłem wersję 10.50 i wróciłem do 10.10. Nowa Opera jest zbyt niestabilna i ma masę błędów wraz z najsłynniejszym 'subpixel rendering bug'.
Niestety developerzy wcisnęli nam bubel.
Nawet bezczelnie przyznali, że autoupdate nie zadziała w wersji 10.10 póki nie naprawią wszystkich błędów, co ze względu na ich ilość, może zająć nawet kilka miesięcy.
Co do ramu to nie jest to udreka. Ram ktory jest nieuzywany sie po prostu marnuje. Prawdziwa potega zarzadzania ramem jest wtedy gdy przegladarka dziala dobrze na 130 mega ramu a jak jest duzo wolnej pamieci to na 400 dziala duzo szybciej. To juz jest od dawien dawna wiadome ze im wiecej ramu jset uzywane tym wieksza responsywnosc aplikacji. Dlatego vista zamiast mielic otwierala od razu okienka...
Cytuję: " Czemu inni maja żerowac na sukcesie microsoftu? Nikt nie broni inwestowac w reklame, nagradzac klientow bonusami by korzystali z danej przegladarki"
Tyle, że sukces MS nie jest efektem bonusów dla klientów bądź reklamy, lecz zakulisowych umów i w ich efekcie posiadania niemal monopolu przez wiele lat. A monopolistę trzeba zmusić do ustępstw, bo przecież sam z siebie się nie ruszy...
Wiem, jak dziala rynek i momopolista sam nic nie zmieni. Problem w tym, ze IE nie jest juz od dawna momopolista na rynnku wyszukiwarek, wiec tym bardzeij dziwni taka "troska" o konsumenta. Zamiast zmuszac microsoft do umieszania w swoim produkcie bezplatnie odnosnikow do aplikacji konkurencji, moze zrobic kampanie spoleczne, uswiadamiajace spoleczenstwo w koncu to teraz taki prostu sposob na wyciagniecie pieniedzy UE. Istnieja kampanie o melku rybach, przemocy, to czemu nie zrobic takiej o przegladarkach. Sila tradycyjnych mediow jest w dalszym ciagu nieoceniona i tak na prawde wiele znaznych witryn, nie bylo by znanych gdyby nie telewizja, gazeta! Zreszta firefox swego czasu wlasnie tak sie reklaowal, o ile mnie pamiec nie myli ;)
Wreszcie nadejdzie epoka bezpiecznych przeglądarek. Cała sieć Internet na tym skorzysta.
IE to przeglądarka a nie wyszukiwarka. I IE posiada monopol na runku wyszukiwarek, nadal nic się nie zmieniło. Pewnie nawiązujesz do tego że w Polsce najpopularniejsza przeglądarką jest Firefox ale to nic nie zmienia bo Polska to zaścianek na świecie i tak na prawdę nie liczy się na rynku. Kampanią społeczną jest właśnie ten ekran wyboru przeglądarek, którego celem jest świadomy wybór użytkownika tego co MU odpowiada najbardziej.
Zdziwiłbyś się jak wiele osób używa komputera od lat nie mając pojęcia, że istnieje w ogóle coś oprócz Internet Explorera. Dużo ludzi uważa, że skoro coś się nazywa "Internet Explorer" to jest to połączenie z internetem i nie można go nie używać...
Czeski blad, oczywiscie ze przegladarka.
Gdyby jednak takie firmy zainwestowaly w reklame to z pewnoscia udzial bylby wiekszy. Widziales kiedys reklame opery? Nie wiem czy raz, firefoxa owszem i ten program mimo krotszej obecnosci wybil sie. Monopol IE na rynku przegladarek nie jest niebezpieczny dla kosument, to nie typowy monopol jak dostawcow energii, telekomunikacji gdzie brak konkurencji wiaze sie bezposrednio z naszym portfelem.
Tak na prawde KE wymuszajac okono wyboru dobrze robi wylacznie producentom przegladarek tym bardzeij, ze z pewnoscia nie ponosza zadnych kosztow z tym zwiazanych.
Zastaniawiam sie jakich argumentow uzyto do wprowadzenia okna wyboru przegladarek? Przeciez mamy edytory tekstu, czytniki grup dyskusyjnych, edytory graficzne, moze od razu rozdrobnic windows na drobne. Do czego to doprowadzci, konczac instalacje, bedziemy wybierac jakie aplikacje chcemy, kto bedzie nastepny moze oo powinno podjac walke. Monopolem adobe flash jakos nikt sie nie zajmuje, a to nei dosc ze hamuje rozwuj to stwarza reanle zagrozenie.
W systemach linux nie ma okna wyboru! Zazwyczaj domyslna przegladarka jest ff, a uwierz mi z mojego punktu widzenia w tym systemie skorzystanie z jakiejkowiek alternatywy jest duzo bardziej skomplikowane i nie sprowadza sie do klikniecia dwa razy.
W iphone nie ma okna wyboru, uzytkownik sam decyduje, w windows mobile, tez nie ma, w symbianie...
Monopole, oligopole istnieja w wielu istotniejszych dziedzinach zycia, a rozdrabnianie sie na przegladarki z pewnoscia nie jest najistotniejszym.
Juz teraz IE ma na swiecie tylko troche ponad 60% udzial i nie trzeba bylo do tego okna wyboru.
Dobrze robi wszystkim, a nie tylko producentom przeglądarek, bo przestawia myślenie użytkowników z "tylko MS" na "są też inne".
W Linuksie od ręki są dwie albo 3 przeglądarki, a doinstalowanie dwóch kolejnych sprowadza się do paru kliknięć i nawet nie trzeba ich szukać po necie - wystarczy w odpowiedniku "dodaj-usuń programy" wejść w zakładkę "sieć" i wybrać z listy. :)
Niemniej takie porównanie jest nieco bez sensu, bo w Linuksie dostajemy przeglądarkę, a nie "narzędzie potencjalnej infekcji komputera w pierwszych minutach jego użytkowania"... :D
Świat to nas średnio interesuje - chodzi o to, żeby Europę uwolnić od zależności od USA, a ekran wyboru przeglądarki jest dobry na początek.
Chmm mało (a dokładniej jedną) znam stronę gdzie wyskakuje wprost informacja, że Opera nie jest obsługiwana. Z ciekawością obejrzę inne, więc czekam za linkami!
Chmm tylko co to znaczy, że nie jest obsługiwana? To znaczy tyle, że programistom którzy tworzyli web-aplikację nie chciało się danej aplikacji w jakiś sposób dopracować. Powiem tak, działam w takiej branży IT, że muszę korzystać z wielu przeglądarek i zawsze i tak największe problemy były z IE.
Może nie tyle nieobsługiwana, co ze szpiclami zaaplikowanymi w postaci celowo błędnego java-skryptu, np. tu:
http://wiadomosci.onet.pl/
Jeśli zablokujesz w firewallu wszystkie połączenia wychodzące, to przy zamykaniu tej strony otrzymasz w IE8 komunikat "bląd skryptu, zablokowana akcja niebezpieczna dla użytkownika", a w przypadku Opery 10.50 - przeglądarka Ci się zamknie bez ostrzeżenia.
Onet dawno temu wprowadził jakieś PIDy użytkownikom, prowadzi swe wojny z trollami, a cierpią na tym internauci, ktorzy ccą przeczytać newsy.
Brak możliwości stworzenia listy akceptowanych cookies jest potężną wadą Opery 10.50, choć dla tworców web to może byc zaleta - łatwe śledzenie użytkowników, statsy, liczyki itp. :)
Podobną bajeczką jest tekst że "TP SA nie jest już monopolistą". A na pytanie - dlaczego zatem ma blisko 70% klientów telekomunikacji - odpowiedź kłamcy będzie taka "bo Neostrada to bardzo dobry internet" ;-)))
O "polskości" tej f-my... zmilczę.
A czy inne systemy operacyjne także wprowadzą okno wyboru? i co z innymi przeglądarkami, poza wyróżnionymi pięcioma? Oczywiście jestem jak najbardziej za otwartą konkurencją, ale bądźmy konsekwentni :)