Opera - w Polsce wzrost o 328 procent

18-03-2010, 18:49

Microsoft zapewne już odczuwa skutki wprowadzenia ekranu wyboru przeglądarki. Norweska Opera poinformowała bowiem, że liczba pobrań jej najnowszej przeglądarki wzrosła w Unii Europejskiej przeszło dwukrotnie.

Od początku marca na terenie Unii Europejskiej trwa prawdziwa wojna o dusze internautów. Z początkiem miesiąca Microsoft wprowadził do swoich systemów operacyjnych ekran wyboru przeglądarki internetowej - jest to efekt porozumienia, jakie w grudniu ubiegłego roku amerykański koncern zawarł z Komisją Europejską w kwestii monopolu firmy na tym rynku.

>> Czytaj więcej: Ekran wyboru przeglądarek - szansa dla alternatyw IE

Mimo pewnych skarg dotyczących tego, że dla konsumentów widocznych jest zawsze tych samych pięć najpopularniejszych przeglądarek - Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari oraz Chrome - już na początku miesiąca wyglądało na to, że ekran spełnia swoje zadanie. Twórcy pozostałych sześciu przeglądarek, które widoczne są dopiero po przewinięciu ekranu chcą jednak, by aplikacje pokazywały się w losowej kolejności.

Sonda
Czy ekran wyboru przeglądarek zmieni udział poszczególnych produktów w rynku?
  • tak
  • tylko trochę
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Norweska Opera opublikowała dzisiaj dane, z których wynika, że ekran wyboru przeglądarki jest skutecznym narzędziem stymulującym konkurencję. W całe Unii Europejskiej zanotowano wzrost liczby pobrań wersji 10.50 o 130 procent. Warto tutaj podkreślić, że największą dynamiką wzrostu - o 328 procent - pochwalić się może... Polska. Druga Hiszpania zanotowała wzrost o 215 procent, a Włochy o 202 procent.

Opera informuje także, że 53 procent pobrań najnowszej wersji przeglądarki ma miejsce właśnie za pośrednictwem ekranu. Także i w tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się nasz kraj - wskaźnik ten nad Wisłą wynosi 77 procent. Dalej ponownie Hiszpania i Włochy z odpowiednio 68- i 67-procentowym udziałem.

Ekran wyboru przeglądarki pojawiać się będzie przez najbliższe pięć lat w przypadku nowych instalacji oraz do końca maja w przypadku komputerów już działających.

>> Czytaj więcej o przeglądarkach w DI 


Źródło: Materiał nadesłany redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag przeglądarkitag Operatag Microsofttag konkurencja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy