Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowy standard DVB-T2 HEVC w Polsce

21-03-2022, 08:04

Czy wiesz, kiedy zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej? Co zmieni DVB/T2-HEVC?

Nowy standard DVB-T2/HEVC w Polsce

DVB T2 HEVC – co to takiego?

Nasza cywilizacja nieustannie dąży do zmian i udoskonaleń na każdej płaszczyźnie. Nie będzie więc wielkim zaskoczeniem, że dotyczy to również standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie funkcjonuje standard DVB-T, lecz już wkrótce zostanie zastąpiony przez DVB-T2 HEVC (zapisywany również jako DVB-T2/HEVC). Ostateczna data przejścia na nowy format to 30 czerwca 2022 roku. Mogłoby się wydawać, że wciąż pozostało sporo czasu, pamiętajmy jednak, że czas mija bardzo szybko. W takim razie data ta jest już naprawdę blisko.

Co takiego zmieni nowa naziemna telewizja cyfrowa w Polsce? Przede wszystkim zmieni się jakość nadawania programów telewizyjnych. Od tej pory kanały telewizji naziemnej będą mogły być odbierane nawet w 4K Ultra HD. Oczywiście aby było to możliwe, niezbędne jest urządzenie pozwalające na odbiór sygnału DVB T2 HEVC. Pamiętaj również, że powyższe zmiany dotyczą wyłącznie telewizji naziemnej. Jeśli jesteś abonentem telewizji satelitarnej lub kablowej, w Twoim przypadku nic się nie zmieni.

Od kiedy będzie dostępna nowa naziemna telewizja cyfrowa w Polsce?

Jak wspomnieliśmy, datą graniczną jest 30 czerwca 2022 roku. Zmiany będą jednak wprowadzane stopniowo, co pozwoli na efektywniejsze i wygodniejsze wdrożenie nowego standardu w całym kraju. Przejście na sygnał DVB T2 HEVC rozpocznie się już w marcu i będzie przebiegało według następującego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Czy w związku z DVB T2 HEVC trzeba wymienić telewizor?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, wszystko bowiem zależy od tego, jaki model telewizora posiadasz obecnie. Jeżeli Twój telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC, potrzebujesz nowego odbiornika lub dekodera, który umożliwi Ci oglądanie telewizji w nowym formacie.

Jak sprawdzić, czy Twój telewizor współpracuje z DVB-T2/HEVC?

Wbrew pozorom możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy sprawdzić w specyfikacji telewizora, czy powyższy standard jest wymieniony. Możesz to zrobić zarówno w sieci (np. na stronie producenta) lub w instrukcji obsługi urządzenia. Opcjonalnie informację taką uzyskasz także w menu sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na wymianę telewizora, koniecznie sprawdź, czy współpracuje on z formatem DVB-T2/HEVC.

Aby łatwo znaleźć takie urządzenie, najlepiej zapoznaj się z ofertą renomowanych producentów, takich jak marka Samsung.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF