Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komentarze:

  • ~pamietam
    [w odpowiedzi dla: ~Jiima]

    Przeciez PCtami sa nawet laptopy (Maci tez byly zawsze PCtami) :/. Pozatym pisalem ze sa z jednej rodziny czyli systemow unixopodobnych. Rodzina czyli sposob zarzadzania procesami, pamiecia i watkami. Nie musi miec tego samego kodu bo wystarczy ze bedzie mial te same mechanizmy.

    @kropko wando
    nie pisalem do ciebie przeciez. Zobacz do kogo kierowalem wypowiedz

    02-05-2011, 11:19

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Jiima
    [w odpowiedzi dla: ~pamietam]

    Jak się czepiać, to:
    1. Mac OS i Mac OSX nigdy nie były pisane dla PC-tów, tylko dla Mac'ów - zupełnie inny komputer biurkowy, inna architektura (Motorola, potem PowerPC), inne założenia (zamknięta struktura, all-in-one).
    2. Mac OS nie wywodził się wcale z UNIX-a, miał własne, dość dziwne dla znających inne systemy założenia (dwukropki jako separatory ścieżek, forki, brak shell'a itp.).
    3. Obecnie sytuacja jest nieco inna. Mac OSX jest rzeczywiście UNIX-em (nawet nie systemem unixopodobnym, gdyż ma certyfikację), zaś ze starym Mac OS ma niewiele wspólnego (stare API Carbon, z uporem maniaka stosowane przez Adobe, forki których nikt już nie używa i przyzwolenie na używanie dwukropków w niektóych miejscach interfejsu).
    4. Obecnie Mac w zasadzie JEST pecetem, ale dopiero od kilku lat, gdy Apple zdecydowało się przerzucić z architektury PowerPC na Intela. Nadal jednak są pewne różnice, wynikające z "closed principle" (chociażby brak BIOS). Mac OSX w wersjach bodajże od 10.5 daje się uruchomić na zwykłym PC-cie, po odrobinie grzebania i użyciu emulatora EFI, jest też społeczność przygotowująca stery dla sprzętu nie obsługiwanego przez Apple, jednak to raczej sztuka dla sztuki i w wielu krajach nielegalna (EULA OSX zabrania instalowania nawet legalnie kupionego systemu na innym kompie niż Apple. W Polsce ten punkt jest nic nie warty, ale np. w USA jak najbardziej).

    02-05-2011, 09:54

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Jiima

    @kropkazwanawanda
    Jak już trollujemy, to trollujemy. Ale mam dla ciebie złą wiadomość - Photoshop na maku jest porównywalnie niestabilny jak pod windozą - niestety, programy te to w tej chwili totalny bloatware i nic dziwnego, że mają problemy ze stabilnością i nie jest to raczej wina windozy czy OSX-a tylko Adobe, który nie odświeża od dawna kodu. Na Mac-u będzie tylko coraz gorzej, dopóki adobowcy nie raczą przestać pisać w Carbon API (Apple go już od dawna nie rozwija, więc należy oczekiwać spadku stabilności samego API, zwłaszcza jeśli kiedyś nadejdzie moment w którym iTunes też przestanie być "karbonizowane")

    02-05-2011, 09:45

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~kropkazwanawanda
    [w odpowiedzi dla: ~pamietam]

    ale ja nie komentuję MAC OS jako alternatywy linuxa, tylko MAC OS jako alternatywę windowsa. Linux niestety dla mnie odpada przy programach jakich potrzebuję do pracy

    02-05-2011, 09:41

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~pamietam
    [w odpowiedzi dla: ~BaXx]

    Widze ze kolega nie zna ani troszke historii systemow operacyjnych skoro mowi ze MAC byl pisany z mysla do PC a linuks z mysla o serwerach. MAC OS i linux to jedna rodzina systemow ;)

    01-05-2011, 21:28

    Odpowiedz
    odpowiedz
Chwilowo brak danych. Sprawdź później :)