Wydatki na energię elektryczną stanowią sporą część firmowego budżetu. Stąd też przedsiębiorcy – szukając sposobów na optymalizację działań – coraz częściej decydują się na własną produkcję prądu. Panele fotowoltaiczne, bo to na nie najczęściej pada wybór, pozwalają im zredukować miesięczne rachunki nawet o kilkadziesiąt procent. Czy jednak, biorąc pod uwagę wysokie koszty początkowe, fotowoltaika dla firm jest czymś, w co wciąż warto inwestować?
Ceny paneli fotowoltaicznych, towarzyszącego im osprzętu, a także montażu systematycznie spadają. Aktualnie średnie koszty, jakie trzeba ponieść w przeliczeniu za 1 kWp mieszczą się w zakresie od 3000 do 5000 zł. To nawet kilkanaście procent mniej niż jeszcze kilka lat temu.
Jaka moc instalacji jest właściwa dla firm? To zależy przede wszystkim od wolumenu rocznego zużycia energii czy struktury pracy w przedsiębiorstwie i tego, jaki stopień autokonsumpcji można osiągnąć. Zazwyczaj przyjmuje się, że:
Na tej podstawie można wyliczyć, że niewielkie przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na montaż instalacji 50 kWp, będzie musiało zainwestować od 150 do 250 tys. zł. Fotowoltaika dla firm to zatem niemałe koszty wstępne, nawet dla dobrze prosperującej firmy.
Istnieje jednak możliwość częściowej redukcji kosztów w postaci programów pomocowych. Wydatki na instalację fotowoltaiczną można pokryć także za pomocą dotacji bezpośrednich, a także bezpośrednich dopłat do kredytu, które niekiedy (np. Kredyt Ekologiczny BGK) sięgają nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Korzystnym rozwiązaniem jest także leasing instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli chodzi o koszty fotowoltaiki, dla wielu właścicieli firm pocieszający jest fakt, że korzystanie z instalacji to właściwie jednorazowy koszt. Sama eksploatacja stanowi ułamek wszystkich wydatków, tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę naprawdę długi, nawet kilkudziesięcioletni czas użytkowania. Zasadniczo można więc uznać, że fotowoltaika dla firm zwraca się zawsze, o ile jest zaprojektowana zgodnie z potrzebami biznesu.
Czas zwrotu inwestycji będzie różny w zależności od wielkości instalacji czy poziomu autokonsumpcji. Ten ostatni zwykle wykazuje naprawdę wysoki wskaźnik, ponieważ najwyższy pobór energii w przedsiębiorstwach najczęściej przypada w godzinach największej efektywności produkcyjnej paneli. Zużywa się wtedy niemal cały prąd własny, do minimum ograniczając pobór prądu z sieci. To dodatkowe korzyści dla inwestora, który oszczędza nie tylko na kosztach energii czynnej, ale również opłatach dystrybucyjnych.
Po jakim czasie można liczyć na zwrot inwestycji w fotowoltaikę? Dla małych instalacji o mocy do 50 kWp okres ten może wynieść już zaledwie 5 lat lub krócej, jeśli firma sprzedaje nadwyżki energii do sieci.
Opłacalność fotowoltaiki dla firm to nie tylko kwestia oszczędności. Produkcja własnej energii OZE przynosi przedsiębiorstwom także pośrednie zyski, takie jak:
Decyzja o inwestycji w fotowoltaikę dla firm ma więc długoterminowe i wielowymiarowe korzyści. To atrakcyjna opcja dla wielu firm, niezależnie od ich wielkości i branży. Wysokie dofinansowania czynią ją natomiast przystępną i eliminują barierę kosztów. Także Twoja firma może na niej skorzystać!
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
1 na 4 Polaków źle znosi zmianę czasu. Jak jedna godzina może wpłynąć na zdrowie?
|
|
|
|
|
|