Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że przejęcie firmy DoubleClick przez amerykańskiego giganta na rynku wyszukiwarek nie zmniejszy konkurencji na europejskim rynku i zezwoliła na dokończenie transakcji.
Prowadzone od listopada 2007 roku postępowanie miało odpowiedzieć na pytanie, czy przejęcie firmy DoubleClick przez Google nie spowoduje znaczącego zmniejszenia konkurencji na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Istniały bowiem obawy, że bardzo silna pozycja Google na rynku reklamy online zostanie jeszcze bardziej wzmocniona.
Komisja doszła jednak do wniosku, że obie firmy działają w dwóch różnych segmentach rynku reklamy internetowej. O ile Google zajmuje się dostarczaniem użytkownikom wyników wyszukiwania i prezentowaniem reklam na stronach z nimi, o tyle DoubleClick skupia się na zarządzaniu reklamami na stronach własnych firm, dostarczaniem raportów i innych narzędzi niezbędnych do efektywnego promowania się w internecie.
KE podkreśliła, że nie można uznać obu firm za bezpośrednich konkurentów, nie ma więc niebezpieczeństwa, że przejęcie DoubleClick przez Google doprowadzi do niekorzystnych zmian na europejskim rynku reklamy online.
Na rynku działać dalej będą inne firmy zajmujące się reklamą, których obecność powinna skutecznie - w opinii Komisji - zagwarantować efektywną konkurencję, a więc i najniższe ceny. W tym kontekście w komunikacie znalazły się Microsoft, Yahoo! oraz AOL.
Google zapłaci za przejęcie DoubleClick 3,1 miliardów dolarów.
|
|
|
|
|
|
|
|
Zamów Newsletter DI
|
|
|
|
|


![]() |
![]() |
Netbook ASUS Eee PC 1000H GO - Intel Atom N270 (1,6 GHz), 1 GB RAM, 160 MB HDD, modem 3G. Komputer Świat poleca! |
![]() |
The Sims 3 - najnowsza wersja kultowej gry! tylko teraz w promocji gra Freedom Force GRATIS! |
![]() |
Muzyka nie umiera. Michael Jackson - King of pop dwupłytowy album najlepszych utworów legendarnego artysty. Odkryj go na nowo! |
![]() |
Liberty Direct - AC i OC 30% taniej! Assisstance w cenie OC! Oblicz składkę bez zobowiązań » |
![]() |
konto bankowe bez opłat - 0 zł otwarcie, prowadzenie i przelewy 0 zł za kartę i bankomaty! » |
![]() |
Szansa na własne M - "Rodzina na swoim". Dla kogo kredyty mieszkaniowe z dopłatą? |