Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kursy online dla pracowników działów kadr i płac - dobry sposób na aktualizację wiedzy

25-01-2022, 16:55

Kursy online dla pracowników działów kadr i płac należą do najczęściej wybieranych szkoleń. Decydują się na nie zarówno osoby, które już pracują, ale chcą uaktualnić swoją wiedzę, jak i młodzi ludzie, wchodzący na rynek pracy. Specjaliści ds. kadr i płac są nieustannie poszukiwani, dlatego wiele osób widzi w kursach szanse na atrakcyjną pracę. Jak wyglądają kursy online dla kadrowców? Czy są tak samo skuteczne, jak zajęcia w tradycyjnej formie?

Kursy online dla pracowników działów kadr i płac – dlaczego warto z nich korzystać?

Obecna sytuacja na rynku pracy jest trudna, nie jest łatwo znaleźć satysfakcjonującą pracę. Wiele osób ma zawód, na który nie ma zapotrzebowania. Kursy online dla pracowników działów kadr i płac dają duże możliwości rozwoju, ponieważ pracę dla kadrowców można z łatwością znaleźć. Wakaty są zarówno w małych kilkuosobowych firmach, jednostkach samorządowych, szkołach, szpitalach, jak i w ogromnych korporacjach. Kadrowcy potrzebni są wszędzie tak, gdzie pracują inni ludzie. Ktoś przecież musi zajmować się naliczaniem wynagrodzeń, tworzeniem teczek osobowych, kontrolowaniem badań lekarskich i urlopów. Praca w kadrach jest nie tylko stabilna, ale również gwarantuje atrakcyjne zarobki. Obecnie pracodawcy coraz mocniej zdają sobie sprawę, że sukces firmy to przede wszystkim ludzie, a kadrowcy mają im pomóc w dbaniu o potencjał ludzki. Osoby, które zdecydują się na pracę w kadrach, muszą zdawać sobie sprawę, że to ciekawe zajęcia, ale wymaga ciągłego doszkalania. Przepisy zmieniają się bardzo często, ze wszystkim trzeba być na bieżąco. Można dokształcać się samemu, ale dobrym sposobem na uzupełnienie i aktualizację wiedzy są również kursy online dla pracowników działów kadr i płac.

Jak wyglądają zdalne kursy dla kadrowców?

Osoby, które chcą zdobyć lub uaktualnić swoją wiedzę z zakresu kadr i płac mają do wyboru kursy synchroniczne i asynchroniczne. Te pierwsze odbywają się w czasie rzeczywistym. Polegają na tym, że wykładowca łączy się o wyznaczonej porze z uczestnikami i przeprowadza szkolenie. W trakcie lekcji wykorzystywane są różnorodne materiały, np. prezentacje, filmy, materiały audio. Ta forma nauki jest bardzo efektywna, na bieżąco można zadawać pytania, możliwa jest praca w grupach, wspólne dyskusje i dochodzenie do wniosków. Uczestnicy wykonują ćwiczenia, robią testy, które pomagają poznać specyfikę pracy kadrowca. Nauczyciele pokazują przykłady z życia, które ułatwiają interpretację przepisów. Kursy asynchroniczne są również popularne, ich zaletą jest dużą elastyczność i możliwość odtwarzania w dowolnym momencie, także wielokrotnie. To dobry sposób na uaktualnianie wiedzy, poznanie nowych rozporządzeń i ustaw.

Wartościowy kurs online dla pracowników działów kadr i płac – na co zwrócić uwagę?

Zdalne kursy dla pracowników działów kadr i płac powinny być prowadzone przez doświadczonych specjalistów ds. kadr i płac, którzy oprócz wiedzy zawodowej, mają również przygotowanie pedagogiczne. Szkolenia muszą przygotowywać do pracy w wielu płaszczyznach. Ważne, aby omawiane były bieżące przepisy, ustawy i rozporządzenia, a także najczęściej wykorzystywane programy kadrowe. Kursanci powinni mieć możliwość zapoznania się ze wszystkim obowiązującymi drukami, ważna jest nauka interpretacji prawa, a także pokazanie przykładów, ułatwiających zrozumienie danego tematu. Kursy online dla kadrowców powinny trwać określoną liczbę godzin. Zagadnień jest dużo, dlatego potrzeba czasu, aby je wszystkie omówić. Ważne, aby składał się z części praktycznej i teoretycznej. Wybierając kurs online dla pracowników działów kadr i płac warto zwrócić uwagę, czy kończy się wydaniem odpowiedniego certyfikatu, czy zaświadczenia MEN. To ważne, ponieważ taki dokument jest wymagany przez pracodawców, pozwala na pracę na stanowisku specjalista ds. kadr i płac.

Jakie zagadnienia poruszane są na kursach online dla pracowników działów kadr i płac?

Kursy zdalne dla kadrowców, w zależności od tego, dla kogo są prowadzone, mogą poruszać różne tematy. Kursy dla początkujących pozwalają poznać wszystkie definicje, zagadnienia, dokumenty stosowane w kadrach. Kursy dla osób pracujących w tym zawodzie skupiają się na omówieniu nowych ustaw, a także w skrócie przypominają pozostałe zagadnienia. Główne tematy to:

 • sposoby naliczanie wynagrodzeń,
 • obsługa płac i systemów płacowych
 • ubezpieczenia społeczne,
 • podatek dochodowy od osób fizycznych,
 • dochody międzynarodowe,
 • świadczenia z ubezpieczenia społecznego,
 • zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
 • rozliczanie czasu pracy,
 • zasady zatrudniania,
 • prowadzanie akt osobowych,
 • ochrona danych osobowych w zatrudnieniu zgodnie z RODO,
 • umowy o pracę i umowy cywilnoprawne,
 • urlopy pracownicze,
 • zasady kierowania na szkolenia bhp,
 • ZUS – zagadnienia ogólne,
 • najnowsze zmian w przepisach itp.

Kursy online dla pracowników działów kadr i płac są doskonałym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy. Są ogólnie dostępne, elastyczne, mogą z nich korzystać zarówno pracodawcy, którzy chcą zwiększyć kompetencje załogi, jak i sami pracownicy, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę. Warto z nich korzystać, ponieważ dają ogromne możliwości rozwoju, są szansą na awans, podwyżkę lub zmianę ścieżki zawodowej.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag nolstag kursy onlinetag Kadry i płacetag aphtag Amin12
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031