Co dalej z reformą edukacji? Umowa parasolowa w PE. Przegląd (e)prawny 2.12.2016

02-12-2016, 15:17

Czym jest umowa parasolowa przyjęta przez Parlament Europejski? Jakie są plany dotyczące podstawy programowanej dla szkół? Jak rząd chce zadbać o pluralizm w mediach? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Parlament Europejski: Umowa parasolowa (UE-USA)

Umowa między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony danych osobowych uzyskała poparcie posłów w czwartkowym głosowaniu. Porozumienie ma zapewnić wysoki stopień obowiązkowej ochrony informacji wymienianych w ramach współpracy policyjnej i sądowej po obu stronach Atlantyku.

Umowa, zwana parasolową, obejmuje wszystkie transfery danych osobowych, takich jak nazwiska, adresy lub informacje o karalności, wymienianych między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi w celu zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstw, w tym terroryzmu. W wyniku porozumienia obywatele po obu stronach Atlantyku będą mieli prawo do: informacji w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych; poprawienia błędnych informacji odwołania się do sądu. Umowa ustanawia także ograniczenia w zakresie przetwarzania danych wrażliwych, dalszego ich przekazywania i okresów przetrzymywania danych.

Parlament Europejski: Dostępność treści

We wtorek, 29 listopada, Komisja Prawna PE przyjęła nowe zasady, dzięki którym abonenci usług online dotyczących treści objętych prawem autorskim (wideo na życzenie, muzyka, gry, ebooki etc.) w jednym kraju członkowskim UE będą mogli korzystać z nich, przebywając tymczasowo w innym państwie UE.

Korzystanie z usług dotyczących treści chronionych prawem autorskim w innym państwie członkowskim niż to, w którym wykupiono dostęp, jest niekiedy niemożliwe ze względu na tzw. zasadę terytorialności - licencja na pewne treści dotyczy tylko określonego terytorium. By umożliwić abonentom treści korzystanie z wykupionych usług w trakcie pobytu za granicą, we wtorek Komisja Prawna w Parlamencie Europejskim przyjęła rozporządzenie ws. zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści. Nie jest to pełne zniesienie geoblockingu, ale jednak pewna namiastka. Posłowie rozpoczną negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie ostatecznego tekstu rozporządzenia.

Sejm: poparcie dla programu naprawczego CEPiK 2.0

Sejm jednogłośnie przyjął opisywany u nas projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się, aby CEPiK 2.0 został uruchomiony 4 czerwca 2018 r.

Głównym zadaniem CEPiK jest zabezpieczenie interesów państwa i obywateli w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pojazdów i ich właścicieli, a w szczególności poprawa bezpieczeństwa cywilnoprawnego obrotu pojazdami oraz ograniczenie i eliminacja kradzieży pojazdów. Każdego dnia z wykorzystaniem CEPiK wydawanych jest ok. 16 tys. dowodów rejestracyjnych i ok. 4 tys. praw jazdy, a system obsługuje w sumie ok. 100 tys. operacji.

Po diagnozie stanu zaawansowania prac nad projektem CEPiK 2.0 zostały podjęte liczne działania naprawcze zmierzające do jego zakończenia w zmienionym terminie. Wcześniej przewidywano, że system będzie wdrożony od 1 stycznia 2017 roku. 

 

Zobacz także:

Prawo w e-biznesie. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby prowadzić e-biznes i spać spokojnie

Oto pierwsza w Polsce kompleksowa publikacja książkowa, prezentująca najnowsze aspekty prawne prowadzenia sprzedaży w internecie.*

Prekonsultacje podstawy programowej dla szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło "prekonsultacje" podstawy programowej, która ma być realizowana już od przyszłego roku szkolnego. Po zakończeniu prekonsultacji – już w grudniu – projekty rozporządzeń podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej ramowych planów nauczania będą skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Podstawa programowa uwzględnia elementy gier strategicznych oraz... programowania. Szczegóły na stronie MEN.

Ministerstwo o zawodzie pracownika call center

Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego złożyło propozycję utworzenia w szkołach zawodowych klas o profilu „pracownik centrum elektronicznej obsługi klienta” (pracownik call center), Ministerstwo Rozwoju wyjaśniło, że prezentowane w mediach informacje nie przedstawiają stanowiska resortu. Wniosek SMB został w ministerstwie przeanalizowany, jednak żadna opinia MR w tej kwestii nie była oficjalnie prezentowana. MR nie planuje występować do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o dodanie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu "pracownik centrum elektronicznej obsługi klienta".

RPO o Prawie o zgromadzeniach

Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na propozycję zmian w prawie o zgromadzeniach. Jego zdaniem uchwalenie ustawy w zaproponowanym kształcie oznaczać będzie wprowadzenie nieuzasadnionej hierarchii zgromadzeń

Należy podkreślić, że zastosowanie zasady pierwszeństwa w stosunku do wymienionych wyżej kategorii zgromadzeń jest przejawem nierównego traktowania organizatorów takich zgromadzeń, co może poddawać w wątpliwość zgodność z Konstytucją proponowanego rozwiązania – pisze RPO.

Ministrowie UE nawołują Komisję Europejską do znoszenia barier na jednolitym rynku cyfrowym w UE

14 krajów UE z tzw. grupy państw podobnie myślących w sprawach cyfrowych (like-minded Group - LM) przyjęło 2 grudnia na spotkaniu w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli wspólne stanowisko dotyczące swobodnego przepływu danych.

Jako grupa LM chcemy mieć wpływ na to jaki będzie kształt planowanego przez KE pakietu w sprawie swobodnego przepływu danych. Wspólne stanowisko prezentuje nasze podejście do różnych kwestii ważnych z puntu widzenia rozwoju gospodarki UE opartej na danych i europejskiego społeczeństwa – napisała w liście do Komisarzy UE minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

Rząd chce... pluralizmu w mediach

Wystąpiliśmy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wytypowanie ekspertów, którzy po przeanalizowaniu sytuacji prawnej w Polsce i rozwiązań europejskich zajmą się opracowaniem projektu zapewniającego pluralizm w mediach - zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W praktyce chodzi o uporządkowanie sytuacji zagranicznych koncernów obecnych na polskim rynku mediów. Zdaniem polityków PIS to jest problem. Szczegóły opisuje Forsal.pl. 

Polacy zwolennikami CETA? 

Z badań CBOS wynika, że Polscy popierają zarówno umowę TTIP jak i CETA. Z tych samych badań wynika, że osoby wykształcone i lepiej zarabiające doceniają "proces globalizacji". O badaniu pisze Forsal.pl choć niestety trudno się dowiedzieć jakie pytania zadano ankietowanym. 

KE za czystą energią

W środę Komisja Europejska zaprezentowała pakiet środków mających na celu utrzymanie konkurencyjności Unii Europejskiej w czasach, gdy przejście na czystą energię zmienia światowe rynki energii. Propozycje Komisji w ramach pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” opracowano tak, aby pokazać, że przejście na czystą energię będzie stanowić w przyszłości sektor wzrostu – będzie to sektor „mądrych inwestycji finansowych” (ang. smart money). Szczegóły na stronie Komisji.

Kolejna wygrana Adblocka Plus w sądzie

Adblock Plus już kilka razy potwierdzał swoją legalność w sądzie. Teraz poinformował o kolejnej wygranej w Hamburgu, w ramach sporu z wydawcą gazety Spiegel. 

 

Zobacz także:

Naruszenia praw autorskich w internecie. Aspekty prawne i procedury dochodzenia roszczeń

Publikacja prezentuje rozwiązania praktycznych problemów, pojawiających się w sprawach dotyczących naruszenia praw autorskich od chwili rozpoczęcia poszukiwania ochrony do egzekucji pozytywnego wyroku.*

Antigua ukarze Stany piractwem?

Pisaliśmy kiedyś o tym, że wyspiarski kraj Antiqua może uruchomić stronę z muzyką i filmami do pobrania tylko po to, by ukarać Stany Zjednoczone. To miało się odbyć za zgodą Światowej Organizacji Handlu (WTO). Sprawa z czasem przycichła, ale TorrentFreak informuje, że spór nie został załagodzony i Antigua rozważa zniesienie ochrony na amerykańską własność intelektualną od roku 2017. Wyrażenie "Piraci z Karaibów" może nabrać całkiem nowego znaczenia. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930