Policja przesłuchuje w sprawie Lex Superior

28-11-2016, 09:25

Uspokajamy. Te przesłuchania nie dotyczą udostępniania filmów. Po prostu wciąż toczy się śledztwo w sprawie działań firmy Lex Superior.

Czytelnicy Dziennika Internautów zapewne pamiętają firmę Lex Superior. W styczniu 2015 roku zaczęła ona rozsyłać wezwania do zapłaty za rzekome udostępnianie tych filmów w internecie.

Działalność Lex Superior była wysoce kontrowersyjna z kilku powodów. Firma udawała kancelarią prawną, a w rzeczywistości była posiadaczem praw autorskich do filmów pornograficznych. Żądała pieniędzy powołując się na postępowanie karne, które zostało umorzone. Pisma od Lex Superior zawierały stwierdzenia wprowadzające odbiorców w błąd co do faktycznej sytuacji prawnej.

W początkowym okresie działań tej firmy pojawiały się zastrzeżenia co do informacji o danych osobowych. Pisma często otrzymywały osoby pewne swojej niewinności. Lex Superior długo groziła tym ludziom sądem, ale nigdy nie słyszeliśmy by kogoś pozwała. 

Są przesłuchania. O co chodzi?

W ostatnich tygodniach do naszej redakcji trafiły informacje o tym, że osoby wcześniej wzywane do zapłaty przez Lex Superior teraz były wzywane przez policję w celu przesłuchania.

Niestety te osoby nie potrafiły powiedzieć czego dokładnie dotyczyła sprawa. Najwyraźniej informacja o celu przesłuchania nie była dla nich całkiem zrozumiała (lub w ogóle nie wyjaśniono im o co chodzi). Dodatkowo znów pojawiał się strach i dezorientacja. Niektóre osoby zaczęły się zastanawiać, czy oto prokuratura nie wszczęła na nowo postępowań przeciwko nim albo czy Lex Superior nie zgłosiła kolejnej prokuraturze naruszeń praw autorskich. 

Zorientowanie się w sytuacji zajęło nam nieco czasu. Musieliśmy zadać pytanie kilku jednostkom policji i potem prokuraturze. Policjanci, których pytaliśmy początkowo, świadczyli tylko pomoc dla innych funkcjonariuszy i nie mogli przekazać nam od razu najistotniejszych informacji.  

Okazało się, że te ostatnie przesłuchania miały związek z postępowaniem 2 Ds 371/15 Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. To postępowanie jeszcze w czerwcu 2015 roku zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Śledztwo dotyczy działań podejmowanych przez spółkę Lex Superior, a nie naruszeń praw do filmów, do których prawa miała firma Lex Superior. 

Osoby wzywane na przesłuchania nie muszą się zatem martwić. Są tylko świadkami w sprawie, która dotyczy działań firmy wcześniej wysyłającej do nich pisma

 

Zobacz także:

Prawo autorskie i prawa pokrewne. Wydanie 9

Skrypt "Prawo autorskie i prawa pokrewne" zawiera kompleksowe omówienie prawa autorskiego i praw pokrewnych. W wydaniu tym, w podsumowaniu poszczególnych rozdziałów znajdują się omówienia przykładowych stanów faktycznych oraz podsumowujące schematy..*

Inne postępowania w sprawie Lex Superior

Przy okazji przekonaliśmy się, że postępowanie w sprawie działań Lex Superior ciągle trwa. Przypomnijmy, że były w sumie dwa postępowania. W maju umorzono postępowanie prowadzone w prokuraturze rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, ale ciągle prowadzone jest drugie postępowanie, które przeniesiono do prokuratury okręgowej. 

Ponadto działaniami Lex Superior zainteresował się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych a także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co więcej, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku uruchomiła postępowanie dyscyplinarne w sprawie Magdaleny B. - radcy prawnego firmy Lex Superior.

Dziennik Internautów niedawno pytał UOKiK o to, czy coś wynikło z postępowania w sprawie firmy Lex Superior. Dowiedzieliśmy się tylko, że postępowanie wyjaśniające trwa nadal. UOKiK prowadzi też podobne postępowanie w sprawie firmy Intrum Justitia, która też wysyłała wezwania do zapłaty za rzekome naruszenia, powołując się na umorzone postępowanie

Pytaliśmy też Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku o postępowanie w sprawie Magdaleny B, radcy firmy Lex Superior. Wiemy, że "szereg postępowań dyscyplinarnych" ciągle się toczy. 

--

*  - Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy