Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komentarze:

  • ~Henry

    Faktycznie, kazdy czlowiek powinien sam dbac o to jakie informacje o jego osobie pojawiaja sie w sieci, zwlaszcza te zamieszczane przez niego. Powinien wiec np separowac w jasny i czytelny sposob kregi "znajomych" na portalach spolecznosciowych, a wiec domyslnie - dla calej "zewnetrznej" gawiedzi - ujawniac jedynie podstawowe, nieistotne dane, zas dla znajomych zdjecia, filmy i inne nudne pierdoly, ktore i tak nikogo nie interesuja, bo co kogo obchodzi zycie jakiejs przyslowiowej Asi, czy jakiegos przyslowiowego Janka?

    Dziwnym jednak jest fakt sprawdzania przez pracodawce uzytkownika na takich portalach i w sieci w ogole. To tak, jakby pracodawca chcial sprawdzac w "swiecie rzeczywistym" pracownika poprzez odpytywanie wszystkich klubow go-go w okolicy o to, czy pracownik w nich bywa. Bardzo obslizgla praktyka. Nie chcialbym miec takiego pracodawcy.

    10-05-2012, 10:40

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Rysio

    Trochę mało konkretów.. a co w przypadku gdy pracodawca zatrudniając nowego pracownika żąda:

    Wyciągu z KRD
    Zaświadczenia o niekaralności

    Czy pracodawca ma prawo zarządać takich zaświadczeń od już pracujących?

    09-05-2012, 15:58

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~sss3

    I dlatego nasza gospodarka pada - skoro pracodawca i pracownik zamiast ustalić między sobą warunki współpracy wertują kodeksy...

    09-05-2012, 10:38

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Coś

    a ja wszystko czaje =:P

    08-05-2012, 12:52

    Odpowiedz
    odpowiedz
  • ~Ktoś

    To jakiś pseudo bełkot. Tego typu artykuł napisałby gimnazjalista nieznający się na prawie. Zaczynam wątpić w DI, po przyłączeniu się do Infor.pl poziom artykułów jest żenujący.

    08-05-2012, 10:55

    Odpowiedz
    odpowiedz
RSS  
Chwilowo brak danych. Sprawdź później :)