Powrót 8-letnich podstawówek - jest projekt ustawy. ZAiKS jednak zapłaci VAT? Przegląd (e)prawny 16.09.2016

16-09-2016, 15:27

Jaki projekt ustawy przedstawiło dziś Ministerstwo Edukacji Narodowej? Czy ZAiKS będzie musiał zapłacić zaległy VAT? Jak może się zmienić obowiązek rejestracji telewizorów? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Nowe prawo oświatowe, czyli 8-letnie podstawówki

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt nowej ustawy o nazwie Prawo oświatowe. Projekt możecie znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji

Ministerstwo zauważyło, że obowiązująca od 1991 r. ustawa o systemie oświaty była jedną z najczęściej nowelizowanych. Liczne, a przy tym obszerne nowelizacje, wprowadzające obok zmian w samej ustawie wiele regulacji epizodycznych i przejściowych, spowodowały brak przejrzystości i tym samym czytelności tego prawa.

Ministerstwo nie chce tylko upraszczać prawa. Nowa ustawa przewiduje utworzenie 8-letnich szkół podstawowych, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum, a także 3-letnie szkoły "branżowe". Ten projekt zapewne będzie jeszcze wielokrotnie komentowany. Trafił do uzgodnień i konsultacji społecznych.

ZAiKS przegrał spór o VAT

Od ZAiKS-u w 2007 r. skarbówka zaczęła domagać 400 milionów złotych z tytułu zaległego podatku VAT. ZAiKS twierdził, że płacić nie musi i podobnego zdania było Ministerstwo Finansów. W 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję fiskusa, ale... w zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie niekorzystne dla ZAiKS. O sprawie pisze Muzyka i Prawo.  

Nowy prezes UKE

Uchwałą z dnia 14 września 2016 toku Sejm powołał na stanowisko Prezesa UKE Marcina Cichego

Tego kandydata rekomendowała Anna Streżyńska - pierwszy prezes UKE i obecna Minister Cyfryzacji. Cichy jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów analitycznych w Szkole Głównej Handlowej. Jest autorem m.in. stosowanej do dziś przez UKE metodyki oceny cen detalicznych, a także współtworzył metodykę badań konsumenckich, według której są przeprowadzane co roku badania preferencji i oczekiwań użytkowników usług telekomunikacyjnych.

Współpraca Ministra Cyfryzacji z NGO

9 września 2016 r. minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2018. Celem Programu jest stworzenie ram dla sprawnej współpracy z trzecim sektorem. Głównym założeniem dokumentu jest ułatwienie udziału strony społecznej w procesie tworzenia regulacji, kształtowaniu polityk publicznych i rozwiązań prawnych. Dzięki temu mają być podejmowane lepsze i bardziej wyważone decyzje.

Z tym dziennikarzem nie rozmawiamy

Dziennikarz TVP Gdańsk Jakub Świderski zawiadomił Rzecznika Praw Obywatelskich, że prezydent Sopotu Jacek Karnowski zakazał pracownikom sopockich instytucji samorządowych udzielania mu jakichkolwiek informacji. Rzecznik napisał więc do prezydenta Sopotu z prośbą o wyjaśnienia (VII.564.24.2016). W piśmie przypomina o konstytucyjnych gwarancjach dostępu obywateli do informacji publicznej.

Niestety takie przypadki są coraz częstsze. Niedawno wspominaliśmy o tym, jak Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych postanowiła ignorować jedną gazetę. To jest ignorowania prawa prasowego zgodnie z którym w zakresie prawa dostępu prasy do informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Prawo dostępu do informacji publicznej swoim zakresem obejmuje również organy samorządu terytorialnego. 

Brak telewizora do rejestracji?

Prezes TVP Jacek Kurski chce, aby na poczcie dokonywano rejestracji nieposiadania odbiorników radiowych i telewizyjnych. To pomysł prawników TVP, którzy bardzo chcieliby zwiększenia ściągalności abonamentu RTV. O sprawie piszą Wirtualne Media

Przekazywanie PNR do Kanady niezgodne z prawem?

Dwa lata temu Fundacja Panoptykon i inne organizacje przekonywały europosłów, by przekazali Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) projekt kontrowersyjnej umowy dotyczącej przekazywania danych pasażerów linii lotniczych (PNR) do Kanady. Teraz TSUE zaczęło badać porozumienia z Kanadyjczykami. Zdaniem rzecznika generalnego trybunału, Paolo Mengozziego, umowa w obecnej formie nie powinna wejść w życie, ponieważ narusza Kartę praw podstawowych.

O sprawie pisze Fundacja Panoptykon

Komisja Europejska i podatki - ciąg dalszy

Po tryumfalnym zwycięstwie nad Apple Komisja przystępuje do utworzenia pierwszego wspólnego unijnego wykazu jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy. Nowy unijny wykaz jest częścią kampanii UE na rzecz walki z uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem opodatkowania oraz promowania sprawiedliwszego opodatkowania w UE i na całym świecie. Został on zaproponowany przez Komisję w strategii zewnętrznej na rzecz efektywnego opodatkowania w styczniu 2016 r. i zatwierdzony przez unijnych ministrów finansów w maju. Parlament Europejski także wielokrotnie wyrażał poparcie dla tworzenia unijnego wykazu.

Przedstawiono wstępną ocenę („tablicę wskaźników”) wszystkich państw trzecich według kluczowych wskaźników. Teraz to do państw członkowskich należy wybór, które państwa należy bardziej szczegółowo monitorować w ciągu najbliższych miesięcy w celu dokładnego zidentyfikowania państw, które nie przestrzegają przepisów podatkowych.

Dzwonek nie może być znakiem

Pewna firma z Brazylii chciała zarejestrować znak towarowy w postaci... dźwięku dzwonka. Chodziło o dźwięk tak wyrażony w zapisie nutowym. 

Dźwięki

Bóg jeden wie dlaczego ktoś chciał to zapisać w tonacji E-dur. Błędy w ortografii nutowej to osobna sprawa. Tak czy owak sąd UE uznał, że taki znak nie może zostać zarejestrowany bo trudno byłoby odróżnić go od innych dźwięków (sprawa T-408/15). 

Tytuły filmów to już piractwo?

W swoim Raporcie Przejrzystości firma Google zaczęła wskazywać przykłady nieuzasadnionych antypirackich próśb o usuwanie wyników wyszukiwania. Oto jeden z przykładów:

Firma zajmująca się zwalczaniem piractwa złożyła w imieniu studia filmowego skargę dotyczącą praw autorskich, żądając usunięcia kilkudziesięciu adresów URL w serwisie GitHub – prawdopodobnie dlatego, że każdy z nich zawierał tytuł filmu wyprodukowanego przez to studio. Strony dostępne pod tymi adresami URL na GitHubie nie zawierały jednak żadnych treści rzekomo naruszających prawa.

Jest więcej ciekawych przykładów. Warto zajrzeć do raportu!

Rodzice pozwani za fotki dziecka na Facebooku

Pozew wniosło samo dziecko... oczywiście gdy już dorosło. 18-latka z Austrii uważa, że rodzice zawstydzali ją wrzucając jej "zawstydzające" fotki z dzieciństwa. Prawnik reprezentujący dziewczynę uważa, że jest w stanie wygrać sprawę. Więcej przeczytacie w RzeczpospolitejSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.