Rząd ureguluje Ubera. Powołano zespół roboczy przy ministerstwie infrastruktury

13-09-2016, 13:10

Prace prowadzi specjalny zespół roboczy powołany przy Ministerstwie Transportu i Budownictwa. W planach są także konsultacje.

W sierpniu informowaliśmy o pierwszych wyrokach karnych w sprawie kierowców Ubera. Krakowski magistrat postanowił kontrolować kierowców w sposób, który wzbudza pewne zastrzeżenia kierowców oraz niektórych prawników. Choć pierwsze wyroki są "na korzyść miasta" to z pewnością będą apelacje i Uber deklaruje, że będzie udzielał kierowcom pomocy prawnej. 

Pracodawcy RP bronią Ubera

Na początku września wsparcie dla kierowców Ubera wyraziła organizacja Pracodawcy RP.

- Zastraszanie kierowców korzystających z platformy mobilnej Ubera, a także przeprowadzanie całkowicie nielegalnych „kontroli” przez urzędników gminnych, to zwyczajny skandal i działanie wbrew literze, a tym bardziej duchowi prawa. Nie można przymykać oczu na to, że dotychczasowi monopoliści dokonują – rękami urzędników – eliminacji groźnej dla siebie konkurencji. Czy państwo powinno, sięgając po bezprawne i pozaprawne metody, zwalczać konkurencję i działać wbrew interesom obywateli – konsumentów? - pytała retorycznie organizacja pracodawców. 

Pracodawcy RP zwrócili również uwagę na to, że dyskusja o Uberze nie powinna ograniczać się do wyroków czy wydawania opinii w rodzaju stanowiska UOKiK. Tutaj powinien wejść do gry ustawodawca, który ma możliwość uczynienia prawa bardziej przejrzystym.

Warto zauważyć, że już rok temu pewien poseł interpelował w sprawie regulacji dotyczących tzw. sharing economy, czyli zjawiska w które wpisuje się Uber.  

MIIB: Powołano zespół roboczy

W Polsce ministerstwem odpowiedzialnym za transport jest Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury. Dziennik Internautów sześć dni temu zwrócił się do Ministerstwa z pytaniem, czy ma ono zamiar zabrać głos lub uruchomić dialog z partnerami społecznymi i przedstawicielami branży transportowej w sprawie Ubera.

Otrzymaliśmy poniższą odpowiedź. 

Do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa napływają liczne wystąpienia uczestników rynku przewozu osób, w których poruszane są aktualne problemy branży oraz opisywane nowe zjawiska występujące na rynku, w tym związane ze stosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych. W związku z powyższym, w MIB powołano zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie ewentualnych propozycji prawnych uwzględniających nowe formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób.

Przygotowane w ramach zespołu projekty zmian przepisów powinny unormować zasady wykonywania transportu drogowego w obszarze przewozu osób, tak aby na rynku transportowym mogły działać podmioty stosujące się do przepisów prawa i funkcjonujące zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji. Wypracowane propozycje rozwiązań i zmian prawnych zostaną poddane konsultacjom, a wszyscy zainteresowani będą mogli odnieść się do tych propozycji.

Z poważaniem,
Zespół prasowy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Niestety nie wiemy co dokładnie rozumie ministerstwo poprzez "przygotowane w ramach zespołu projekty". Czy będzie to projekt ustawy, czy może zmiany w jakichś rozporządzeniach?

Jeśli ministerstwo nie chce ujawniać szczegółów zbyt szybko to zapewne ma to związek z kontrowersyjnością całego zagadnienia. Z jednej strony ministerstwo nie może rozwścieczyć branży transportowej, z drugiej strony powinno mieć na uwadze komunikat Komisji Europejskiej wydany w czerwcu tego roku. Unijny regulator wyraźnie dał do zrozumienia, że zakazywanie działań takich jak Uber czy Airbnb powinno być ostatnim stosowanym środkiem prawnym.

Więcej o sharing economy w Dzienniku Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930