Co robić z usługami takimi jak Uber czy Airbnb? Zakazać, uregulować, ograniczyć? Komisja Europejska wydała dziś komunikat, który można uznać za wsparcie dla "gospodarki współdzielonej".
reklama
Dziś Komisja Europejska przedstawiła wytyczne, które mają pomóc konsumentom, przedsiębiorcom i władzom w "śmiałym uczestnictwie w gospodarce dzielenia się". No dobrze, ale czym właściwie jest gospodarka dzielenia się?
Komisja Europejska używa terminu "collaborative economy". Jest to termin zbliżony do terminów sharing economy oraz collaborative consumption. Wszystkie te terminy odnoszą się do sytuacji, kiedy ktoś udziela innym ludziom pewnych swoich zasobów, biorąc za to zapłatę lub nie. Jako przykład sharing economy często podawana jest usługa Airbnb, która pozwala czerpać korzyści finansowe z "nadprogramowej" przestrzeni w mieszkaniu. Również eBay jest uznawany za przykład sharing economy, choć można o tym dyskutować. Jeśli chodzi o usługę Uber, to również można spotkać się z dyskusjami o tym, czy to "prawdziwe sharing economy" (wszak jest to usługa nastawiona na zysk, a nie tylko na udzielenie innym zbędnego zasobu).
Uber, Airbnb wchodzą coraz bardziej w nasze życie, wzbudzając jednocześnie kontrowersje. Taksówkarze mówią, że Uber zabiera im pracę w nieuczciwy sposób. Również branża hotelarska narzeka, że Airbnb umożliwia organizowanie "nielegalnych hoteli". Władze różnych krajów przyjmują wobec tych narzekań różne stanowiska. Przykładowo polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dał ostatnio do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem zakazania Ubera.
Podobnie postąpiła dzisiaj Komisja Europejska. Opublikowała ona komunikat, który zawiera wskazówki dotyczące stosowania obowiązującego prawodawstwa UE do gospodarki współdzielonej.
W komunikacie (którego treść w całości zamieszczamy pod tekstem) Komisja wyraźnie dała do zrozumienia, że zakazywanie działań powinno być ostatnim stosowanym środkiem. Należałoby raczej rozważać mniej restrykcyjne wymogi jak np. ograniczenie wynajmowania pomieszczeń do określonej liczby dni w roku.
W komunikacie podniesiono też inne kwestie.
W komunikacie zachęca się państwa członkowskie UE do przeglądu i zmiany istniejących przepisów zgodnie z omawianymi wytycznymi. Komisja zapowiada monitorowanie otoczenie regulacyjnego i śledzenie tendencji dotyczących cen, jakości usług oraz ewentualnych luk prawnych.
Poniżej omawiany komunikat.
Com 2016 356 f1 Communication From Commission to Inst en v9 p1 851616 (1) (1)
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|