Tajemnicze zamknięcie Torrentz.eu, prace Senatu, Getty Images znów pozwany. Przegląd (e)prawny 5.08.2016

05-08-2016, 15:17

Jaki popularny serwis właśnie zniknął z sieci? Co ustalił Senat odnośnie prawa autorskiego? Co z projektem EZD RP? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Tajemnicze zamknięcie Torrentz.eu

Znacząca wyszukiwarka torrentów - Torrentz.eu - pożegnała się ze swoimi użytkownikami. Obecnie na jej stronie nie ma żadnych treści, a jedynie informacja, że była to darmowa, szybka i mocna wyszukiwarka. Ciągle nie wiadomo co jest powodem zamknięcia. Wiadomo natomiast, że przemysł rozrywkowy za tą wyszukiwarką nie przepadał. 

W tym kontekście wielu komentatorów przypomina, że niedawno zatrzymano w Polsce właściciela KickassTorrents. Nie ma jednak informacji, które uzasadniałyby jakiekolwiek łączenie tych dwóch spraw. 

Prawo autorskie w Senacie

Senat zdecydował się nie wprowadzać poprawek do nowelizacji prawa autorskiego, która wprowadza wyjątek od zasady obowiązkowego pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania  (OZZ) przy zawieraniu umów licencyjnych na reemisję w sieciach kablowych. Obowiązku tego nie będzie się stosować do praw, z których organizacja radiowa lub telewizyjna korzysta w odniesieniu do jej własnych transmisji, niezależnie od tego, czy dane prawa należą do tej organizacji, czy też zostały na nią przeniesione przez innego uprawnionego. Dziennik Internautów pisał już o wcześniej o projekcie tej ustawy. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

PWPW ignoruje jedną gazetę

Czy państwowa firma może sobie ot tak ustalić, że nie będzie udzielać informacji jednej gazecie? Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych pozwoliła sobie na coś takiego. Spółka obraziła się na dziennikarza Newsweeka bo ten śmiał zadać jej pytania, które jej nie odpowiadały. Zachowanie PWPW wzbudza poważne wątpliwości natury prawnej, o czym można poczytać m.in. na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Co dalej z EZD RP?

W maju pisaliśmy o starcie projektu EZD RP, którego celem jest usprawnienie zarządzania dokumentacji w urzędach. Warto zatem odnotować, że Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat w sprawie EZD RP. Można się z niego dowiedzieć jakie są oczekiwane cele przedsięwzięcia, kto za to odpowiada, czyją własnością będzie nowy system itd. 

EZD RP ma być udostępniony nie wcześniej niż w roku 2018. Biorąc pod uwagę testy, migrację i dopracowanie systemu EZD RP oraz realia projektowe związane z POPC, wstępnie szacuje się, że system EZD RP będzie produkcyjnie uruchamiany od roku 2019. Szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany po analizie.

Kasacja RPO w sprawie odpowiedzialności za wpis

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawie o naruszenie dóbr osobistych przez wpis na portalu założonym i prowadzonym przez osobę fizyczną w ramach jednego z serwisów społecznościowych. Sądy przypisały prowadzącemu portal odpowiedzialność za wpisy, wskazując jako podstawę prawną przepisy o naruszeniu dóbr osobistych oraz ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Tymczasem zdaniem Rzecznika podstawa prawna w tego typu przypadkach (gdy administratorem strony jest osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą) nie jest jednoznaczna. Szczegóły na stronie RPO.

Startupy jako Proste Spółki Akcyjne (PSA)?

Ministerstwo Rozwoju już w czerwcu przedstawiło zarys koncepcji tzw. prostej spółki akcyjnej (PSA). Taka spółka łączyłaby zalety spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi o stworzenie przyjaznego otoczenia dla inwestycji startupowych w Polsce. Sam cel jest niewątpliwie słuszny, ale pojawiają się wątpliwości co do sensu wprowadzania takiego (niekoniecznie) ułatwienia. Więcej na ten temat można poczytać w Gazecie Prawnej

100 tys. osób przeciwko CETA w Niemczech

Aż 100 tys. osób przyłączyło się do skargi złożonej w niemieckim Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe. Ci ludzie chcą wyrazić sprzeciw wobec umowy CETA, która tylko czeka na podpisanie. Za akcją stoją organizacje Campact, foodwatch i Mehr Demokratie. Uważają one, że "przewidywane porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą grozi osłabieniem praw demokratycznych obywatelek i obywateli". Szczegóły na Forsal.pl

Getty Images ma kolejny pozew

Pisaliśmy w tym tygodniu o sporze Getty Images z pewną fotografką, który może się zakończyć nawet miliardem dolarów odszkodowania! Tymczasem Ars Technica donosi, że Getty ma kolejny pozew, tym razem od agencji Zuma Press. Wygląda na to, że serwis z fotkami mógł poszerzać swoje portfolio nie pilnując tego, czy miał zapewnione niezbędne prawa do rozpowszechniania obrazków. Szczegóły w tekście Ars Technica.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy