Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Właściciel KickassTorrents zatrzymany w Polsce. Będzie odpowiadał w USA

21-07-2016, 08:33

Strona KickassTorrents działała komercyjnie i dość opornie usuwała materiały chronione. Wczoraj w Polsce zatrzymano jej domniemanego właściciela.

 

  • W Polsce zatrzymano Ukraińca, który prawdopodobnie prowadził stronę KickassTorrents.
  • Zatrzymany Artem Vaulin będzie odpowiadał w USA
  • Strona miała charakter komercyjny i mogła zarabiać nawet 22 mln dolarów rocznie.

Zatrzymany właściciel KickassTorrents

Wczoraj w Polsce aresztowano właściciela strony KickassTorrents (in. KAT), którym był 30-letni Ukrainiec Artem Vaulin. Choć do aresztowania doszło w Polsce to Vaulin będzie odpowiadał przed sądem w USA. Informację o jego aresztowaniu podał amerykański Departament Sprawiedliwości

- Vaulin jest oskarżony o prowadzenie najczęściej dziś odwiedzanej strony do wymieniania się plikami, jest odpowiedzialny za nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim o wartości ponad miliarda dolarów. W celu unikania organów ścigania Vaulin korzystał z serwerów zlokalizowanych w różnych krajach na całym świecie i przenosił domeny (...) Jego aresztowanie w Polsce pokazuje jednak, że cyberprzestępcy mogą uciekać, ale nie mogę ukryć się przed sprawiedliwością - mówił Leslie R. Caldwell, przedstawiciel prokuratury z Illinois. 

Interesujące jest nazwanie Vaulina "cyberprzestępcą". Inni przedstawiciele organów ścigania mówili przy tej okazji o tym, jak to przestępca odbierał ludziom chleb. Na czym dokładnie polegała ta "cyberprzestępczość"?

Kickass Torrents

Do 22 mln dolarów rocznie

Vaulin prawdopodobnie prowadził stronę KickassTorrents, która była udanym projektem komercyjnym. Miała ponad 50 milionów unikalnych odwiedzających miesięcznie i szacuje się, że była na 69 miejscu wśród najczęściej odwiedzanych witryn w internecie. Wartość strony była szacowana na 54 mln dolarów. Funkcjonowała ona w 28 wersjach językowych. Jej roczne przychody z reklamy mogły oscylować w granicach od 12 do 22 mln dolarów. Domeny KickassTorrents były przejmowane przez władze, ale strona konsekwentnie się przenosiła.

Artem Vaulin miał zaprojektować stronę KAT i nadzorować jej działanie. W późniejszym czasie odbywało się to pod auspicjami ukraińskiej firmy Cryptoneat. Za naruszenia praw autorskich w takiej skali grozi mu do 5 lat więzienia. Władze amerykańskie stawiają też Vaulinowi zarzut prania pieniędzy. To może go posłać za kratki nawet na 20 lat. Departament Sprawiedliwości podkreśla, że są to tylko oskarżenia i Vaulin pozostaje niewinny do czasu udowodnienia mu zarzutów.

Pod tym tekstem znajdziecie pełną treść skargi przeciwko Vaulinowi.

Notice and takedown?

W przeszłości pisaliśmy o tym, że KickassTorrents usuwała Torrenty jeśli posiadacze praw autorskich zgłosili roszczenia. Z najnowszych ustaleń wynika jednak, że strona potrafiła odrzucać zgłoszenia o usunięcie z błahych powodów jak: napisanie zgłoszenia w języku innym niż angielski, brak dowodów na bycie posiadaczem praw autorskich lub... ponad 30 torrentów zgłoszonych w jednym e-mailu. Szczególnie ten ostatni powód nie był zbyt mądry i jest wątpliwe, aby obronił się przed sądem. 

W chwili pisania tego tekstu strona kat.tv jest dostępna, ale nie działa strona kat.cr uważana za główną domenę KickassTorrents. Nie ma żadnych informacji na stronie katstatus.com, która służyła do prezentowania aktualnego statusu strony. W sumie sąd w Chicago nakazał zajęcie siedmiu domen powiązanych ze stroną. 

Znowu Polska!

Na marginesie warto dodać, że Polska ma wyjątkowe szczęście do zatrzymań osób powiązanych ze stronami torrentowymi światowej sławy. Również współtwórca The Pirate Bay był aresztowany w Polsce

Poniżej pełna treść skargi w sprawie Artema Vaulina.

Vaulin Kat Complaint Affidavit


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data