Chcesz usunąć torrenta? Wystarczy poprosić!

05-06-2012, 11:53

Wyszukiwarki torrentów usuną treści chronione prawem autorskim, jeśli się je o to poprosi. Ich zachowanie nie jest więc odmienne od tego, co robi firma Google. Niestety posiadacze praw autorskich nie zawsze z tej możliwości korzystają, wybierając agresywne antypiractwo.

Google nie narusza praw autorskich, ponieważ w każdym miesiącu usuwa ponad milion URL-i z wyników wyszukiwania na prośbę posiadaczy tych praw. Wiemy o tym wszyscy dzięki nowemu raportowi przejrzystości firmy Google. Dla serwisu TorrentFreak raport ten stał się inspiracją do zdobycia jeszcze ciekawszych danych. Redaktorzy zadali sobie pytanie - czy wyszukiwarki torrentów też usuwają linki na prośbę antypiratów?

The Pirate Bay tego nie robi, natomiast pozostałe wyszukiwarki torrentów jak najbardziej tak. Z danych ujawnionych przez TorrentFreak wynika, że:  

  • BitSnoop jest wyszukiwarką torrentów najczęściej proszoną o usuwanie treści, dostaje ona 1680 żądań dziennie i w ubiegłym roku zrealizowała ponad 360 tys. wniosków;
  • ExtraTorrent dostaje 20-30 żądań dziennie i usuwa do 3 tys. linków co miesiąc;
  • KickAssTorrents usuwa tysiące torrentów miesięcznie i notuje znaczny wzrost żądań o usunięcie;
  • isoHunt dostaje tylko kilka żądań dziennie, a od początku istnienia odpowiedziała na 18 tys. zawiadomień.

Szczególnie ciekawy jest przypadek isoHunt. To przecież jedna z popularniejszych wyszukiwarek torrentów, będąca celem prawników przemysłu rozrywkowego, a dostaje tylko kilka wniosków dziennie? To sugeruje, że przemysł rozrywkowy domyślnie traktuje isoHunt jak pirata, nie próbując nawet się dogadać.

Czytaj: Władze USA przejmowały domeny niezgodnie z prawem

Założyciel isoHunt Gary Fung powiedział TorrentFreakowi, że posiadacze praw autorskich zwracający się do jego firmy są często zdziwieni dobrą współpracą. Z zasady isoHunt odpowiada w ciągu 5 dni roboczych na wniosek o usunięcie treści (zob. TorrentFreak, Top Torrent Sites Respect Copyright Takedowns, Just Like Google).

Przedstawione powyżej dane powinny dać do myślenia organizacji RIAA. Narzeka ona na to, że Google ogranicza przyjmowanie wniosków o usunięcie treści, ale czy RIAA próbowała prosić strony torrentowe o to samo?

Poza tym można wrócić do postawienia kluczowego pytania władzom USA - dlaczego nie zablokujemy Google? Skoro przejmowane są domeny wyszukiwarek torrentów, to dlaczego nie zablokujemy całemu światu wyszukiwarki będącej chlubą amerykańskiej gospodarki? Przecież wyraźnie widać, że mniejsze specjalistyczne wyszukiwarki też usuwają treści na prośbę posiadaczy praw autorskich, jak Google, mimo to stają się celem służby ICE przejmującej domeny.

Oczywiście władze USA nie chcą odpowiadać na to pytanie, bo wymagałoby to przyznania się do tego, że walka z "pirackimi stronami" jest nieprzemyślana, irracjonalna, nierozsądna, krzywdząca i być może prowadząca donikąd. RIAA natomiast chętnie zamknęłaby nawet Google, nie licząc się z tym, że utrudniłoby to także sprzedaż absolutnie legalnych treści.

Czytaj: Dlaczego władze USA nie blokują Google?


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy