Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rusza EZD RP. Projekt, który ma usprawnić zarządzanie dokumentami w urzędach

31-05-2016, 13:17

Od jutra Minister Cyfryzacji uruchamia projekt EZD RP mający na celu ustanowienie jednolitego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji rządowej. Nie jest to temat sensacyjny, ale jednak ważny i dlatego o nim piszemy.

W Dzienniku Internautów co jakiś czas staramy się przypominać, że informatyzacja państwa to nie tylko e-usługi dla obywateli. To także narzędzia, które mają ułatwić urzędnikom prace, wymienianie się informacjami itd. 

EZD - o co tu chodzi?

EZD to skrót od Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami. Uruchamiany właśnie projekt EZD RP ma być "fundamentem wszelkich działań związanych z usprawnianiem polskiej administracji publicznej, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia transparentności polskich urzędów oraz ich otwartości na zaspokajanie potrzeb obywateli" - takich słów użyło Ministerstwo Cyfryzacji, które właśnie ogłosiło nowy projekt.

Aby zrozumieć o co w tym chodzi, trzeba cofnąć się wstecz. W przeszłości system EZD został stworzony przez Podlaski Urząd Wojewódzki, a od roku 2011 ten system był wdrażany na terenie całej Polski. Zainicjowano wówczas współpracę Wojewody Podlaskiego z innymi wojewodami oraz z ministerstwami i urzędami centralnymi, jednolity system EZD został wdrożony w dwunastu urzędach wojewódzkich (nie licząc podlaskiego).

System o nazwie EZD PUW funkcjonuje w niektórych urzędach jako podstawowy system załatwiania i rozstrzygania spraw oraz wykonywania czynności kancelaryjnych. Można powiedzieć, że papierowe teczki zaczęły się "cyfryzować". Co ważne, udało się to osiągnąć z wykorzystaniem zasobów samych urzędów.

Co planuje ministerstwo?

Ogłoszony przez ministerstwo EZD RP ma być fuzją dotychczasowego przedsięwzięcia Wojewody Podlaskiego, który na bazie darmowego systemu EZD PUW stworzył sieć współpracujących ze sobą urzędów rządowych, samorządowych oraz uczelni wyższych z działaniami Centralnego Ośrodka Informatyki udostępniającego system eDOK. Połączenie potencjałów tych dwóch przedsięwzięć dokonywane jest pod auspicjami Ministra Cyfryzacji, a celem tego projektu jest stworzenie jednolitego systemu EZD RP stanowiącego narzędzie IT wspierające podstawy funkcjonowania polskiej administracji publicznej.

System ma być wieloplatformowy i budowany jako usługa chmurowa, z dużym naciskiem na wartość integracyjną i możliwość dostosowywania systemu do specyficznych potrzeb poszczególnych urzędów i organizacji. Ma umożliwić umożliwi efektywne importowanie danych tak z EZD PUW, jak i eDOK.

Kto, co, kiedy?

Szefem przedsięwzięcia EZD RP został Mariusz Madejczyk, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. współpracy z administracją rządową i samorządową RP, który jest odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie projektu i przygotowanie polskiej administracji do korzystania z jednolitego systemu EZD RP. Do końca lipca br. zostanie opublikowany harmonogram i dalsze szczegóły realizacji przedsięwzięcia EZD RP ze szczególnym uwzględnieniem okresu przejściowego, w którym dotychczasowi Partnerzy EZD PUW oraz urzędy użytkujące system eDOK będą objęte dalszym wsparciem, również w zakresie przygotowania migracji do jednolitego systemu EZD RP.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, żę w ramach przedsięwzięcia będzie kontynuowana współpraca z podmiotami spoza sfery administracji rządowej na zasadach współpracy bazującej na budowie centrów kompetencyjnych w poszczególnych ścieżkach rozwoju systemu EZD RP.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik