Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

2006: Dla open source to był rok zaskoczeń

30-12-2006, 11:20

Śmiało można powiedzieć, że kończący się rok przyniósł fanom wolnego i otwartego oprogramowania kilka takich wydarzeń, których wcale by się nie spodziewali. Były obok nich także wiadomości nie najlepsze, ale zdecydowanie więcej było tych dobrych. Zapraszam na krótki przegląd wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 2006 i były ważne dla świata FOSS.

ciąg dalszy...

Październik


Na początku października firma Google udostępniła wyszukiwarkę adresowaną do programistów, która pozwala ona na wyszukanie dostępnych w sieci fragmentów kodu otwartych programów.

Deklaracją miesiąca była zapowiedź Komisji Europejskiej, w której ogłosiła ona iż zamierza aktywnie promować systemy i oprogramowanie open source wśród europejskich instytucji sektora publicznego. W tym celu uruchomiona została baza umożliwiająca gromadzenie i wymianę programów oraz wiedzy na temat open source.

To w sierpniu firma Oracle ostatecznie ogłosiła, że Red Hat nie będzie już jedyną firmą, która będzie oferowała wsparcie techniczne dla systemu Red Hat Linux. Oracle zaoferowało tę samą usługę po znacznie niższej cenie. Dla Red Hata był to bardzo poważny cios. Dla nas był to sygnał, że rynek OSS staje się tak drapieżny, jak rynek oprogramowania zastrzeżonego.

Listopad


Zaskoczeniem miesiąca, a może nawet roku, było ogłoszenie na początku listopada, że Microsoft zawarł porozumienie z firmą Novell. Na mocy tego porozumienia obydwie firmy będą pracować nad ułatwieniem użytkownikom jednoczesnego korzystania z Linuksa i Windowsa. Porozumienie to zostało wielokrotnie skrytykowane, a firma Novell została uznana przez niektórych członków społeczności za ognisko zdrady. Eben Moglen z FSF stwierdził, że nawet jeśli porozumienie jest zgodne z licencją GPL, to jest wysoce prawdopodobne, że nie będzie ono zgodne z trzecią wersją tej licencji nad którą ciągle pracuje FSF.

Innym ważnym wydarzeniem listopada było ogłoszenie, że firma Sun udostępni technologie Java ME i SE na najbardziej lubianej przez deweloperów open source licencji GNU GPL.

Były tez inne dobre wiadomości. Firma Adobe przekazała fundacji Mozilla kod źródłowy maszyny wirtualnej ActionScript Virtual Machine. Listopad był chyba najciekawszym i najbardziej zaskakującym miesiącem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *