Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Porozumienie Novell-Microsoft niezgodne z licencją GPL?

04-11-2006, 08:43

Zawarte wczoraj porozumienie pomiędzy Microsoftem a Novellem może być niezgodne z postanowieniami licencji GNU GPL, a już z pewnością nie będzie ono zgodne z zapisami, które znajdą się w trzeciej wersji najpopularniejszej licencji open source - uważa Eben Moglen, profesor prawa blisko związany z Free Software Foundation (FSF).

Na mocy zawartego wczoraj porozumienia Microsoft i Novell będą wspólnie pracować nad rozwiązaniami do wirtualizacji, które ułatwią uruchamianie Windowsa na Linuksie i odwrotnie. Ponadto firma z Redmond zapewniła, że nie będzie kierować pozwów dotyczących naruszeń patentowych przeciwko użytkownikom i deweloperom systemu Suse Linux.

Eben Moglen - prawnik FSF - uważa, że to porozumienie może okazać sie niezgodne z paragrafem siódmym licencji GNU GPL, w którym czytamy:

Jeśli nie możesz prowadzi dystrybucji tak, aby wypełniać jednoczenie swoje obowiązki z tytułu niniejszej Licencji i inne odnośne obowiązki, to w rezultacie nie możesz wcale rozprowadzać Programu*.
Zapis ten nie pozwala np. na to, aby Novell w zawartym z Microsoftem porozumieniu zobowiązał sie do pobierania opłat za swoją dystrybucje Linuksa w zamian za nietykalność patentową.

Moglen oczywiście może się jedynie domyślać, że Novell mógł przyjąć takie zobowiązanie. Szczegóły dotyczące porozumienia znane są tylko dwóm firmom, które je zawarły. Bruce Lowry, rzecznik Novella, zapewnia jednak, że całe porozumienie zostało przygotowane z uwzględnieniem warunków licencji GPL. Już niebawem firma ma udostępnić szczegóły na jego temat, aby upewnić wszystkich, że rzeczywiście tak jest.

Moglen przypomina też, że trwają prace nad nową, trzecią wersja licencji GPL. Choć jądro Linuksa nadal będzie udostępniane na licencji GPL 2, to można się spodziewać, że większość programów open source, także te wchodzące w skład dystrybucji Suse, zmieni licencje na GPL 3.

Licencja ta będzie przewidywała, że dystrybutorzy kodu na licencji GPL 3 automatycznie zobowiązują się do odstąpienia od wszelkich roszczeń patentowych przeciwko deweloperom open source. Tymczasem porozumienie Novell-Microsoft przewiduje jedynie ochronę tych deweloperów, których projekty wykorzystano w Suse Linux.

Generalnie porozumienie Microsft-Novell ma w społeczności wolnego oprogramowania swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi mówią, że koniec dominacji Microsoftu jest bliski i nie ma po co wchodzić w porozumienia z tą firmą. Ci drudzy uważają, że porozumienie z gigantem z Redmond przyczyni się do szybszej adaptacji Linuksa w firmach, i jest jak najbardziej pozytywne.

* - fragment licencji podałem za nieoficjalnym tłumaczeniem Powszechnej Licencji Publicznej GNU, dostępnym na stronie Gnu.org.pl.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: VNUnet, CNET