Śmiało można powiedzieć, że kończący się rok przyniósł fanom wolnego i otwartego oprogramowania kilka takich wydarzeń, których wcale by się nie spodziewali. Były obok nich także wiadomości nie najlepsze, ale zdecydowanie więcej było tych dobrych. Zapraszam na krótki przegląd wydarzeń, jakie miały miejsce w roku 2006 i były ważne dla świata FOSS.
Grudzień nie był dużo gorszy. Na początku miesiąca firma Novell ogłosiła, iż wprowadzi do swojej dystrybucji pakietu biurowego OpenOffice.org obsługę formatu Open XML. Novell zapowiedział również, że kod oprogramowania służącego do konwertowania dokumentów trafi na OXML do społeczności open source. Komentatorzy stwierdzili, że obsługa Open XML w OpenOffice będzie korzystna dla Microsoftu, bo może zwiększyć liczbę przypadków, gdy firmy lub instytucje migrujące na OpenOffice.org będą zmieniać jedynie pakiet biurowy, bez zmiany systemu operacyjnego na Linux.
Miłą i niekontrowersyjną niespodziankę zrobiła natomiast firma Google, która udostępniła narzędzie Google Web Toolkit (GWT) jako oprogramowanie open source. To narzędzie posłużyło już do stworzenia takich aplikacji jak Google Maps, Google Calendar lub Gmail. Teraz do jego kodu ma dostęp każdy deweloper FOSS.
Grudzień był również pierwszym naprawdę dobrym miesiącem dla projektu licencji GPL 3. Simon Phipps z firmy Sun stwierdził, że ta licencja wydaje sie mieć właściwy kształt i nie wykluczył, że Java będzie kiedyś dostępna na jej warunkach.
Trudno powiedzieć czego można spodziewać sie w nowym roku. Nie tylko ja, ale również wielu redaktorów innych serwisów poświęconych rynkowi IT i open source twierdziło, że wydarzeń jakie miały miejsce w roku 2006 nikt nie mógł się spodziewać (spójrzmy choćby na porozumienie Microsoft Novell). Ten rok, był rokiem zaskoczeń, na szczęście głównie pozytywnych. Osobiście mam nadzieję, że przyszły rok będzie nas zaskakiwał jeszcze częściej i jeszcze bardziej pozytywnie, czego wszystkim czytelnikom życzę :-).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*